Terméskővel állítják helyre az Abért-tó partját
Jókora terméskő-halom és földdepó magasodik a lukácsházi Abért-tó parkolójában, már készülnek a part-karbantartási munkára a gépek. A beavatkozásra azért van szükség, mert az évek során a víz több helyen alámosta a partot. Az erős szél hullámokat korbácsol, és az árvizek is időnként megnövelik a tó szintjét, emiatt megrongálódott a partvonal a nagyobbik tó körül. Ez már a töltés állékonyságát is veszélyezteti, és a horgászok, kirándulók számára sem biztonságos.
Gaál Róbert, a Nyugat-dunántúli Vízügyi Igazgatóság igazgatója elmondta, hogy azokon a helyeken, ahol a partleszakadások vannak, 6 nagyobb, összefüggő helyszínen, összesen mintegy 300 méter hosszan állítják helyre a terepet. Terméskővel visszarakják az eredeti partvonalat, majd földdel lefedik és füvesítik. Így szinte észrevehetetlenül áll vissza az eredeti állapot.
A Lukácsháza felőli partszakaszra már kihelyezték a munkaterület-táblát, és karókkal jelzik a helyreállítandó területet. A tó vízszintjét a karbantartás idejére egy méterrel csökkentették. A munka - időjárástól függően - év végéig tart, a gépek hatósugarában tartózkodni szigorúan tilos. A beruházást az árvízi helyreállítás keretében végzik el, 30 millió forint értékben.
A tározót 2010-ben adták át, feladata, hogy megvédje az alatta lévő területeket a Gyöngyösön érkező árhullámoktól. Funkcióját maradéktalanul betölti, 15 év alatt több alkalommal is üzembe kellett helyezni, és időközben jóléti létesítménnyé is vált: a tavat hamar felfedezték a kirándulók, a megyei szövetség rendszeresen szervez itt horgászversenyeket és a halasításról is gondoskodik.
Az igazgató elmondta még, ami nehézség, hogy nincs turisztikai szempontból gazdája a területnek, ők vízgazdálkodási szempontból üzemeltetik, de nyilván egy intenzív turizmus más típusú fenntartást igényelne, ennek a forrásait keresik. Több kaszálási munkát igényelne, a parkolónak is a gyakoribb helyreállítását. Nagyon megkedvelték, kedvelt horgászvíz is lett, ökológiailag teljesen beállt a rendszer.
Az üzemeltetésben a hódok jelentik a legnagyobb problémát. A szigeteket teljesen letarolták és a partmenti fák közül is többet megrágtak - öles példányok tűntek el az évek során. A vízügy azért küzd, hogy a hódok egyedszámát visszaszorítsa annyira, hogy ne okozzanak kárt a területen.
Forrás: SZTV
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.