Szűrőprogram Szombathelyen is
– Örülök, hogy részt vehetek ebben a szűrésben, mert számomra is fontos a családom és a környezetem védelme. A Pécsi Tudományegyetemről (PTE) hívott fel egy orvos, hogy megkaptam-e az erre vonatkozó e-mailt, és megbeszéltük a részleteket. A tesztelés a Sportházban zajlott, ahol teljes védőfelszerelésben, barátságos hangulatban vártak az egészségügyi dolgozók. A vizsgálat mindössze néhány percig tartott – mondta el Horváth Szilárd, aki egyike volt azoknak, akik meghívást kaptak a szűrőprogramra.
A vizsgálatra érkezőktől vért vesznek, és egy pálcával váladékmintát az orrból, majd a garatból a genetikai vizsgálathoz. Ezt kiegészíti egy kérdőív kitöltése. Az eljárás mindössze néhány percig tart. Szalai Bálint már meg is kapta az eredményt. Egy nappal a tesztelés után az ügyfélkapun keresztül tájékoztatták először a vérvétel, másnap a többi vizsgálat értékéről. – Negatív lett az eredmény, ami nagyon megnyugtató. Így legalább biztosan tudom, hogy nem betegedtem meg, és lényeges az is, hogy nem fertőztem meg másokat.
Május 5-én egyeztetett a vizsgálatsorozatról Szombathelyen a Markusovszky Kórház főigazgatójával a PTE Klinikai Központjának elnöke. Akkor kértük arra, hogy ismertesse a program részleteit. A Pécsi Tudományegyetem Baranya, Somogy, Tolna, Zala és Vas megyében végzi a vizsgálatokat a helyi egészségügyi szakemberek bevonásával. Kiderül, hogy a tesztelt személy vírushordozó-e, továbbá az is, átesett-e a fertőzésen. A szűrővizsgálatot PCR-teszt segítségével végzik, ez képes kimutatni a vírus örökítőanyagát. Amennyiben valakiről a fertőzés bebizonyosodik, az ismert hatósági eljárás alá esik, vagyis karanténba kerül, és a vele érintkezőket is megvizsgálják.
– A Semmelweis Egyetem koordinálásával, a pécsi, a szegedi és a debreceni egyetem közreműködésével indult a május 14-ig tartó szűrőprogram, amelyben országosan közel 18 ezer meghívott vesz részt önkéntesen. A kiválasztást a statisztikai hivatal egy meghatározott kutatásmódszertan alapján végezte el, ami képet ad az ország egészéről, szűkebben a régiókról és a megyékről is. Szociális otthonokban élők és 14 alattiak nem vehetnek részt a vizsgálatban. Nagyon fontos, hogy akik meghívást kapnak a szűrésre, éljenek is a lehetőséggel, hiszen a vizsgálatból egyrészt megismerhetik a saját egészségi állapotukat a koronavírus tekintetében, másfelől ők egy közösséget, több száz ember képviselnek. Ez biztosítja a reprezentatív vizsgálat statisztikai értékelhetőségét. Így hozzájárulnak az ország átfertőzöttségének megállapításához, és a teljes vizsgálatsorozat eredménye alapján döntések születhetnek a további járványügyi intézkedésekről – hangsúlyozta dr. Sebestyén Andor.
A 489 településen zajló májusi szűrőprogram eredményeit a hónap végén hozzák nyilvánosságra.
– Ezt az átfogó országos keresztmetszeti szűrést a járvány lefolyása során még legalább kétszer megismételjük, így lesz a vizsgálat követéses. A szűrések között egy hónapnak kell eltelni – vázolta fel dr. Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora, a klinikai járványelemző munkacsoport vezetője.
– Az eredmények alapján országos klinikai epidemiológiai tanulmány készül arról, hogy mennyi a vírusfertőzöttek valós száma Magyarországon, hányan betegedtek meg eddig, illetve szerezhettek immunitást a vírussal szemben, valamint képet kapunk arról is, hányan lehetnek a szinte tünetmentes vírushordozók – tette hozzá.
Fotó: Varga György/MTI
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.