Távhő: sokmilliós cserék és fejlesztések
Mint írják, a szombathelyi távhőszolgáltatónak a 2021-es évben több fontos hőtermelő berendezést is sikerült korszerűsítenie vagy lecserélnie. A Vízöntő utcai telepen a meglehetősen koros, 32 éves kazán helyett munkába állítottak egy közel másfélszer akkora berendezést. Erre a szakemberek szerint azért volt szükség, mert elöregedett a kazán szerkezete. Emellett az üzembiztonság, a szolgáltatás zavartalansága, valamint az ellátási területen esetlegesen megnövekedő teljesítményigény is indokolta. A korszerű „okos” kazán figyeli, hogy az égéstermékben maradt-e vissza éghető anyag és oxigén, és ennek megfelelően korrigálja a saját működését. Hatékonyabb és a környezetre kevésbé káros, mint az elődje volt.
A korszerűsítéseknél maradva a szombathelyi Távhő által üzemeltetett faapríték-tüzelésű kazán tavaly egy új salakkihordó rendszert kapott. Ez nem csak kihordja, hanem előtte apróra is töri a szilárd égésterméket, így elkerülhető, hogy a nagyobb darabok miatt elakadjon az anyagtovábbító berendezés.
Bővülő vezetékrendszer
A Távhő 22 kilométeres vezetékhálózatot üzemeltet Szombathelyen. Ennek a rendszernek vannak megújított szakaszai, de meglehetősen elöregedett részei is. A csőrendszer legnagyobb része a föld alatt húzódik. Ez nagy előny, ha a városképre gondolunk, vagy arra, hogy nem kell felszíni csöveket kerülgetnünk a házak körül. De ennek az ára az is, hogy szemmel nem látni, milyen állapotban vannak a melegvizet szállító elemek, hol vannak a gyenge pontjai. Így a karbantartást végző szakemberek is csak akkor értesülnek a problémákról, ha valahol kilyukad egy cső. A távvezetéki hálózat közel 84%-a ráadásul 20 évnél idősebb.
Elkerülhetetlen az új vezetékek létesítése és a régi vezetékek cseréje
Az elmúlt évek során számos korszerűsítést hajtott végre a Távhő. 5 év alatt (2016-2020 között) több mint 5 km elavult vezeték cseréje, ezen túl új vezetékek üzembe helyezése valósult meg, mintegy 360 millió forint értékben. Az elöregedett vezetékszakaszok cseréje – azok nagy kiterjedése miatt – minden körülményt figyelembe véve is több évet vesz igénybe. A cserék mellett a szombathelyi távhőszolgáltató karbantartja a teljes hálózatot.
Kevesen ismerik, pedig nélkülözhetetlenek: a hőcserélők, amiket szintén cserélni kell
A vezetékek mellett a távhőszolgáltató rendszer kulcsfontosságú elemei a hőcserélő berendezések. Ezek karbantartása, tisztítása és ha kell, cseréje is fontos műszaki feladat.
2022-re a szombathelyi Távhő négy hőcserélő újra váltását is tervezi, a Benedek Elek u. 7-14. számú épületeknél, a Váci Mihály úton a 20-30. számoknál és a 7-9. számoknál, valamint a Rohonci úton az 52. számú épületnél. Ezek mellett mintegy negyven darab hőcserélő tisztítását, karbantartását is tervezik elvégezni.
Informatikai fejlődés: új irányítás-technika és felügyeleti rendszerek
2021-ben kezdődött meg annak az informatikai rendszernek a kiépítése, amely egyik oldalról az irányítást teszi hatékonyabbá, másrészt pedig a távfelügyeleti eszközökkel a szabályozást és a hibaelhárítást segíti.
A Mikes Kelemen utcai faaprítékos kazánházban, a Szent Flórián körúti és a Rákóczi úti gázkazánoknál kiépült az új irányítástechnikai-felügyeleti rendszer. Ennek a használatával már a hiba megjelenésénél riaszt a rendszer, és rögtön jelzi, milyen jellegű a rendellenesség.
Az irányítástechnikai rendszer kiépítése egy éveken át tartó, folyamatos beruházás lesz, amely 2022-ben is folytatódik az 54 hőközpont informatikai rendszerének kialakításával. A legnagyobb, a Vízöntő utcai kazánház rendszerének az átépítése is tavaly indult, várhatóan 2023-24-re fejeződik be.
A korszerűsítés folytatódik tovább
Előre tekintve a szombathelyi Távhő célja, hogy a szombathelyi távfűtés és melegvíz szolgáltatás az elérhető legkorszerűbb és legmegbízhatóbb legyen. Ezért három szakasz rekonstrukciós tervét is elkészítették. (Az egyik az oladi I.-es hőközponttól a Kodály hídig tart, a második a Bem József utca és a Rohonci út közötti, a harmadik pedig a Fő tér - Mártírok tere - Malom utca szakasz.)
Ezek a kitűzött fejlesztések persze nem kevés pénzbe kerülnek, a 2022 elején becsült költségük forgalmiadó-mentesen 800 millió forint. Ezért a cég több pályázati lehetőséget is szem előtt tart. Ezek még tervezési szakaszban vannak. Azt remélik, hogy ha megjelennek a pontos kiírások, sikerrel tudnak pályázni.
Addig is 2022-re terveznek egy beruházást a Váci Mihály utcai szakaszon, ahol a 100 m hosszú elöregedett gerincvezetéket cserélik ki.
A Szombathelyi Távhőszolgáltató az energiatermelés és felhasználás általános irányát, illetve az energiapazarlás csökkentését előtérbe helyezve abba az irányba tesz további lépéseket, hogy a fosszilis energiahordozókat közép és hosszabb távon lecserélje. A szolgáltató nagy lehetőséget lát a biomassza alapú energiatermelésben és a geotermikus energia felhasználásában is, de már napenergiával is folyik hőelőállítás a cégnél.
Másik oldalról a szolgáltató kiemelten fontosnak tartja a régi csőhálózat cseréjét, a felújításánál pedig a jól szigetelt, kis hőveszteségű rendszer kiépítését.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.