Táblát kapott a Szent Márton-tisztelet nemzeti jegyzékbe vétele
A Szellemi Kulturális Örökség Nemzeti Jegyzékén 52 tétel szerepel, köztük a kőszegi Szőlő Jövésnek Könyve, a magyarszombatfai fazekasság és a rábavidéki szlovének rönkhúzása, mint vasi kötődésű elemek. Mostantól a Márton-kultusz is a lista része.
Az erről szóló döntést még szeptember 15-én hirdették ki.
A névjegyzékbe kerülést szimbolizáló, egy erős gyökerű fát ábrázoló táblát dr. Csonka-Takács Eszter, a Szellemi Kulturális Örökség Igazgatóságának igazgatója adta át, felhívva rá a figyelmet, hogy az egyik legnépszerűbb magyarországi szent kultusza nem csak egy turisztikai elem, hanem a lokális identitás, öntudat megerősítése is. Fontos, hogy ezt az örökséget, hagyományt, ápolják, megőrizzék, tovább vigyék a jövő generációi is, hangsúlyozta.
A Szent Márton magyar örökségét bemutató dokumentáció négy részből állt:
- Márton tisztelete a szülőföldjén
- Márton tiszteletének magyar történeti öröksége
- Márton tiszteletének egyházi öröksége
- Néphagyományok, szokások, a kultusz gasztronómiai vonatkozásai
A Szent Márton örökségét bemutató 12 perces filmet – ami a dokumentáció egyik melléklete volt – a Szombathelyért Közalapítvány támogatásával a Szombathelyi Televízió készítette.
A Mártonhoz kapcsolódó hagyományokat Kőszegtől Tiszaszentmártonig, Ipolytölgyestől Illocskáig sokfelé aktívan őrzik. A kultusz ápolásában világi és egyházi szervezetek, önkormányzatok és magánszemélyek működnek közre. A jelölésben kiemelt szerep jutott a szülőváros, Szombathely Márton-tiszteletének, de Pannonhalma, Kunszentmárton, Keszthely, Kisújbánya, Nádasd és Budapest is fontos helyszínnek számít.
A jelöléshez egyházi és önkormányzati vezetők, tudományos kutatók és civil szervezetek képviselői adtak támogató nyilatkozatot. Az, hogy Márton tisztelete a magyar nemzeti örökség hivatalosan elismert része lett, a mártoni hagyományokat ápoló szervezetek közös sikere.
Dr. Csonka-Takács Eszter, dr. Nemény András, dr. Székely János és Orbán Róbert a táblával Fotók: Bonyhádi Zoltán/Szombathely MJV
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.