Tartozás, távozó játékosok: taggyűlést tart a Haladás NB II-es futballcsapatát működtető cég
Az ugytudjuk. hu nyomán november végén számoltunk be arról, hogy komoly gondok vannak az NB II-ben szereplő Haladást működtető cégnél. A Szombathelyi Haladás Labdarúgó és Sportszolgáltató Kft-nek három tulajdonosa van: Haladás Marketing Kft. (ügyvezető-tulajdonosa: Homlok Zsolt, 80 százaléknyi tulajdonrész), Szombathely Megyei Jogú Város (10 százalék), az Illés Sport Alapítvány (10 százalék). A cég a sajtóhírek nyomán ugyan kiadott egy közleményt, ám ebben - amellett, hogy a klub jogi lépésekkel fenyegetőzött - nem volt szó a valós helyzetről, így aztán a Haladás ügyében a kistulajdonos önkormányzat próbált meg tisztán látni.
Mennyi az annyi?
A decemberi közgyűlésen zárt ülésen tárgyaltak a klub dolgairól a képviselők, hogy kiderüljön, mi a helyzet, mekkora tartozása van a társasának. A közgyűlésre meghívták a Haladás Labdarúgó és Sportszolgáltató Kft. képviselőit is, sem Séllei Árpád, sem Szántó Erzsébet ügyvezetők, sem Homlok Zsolt tulajdonos nem jelent meg. Unger Richárd, a felügyelő bizottság elnöke vett részt egyedül a közgyűlésen, ő viszont titoktartás miatt nem adhatott tájékoztatót a közgyűlésnek, a polgármesternek (a tulajdonos képviselőjének) viszont beszámolhatott a helyzetről.
A zárt ülésen aztán a közgyűlés úgy döntött, hogy az NB II-es klubot üzemetető cég többségi tulajdonosát arra kérik, hogy tegyen meg mindent a likviditási problémák megoldására. Ennek azért is van jelentősége, mert a labdarúgók a bérek elmaradása miatt december 9-től szabadon igazolható státuszba kerülhetnek, függetlenül a szerződésük időtartamától - ami azzal jár, hogy a csapat elveszíti a legjobbait.
A taggyűlést december 20-ra hívták össze, a decemberi közgyűlés sajtótájékoztatóján elhangzott, körülbelül 430 millió forint a klub adóssága - erről dr. Czeglédy Csaba képviselő (független) is írt egy posztot. Dr. Hende Csaba országgyűlési képviselő azt mondta a nyugat.hu-nak adott interjújában: „van a Haladás Labdarúgó Kft., a profi labdarúgás működtetője. Ennek fő tulajdonosa Homlok Zsolt, de a tulajdonosok között ott van a szombathelyi önkormányzat is. A kormány a költségvetésből egyetlen labdarúgócsapatot sem finanszíroz. Nem tudok odamenni a pénzügyminiszterhez, hogy kellene egy kis pénz a Haladásnak, mert olyan jó kis csapat. Egyébként úgy tudom, hogy több száz millió forintos adósságuk van.”
Három játékos szerződést bontott
A piacképes futballisták közül néhányan nem vártak tovább: a hétvégén Czeglédy Csaba tette közzé a hírt, hogy a csapat két játékosa Doktorics Áron és Mario Lucas Simut szerződést bontott (a Transfermarkt oldal szerint előbbi 125, utóbbi 150 ezer eurót érő labdarúgó) - kedden aztán hasonlóan cselekedett Derekas Zoltán (150 ezer euró).
Az első két játékos távozáskor tettünk egy nem sok jóval kecsegtető, manapság nem divatos kísérletet arra, hogy a klubot megszólaltassuk az ügyben, a kommunikációs vezetőn keresztül arra kértük a Haladás illetékeseit, hogy cáfolják vagy erősítsék meg a távozásról szóló híreket. Az alábbi választ kaptuk és azóta is várjuk az információkat:
A megkeresést továbbítottam a Klub Vezetősége felé.
Hogy a szerdai taggyűlésen mi várható, arról szintén Czeglédy Csaba írt egy hosszabb posztot.
Ennek lényeges pontjai:
- Ha a tulajdonos legalább egy havi bért fizetett volna, akkor időt nyer januárig, amikor az MLSZ-pénzek megérkeznek és a csapat egyben marad
- a két kisebbségi tulajdonosnak (város és az Illés Akadémia) érdekes, hogy megmaradjon a klub , más-más okból. Az akadémia esetében előírás, hogy NB I-es vagy NB II-es klubbal legyen szerződése, a város számára pedig érték a Haladás. (Ami sajátos módon kettő: a futballklub és a HVSE, mint egyesület, utóbbi foglalkozik a futball utánpótlás-képzésével.)
Homlok Zsolt: vasút, építőipar
A sajtóhírek szerint Homlok Zsolt, a HVSE elnöke, Szombathelyi Haladás Labdarúgó és Sportszolgáltató Kft-ben többségi tulajdonos cég ügyvezetője a NER-rendszer belső köréhez tartozott. 2017-ben vette feleségül Mészáros Ágnest, ebben az évben meglódult a hozzá köthető, pályakarbantartással és felsővezeték építéssel foglalkozó Vasútvill szekere, amelyből ekkor már 1,8 milliárd forint nyereséget könyvelhetett el, írta 2021-ben a 24.hu. Homlok Zsolt a Vasútvill. Kft. látható tulajdonosai között nincs jelen, kacifántos fogalmazás oka az, hogy bár a Vasútvill egy ízig-vérig magyar cégnek tűnhet, tulajdonosa valójában egy prágai vállalkozás, amelyről a 24.hu elsőként írta meg, hogy részben Homlok Zsolt tulajdona.
A szombathelyiek számára azonban nem a vasúti, hanem az építőipari vállalkozása volt inkább szem előtt, erről szintén a 24.hu írt 2020-ban, még pedig így:
Nem muzsikált rosszul Homlokék családi cége, a Homlok Építő Zrt. sem: a 2019 évet 4,8 milliárd forintos forgalom mellett 482,7 millió forintos adózott eredménnyel zárta, ebből 250 millió forintot vettek ki osztalékként. Éppen annyit, mint egy évvel korábban. A Homlok Zrt. szintén remek eredményeket ér el a közbeszerzéseken. A 2019-es év eredményeire jellemző, hogy már 2019 hetedik napján megkapott egy 730 millió forintos szombathelyi megbízást (a Prenor Kertészeti és Parképítő Kft.-vel közösen - ez volt a Sportliget, mondjuk úgy, különlegesre sikerült felújítása - szerk.), majd kiderült, hogy a Víztorony 300 millió forintos renoválását és az Arany-patak harmincmilliós revitalizációját is ők nyerték el. Az év végén pedig újabb szombathelyi munkát zsebeltek be: 838 millió forintért a helyi Képtár felújítását is Homlokékra bízták.
A 2023-as hírek azonban már másról szóltak: Mészáros Lőrinc cége (az R-Kord Kft., ami V-Híd -csoport tagja) fővállalkozóként indoklás nélkül, a teljesítés utolsó fázisában tette ki Homlok Zsolt kft.-jét (VASÚTVILL) két fontos vasúti beruházásból (14 és 47,4 milliárdos), írta idén márciusban a Szabad Európa. A portál szerint Homlok Zsoltot régi vasútépítő szakemberként jellemezte, aki dolgozott a Swietelsky Vasúttechnika Kft.-nél is. A VASÚTVILL szintén nagyon régen, 1992 óta van jelen a piacon. A tavaszi szerződésbontás is nagyon komoly személyes ellentét következménye Mészáros Lőrinc és Homlok Zsolt között: az elmúlt években szinte minden fontosabb vasúti beruházást a V-Híd -csoport nyert, Homlok Zsolt cégeinek meg kellett elégedniük az alvállalkozó szerepével, amit ő egyre nehezebben viselt már el, ráadásul még meglévő pozícióit is elkezdte félteni. Bár tavaly decemberben még közeledtek egymáshoz a cégek, a Szabad Európa forrásai szerint , utána „gyorsan fordultak rosszra a dolgok”, amihez az is hozzájárulhatott, hogy szintén tavaszi sajtóinformációk szerint felbomlott Homlok Zsolt Mészáros Lőrinc lányával kötött házassága.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.