Tehetséggel, akarattal, egyenlő eséllyel
Már hatféle ösztöndíj program létezik a városban, amivel tanulókat támogat az önkormányzat. Ebből kettő – a Bursa Hungarica és az Arany János Tehetségprogram – országos kezdeményezés, míg a Petz-ösztöndíj, a „Szombathely visszavár” program és a Kariatida ösztöndíj helyi alapítású támogatási program. A legújabb pedig a Szent Márton pályázat, amit 2018-ban azért indítottak, hogy a szociális helyzet ne legyen akadálya a tehetség kibontakoztatásának a művészetek, a tudomány vagy akár a sport területén. A program különlegessége, hogy a kedvezményezettek nem közvetlenül pénzt kapnak, hanem olyan szolgáltatásokat vásárol számukra az önkormányzat, amelyek a tehetség kibontakoztatását segítik: például fizetik a művészeti és nyelvórákat, a külön foglalkozásokat, a nyári tábort, vagy épp laptopot, fellépőruhát, hangszert vásárolnak, ha arra van szükség. Évente öten nyerhetik el a támogatást, tavaly ketten feleltek meg a szigorú feltételeknek.
– Pontszámítási rendszerben, komplex módon vizsgáljuk a pályázók szociális helyzetét – magyarázza dr. Károlyi Ákos jegyző. – Úgy gondoltuk, hogy akkor kaphatunk valós képet, ha nem csak a jövedelmi viszonyokat vesszük figyelembe a családok esetében. Épp ezért megnézzük a a vagyoni helyzetet, a lakhatási körülményeket, hogy van-e a családban tartósan beteg vagy fogyatékos gyermek. Ezen kívül készül egy alapos környezettanulmány és egy pszichológiai teszt, amely a gyermek kreativitását, motiváltságát vizsgálja. Emellett természetesen nagy súllyal esnek latba a tanulmányi és versenyeredmények.
Tavaly egy rajz- és egy hegedűtehetséget választottak ki. Egyikük a Váci iskolába jár, az ő rajzai díszítik az önkormányzat idei asztali naptárát, másikuk a Paragvári iskolában tanul, ő városi ünnepségen kapott fellépési lehetőséget.
– A program egyik nagy előnye éppen ez, hogy a pénzen megvásárolható eszközökön, szolgáltatásokon kívül bemutatkozási lehetőséget tudunk biztosítani a kedvezményezetteknek – hangsúlyozza Koczka Tibor alpolgármester. – Ezáltal önbizalmat, rutint, hasznos tapasztalatot szerezhetnek ezek a hátrányos közegből érkező tehetséges fiatalok.
A gyerekek számára egyéni fejlesztési terv készül, és mentor dolgozik mellettük. Egy olyan szociális szakember, aki szinte részévé válik a család mindennapjainak. Az ő dolga, hogy figyelemmel kísérje a diákok fejlődését, és felügyelje a pénz megfelelő elköltését.
– Az én mentoráltam az a 11 éves kislány, aki a város naptárát illusztrálta. A pályázatnak köszönhetően különórára járhat angolból, továbbá rajzeszközöket, festékeket, papírokat és egy laptopot kapott, amire önerőből nem futotta volna, hiszen édesanyja egyedül neveli őt – mondja Németh Viktória, a Pálos Károly Központ családsegítője. Az eddigi tapasztalatok pozitívak, a gyerekek elkezdtek nyelvet tanulni, javult a tanulmányi eredményük, láthatóan motiváltak, jól akarnak teljesíteni.
A kedvezményezettek egészen addig maradnak a programban, amíg nappali tagozaton be nem fejezik – akár egyetemi – tanulmányaikat, vagy a munkaerőpiacra nem lépnek. Miután évente újabb és újabb pályázók kerülnek a rendszerbe, a Szent Márton pályázat öt-tíz éven belül több tízmilliós támogatási programmá bővülhet. A kedvezményezetti körből ki is lehet esni, ha a diákok előmenetele nem az egyéni fejlesztési terv szerint alakul. A pályázati kiírást eljuttatták minden iskolának, továbbá a felhívás megtalálható a www.szombathely.hu weboldalon is.
»kzs
Fotó: Nagy Jácint
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.