
Tejeskanna r/evolution: kézi festésű alumíniumkannákból nyílt kiállítás az AGORA-ban
Magyar kutyafajták, komondor, puli, vizsla, kuvasz, agár, népi virágmotívumok, madarak díszítette edények, melletük királyainkat ábrázoló csoport. Több tejet! Teljesítettük a beadást! Első gabonát a hazának! feliratos kannák a szocializmus, a TSZ-ek, az ötéves tervek propagandáját idézik. De itt van Afrika és Hollandia is – a másfélszáz darabos gyűjtemény közel 30 alkotójának egyedi stílusában megfestve.
A kézi festésű tejeskannákból álló kollekció – mely Forrás Sándor agrár végzettségű, tejtermék-nagykereskedelemmel foglalkozó szakember magángyűjteménye – egyik célja, hogy megmentse az alumínium tejeskannát, mint élelmiszer-ipartörténeti emléket, másrészt, hogy egy újfajta "vásznat" kínáljon a művészeknek.
Ezek az alkotások több szempontból különlegesek – emelte ki a megnyitón dr. Kovács Ágnes irodalomtörténész: a legszembeötlőbb, hogy ezeknek a képző- és iparművészeti alkotásoknak a hordozó felülete a hagyományos tejeskanna, mely a parasztgazdaságokból ered, de igazán a szocializmus termelőszövetkezeteinek szarvasmarhatenyésztésében, a tej feldolgozóiparában nőtt nagyüzemi kellékké, meghatározva és szimbolizálva annak jellegét és fejlettségét. A fém tejeskannának – bár díszítése, jelölése nem ismeretlen a különböző kultúrákban – teljes egészében művészi alkotások hordozójaként való felhasználása: kuriózum.
A kannákon látható ábrázolások nem ad hoc módon öltenek testet és látványt, elég csak arra gondolnunk, hogy a mezőgazdaság és a magyarság adja elsődlegesen motívumkincsét, nem kis mértékben történelmi távlatokat is megcélozva. Az ötlet Forrás Sándoré, aki maga is létrehoz műveket, de az alapanyag gyűjtése, a művészek felkeresése és megbízása, a gyűjtemény gondozása is az ő érdeme – hangsúlyozta Kovács Ágnes, hozzátéve, hogy a hétköznapi tárgyakban meglátni a különlegeset, épp attól a személytől meglepő, aki ezeket – agrár végzettségűként – munkája során éppen annak használja, ami: tejeskannának. Amit itt láthatunk, több, mint kuriózum: figyelemre méltó, és persze, mint minden a művészetben, kísérlet is egyben, amelyről egyelőre nem tudjuk, hová vezet – ajánlotta a közönség figyelmébe a kiállítást az irodalomtörténész.
A megnyitón, stílszerűen, tejtermékekből, joghurtból, sajtból, Túró Rudiból, friss péksüteményből összeállított svédasztal fogadta a megjelenteket. Közreműködött a MisPro Produkciós Iroda énekes zenésze, Tóth Dániel.
A kiállítás, melyben március 12-én 17 órakor pedig Forrás Sándor magángyűjtő tart tárlatvezetést, március 26-ig tekinthető meg az intézmény nyitvatartási idejében.
Tp
Fotók: Nagy Jácint

A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.