Szombathelyre érkezik a Magyar Géniusz vándorkiállítás
A Magyar Géniusz vándorkiállítás városunkba érkezése kapcsán Horváth Soma alpolgármester a kiállítás főkurátoraival dr. Végh Katalinnal, a Magyar Géniusz Program vezetőjével és Csapláros Andreával, a Magyar Vidéki Múzeumok Szövetségének elnökével együtt tartott sajtótájékoztatót.
Horváth Soma kifejtette, hogy nagyszerű dolognak tartja, hogy Magyarország legrégebbi városa befogadja hatvanhét intézmény százötvennégy műtárgyát. Úgy véli, hogy idén ez a legnagyobb és legkiemelkedőbb kiállítás a szombathelyi múzeumok életében.
Csapláros Andreától megtudtuk, hogy a tárlat minden korosztály számára kínál érdekességeket, a tárgyak révén megmutatkozó géniuszt különböző multimediális és virtuális eszközök teszik interaktívvá. A műtárgyak között történelmi ereklyék éppúgy megtalálhatók, mint legnagyobb festőink remekművei, évezredes régészeti leletek, vagy a népművészet remekdarabjai.
Dr. Végh Katalin szerelemgyerekének nevezte a kiállítást, amelynek öt Vas vármegyei gyűjteményekből származó tárgyáról külön-külön is szót ejtett. A Savaria Múzeum gyűjteményének részét képező bronzkori arany diadémot, Vas vármegye leghíresebb őskori emlékét a sajtó megjelent képviselői előtt helyezték a vitrinbe. Így pár percig közelről is meg lehetett csodálni a több ezer éves emléket.
Csapláros elmondta, hogy feltehetően női fejékként használt arany diadém 1929-ben a velemi Szent Vid-hegyen került elő. A környéket irányító városi elit legelőkelőbb családjának hölgytagja viselhette a diadémot, valamikor Kr. e. 1300 és 950 között.
A kiállítás látogatói a diadém mellett megtekinthetik majd Mányoki Ádámnak Smidt Múzeumban őrzött II. Rákóczi Ferencről készült miniatűr arcképét. Valamint a Kőszegi Városi Múzeum és Könyvtár tulajdonában lévő másik három műtárgyat is: Kőszegnek a 17. század második feléből származó városi buzogányát, Francz Bálintnak 1746-ból ránk maradt Kőszeg leghitelesebb ábrázolásaként elhíresült festményét, és a 18. századi Szőlő Jövésnek Könyvét, amiben kőszegi hegymesterek által Szent György napján bemutatott szőlőhajtások ábrái láthatók.
A sajtótájékoztató résztvevői megkóstolhatták a Diadém névre keresztelt, Varga Ádám cukrász által megálmodott monodesszertet is, amit a kiállítás ideje alatt a Mészáros Cukrászdában a nagyközönség is kipróbálhat.
KÍSÉRŐPROGRAMOK
A Magyar Géniusz vándorkiállítás idején hetente egy alkalommal a kiállítás egyes egységeit rendhagyó tárlatvezetés mutatja be – kézműves foglalkozások és kulturális élmények kíséretében.
Március 31.: 16.00-20.00 Megnyitó. – a belépés díjtalan. 16.00-19.00 Bemutatkozik az IL-KA Kézműves Műhely. 16:00 A Savaria Rézfúvós Együttes zenés hívogatója. 16.30 Ceremónia a hely Géniusza és a Múzsák tiszteletére. 17.00 A kiállítás ünnepélyes megnyitója. 18.00: Ó-korok kóstolója. 18.30 FényHangÁr & Jazzszigor – fényfestés az Iseumon. 19.00 a kiállítás megtekintése. 20:00 Záróra
Április 6. (csütörtök): 17.00-19.00: Évszázadok mindennapjai – válogatás a Kárpát-medence néprajzi kincseiből. 17.00: Rendhagyó tárlatvezetés Kmellár Viktória néprajzos muzeológussal. 18.00: Bognár Szilvia – Király Nóra – Kovács Zoltán: magyar népdalok a második évezred európai tükrében. 17.00-19.00 Múzeumpedagógiai foglalkozás a közelgő húsvét jegyében.
Április 14. (péntek): 17.00-19.00: Évezredek élete – A Kárpát-medence régészeti öröksége. 17.00: rendhagyó tárlatvezetés Sosztarits Ottó régésszel. 18.00 Homok alatt - árny-fantázia sziluett játékra és homokanimációra, előadás a Mesebolt Bábszínház művészeinek közreműködésével. 17.00-19.00 múzeumpedagógiai foglalkozás (agyagozás, mintázás, diadémkészítés).
Április 21. (péntek): 17.00-19.00: Évszázadok története – történelmünk emlékei. 17.00 Fegyver- és harcbemutató az államalapítás korszakából - Nyugati Gyepűk Pajzsa Haditorna Egyesület. 17. 30 Rendhagyó tárlatvezetés Csiki István történésszel. 18.30 Tökéletesen roppanó csokoládé – bemutató kóstolóval. Múzeumpedagógiai foglalkozás (kvízjátékok, tárgyalkotás)
Április 28. (péntek): 17.00-19.00: Évszázadok művészi ereje – képzőművészeti értékeink világa. 17.00 Párhuzamos gesztusok - Gergye Krisztián kiállítás-ihlette kortárstánc-bemutatója. 17.30 Rendhagyó tárlatvezetés Cebula Anna művészettörténésszel. 17.00-19.00: Múzeumpedagógiai foglalkozás (design ékszer készítése)
Április 29. (szombat): 17.00-20.00: Finisszázs. 17.00: A kiállítás katalógusának bemutatója. 17.30: Kurátori tárlatvezetés Csapláros Andrea ókortörténésszel. 18.30: Egy kóstolónyi Kosztolányi – zenés irodalmi borkóstoló a VinoSofia és a Borháló közreműködésével.
(A programokra a belépőjegy: 2.000 Ft/fő, 6 év alatt ingyenes.)
Fotó: Bonyhádi Zoltán
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.