Táplánszentkereszt: a koronavírus-járvány sem szabott gátat a fejlődésnek
A polgármester elmondta, hogy a tavalyi évet szinte egészében a koronavírus uralta, a megszokott közösségi programjaik nagy része nem valósulhatott meg, ez pedig negatív hatással volt a közösség életére. Az itt élők ugyanis az elmúlt években hozzászoktak, hogy tartalmas élmények várják őket a települési programokon. 2021-ben azonban elmaradt a farsangi bál, a medvehagyma virágzásának az ünnepe, a május 1-jei és a pünkösdi ünnepség. A szeptember eleji közösségi falunapot és a szentkereszti találkozót sikerült megszervezni, még vendégeket is tudott fogadni a település, valamint a községegyesítési napot is megünnepelték: keresztet avattak, és átadták a Táplánszentkereszt Községért Díjat is. Az adventre is közösen készülődtek a településen, sokféle programot kínáltak a településen élőknek, a járványügyi intézkedések betartása mellett.
– A koronavírus rányomta a bélyegét a közösségi gazdálkodására is – folytatta a polgármester. – Nem úgy alakultak a bevételeink, ahogyan azt megterveztük. Szerencsére azonban pályázati pénzekből olyan forrásokhoz jutottunk, melyekkel korábban nem kalkuláltunk. A Belügyminisztérium pályázatán útfelújítása 20 millió forintot nyertünk, a Magyar Falu Programban pedig a polgármesteri hivatal felújításához kaptunk 50 millió forintot. Az utóbbi beruházást még nem tudtuk elkezdeni, ugyanis időközben az építőipari árak megemelkedtek, emiatt csökkenteni kellett a műszaki tartalmat. A kérelmet már beadtuk, most a válaszra várunk. Az biztos, hogy az eredeti műszaki tartalommal a korábbi áron nem lehet a beruházást kivitelezni.
A település sikerrel pályázott TOP-forrásra is, 110 millió forintot nyertek csapadékvíz-elvezetésre és vízelvezető árkok építésére. A tervek szerint ez a beruházás idén tavasszal kezdődik majd el. A kivitelezőt még nem választották ki, január-február környékén erre is sor kerül.
– A településen kisebb felújítások is voltak tavaly, az úthálózatot is sikerült karban tartani – tette hozzá Perl János. – A község saját forrásból vásárolt egy ingatlant, egy másikat pedig eladtunk. Azért volt ez fontos, mert a jelenlegi bölcsődét szeretnénk bővíteni, ehhez viszont szükség volt a szomszédos területre. Ezt 25 millió forintért sikerült megvásárolni. A pályázatot előkészítettük, reméljük, hogy sikerrel járunk. Nagy szükség van a férőhelyekre, ugyanis sok a kisgyermek a településen.
A polgármester szerint pozitívum, hogy az intézményeiket biztonságosan és folyamatosan tudták működtetni, a polgármesteri hivatal, a bölcsőde, az óvoda, a művelődési ház fennakadás nélkül üzemelt. Az önkormányzat is ellátta a feladatát: az egészségügyi alapellátás működött, a szociális segítségnyújtás és a családgondozás gördülékenyen ment, a közvilágítás, a park és a temetők fenntartása biztosított volt.
– Nehézségeink voltak, nemcsak anyagi, hanem munkaerő tekintetében is – tekintett vissza az elmúlt évre a polgármester. – Azonban nem csak itt jellemző probléma, hogy nagyon nehéz szakképzett munkaerőt találni. Mindent megteszünk annak érdekében, hogy a személyi feltételek mindenütt biztosítva legyenek. Az év során a lakosság részéről is érkeztek megkeresések, észrevételek felénk. Mindig van mit javítani, bővíteni, de tudomásul kell azt is venni, hogy nekünk is vannak korlátaink. Azért természetesen igyekszünk eleget tenni a kéréseknek, addig ameddig erre lehetőségünk van. Egy település is úgy működik, mint egy család. Lehetnek álmok és tervek, de ha nincs hozzá forrás, akkor nem lehet megvalósítani ezeket. Fontossági sorrendet kell felállítani a terveket illetően, ez pedig a képviselő-testületnek a feladata.
Az idei évben is van mit tenni, Perl János pedig bizakodóan tekint a 2022-es évre. A tervek szerint befejeződik a hivatal felújítása, valamint kiírás alatt áll egy TOP Plusz pályázat, mellyel az épület energetikai korszerűsítését szeretnék megvalósítani. Ha ez sikerül, akkor ezzel is spórolhat a település a kiadásokon. Remélik, hogy a bölcsődei pályázat is eredményes lesz, továbbá fut a Magyar Falu Program, ezt is figyelik, és igyekeznek olyan pályázatokra benyújtani a jelentkezésüket, melyekkel a legégetőbb problémákra találhatnak megoldást. A 2022-es évben is szeretnének programokkal kedveskedni a településen élőknek, ám ez nem rajtuk múlik. A koronavírus átírta a mindennapokat, rányomta a bélyegét a közösségi programokra. A polgármester annyit kért, hogy továbbra is mindenki tartsa be az előírásokat, vigyázzon magára, családtagjaira és a környezetében élőkre. Továbbá figyeljenek azokra is, akik segítségre szorulnak, hiszen ezekben az időkben nagy szükség van a gondoskodásra, a törődésre, egy kedves szóra.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.