Testvérként élni a közös hazában --Roma festők tárlata nyílt a Sportházban
„Ha neked jót tesznek, add vissza százszor, ha rosszat tesznek, bízd Istenre”, e cigány mondással kezdte ünnepi köszöntőjét Horváth Soma, kultúráért is felelős alpolgármester a sportházi tárlatmegnyitón. Hozzáfűzte: „A romáknál, a roma közösségekben a hit, a szakralitás nemcsak vallási szempontból jelenik meg, hanem áthatja mindennapjaikat, életszemléletüket is. Ezért is kiváló alkalom ez a – Szombathelyen immár hagyományosnak tekinthető – tárlat arra, hogy képzőművészeti alkotások ismét betekintést engednek a romák lelki világába, a cigányság valláshoz való kapcsolatába, a Teremtővel való kapcsolatteremtésbe. Ugyancsak ezek az alkotások visznek át minket az ősi tradíciók és a mai kor közötti hídon. Megpillanthatjuk útkeresésüket, a megpróbáltatásokat, de legfőképpen azt a vágyat és igyekezetet, ahogyan kapcsolatot teremtenek Istennel. Ezek az alkotások nem csupán vizuális élményt nyújtanak, hanem mély érzelmi töltetűek; személyes önvallomásoknak is tekinthetők. Megérintenek bennünket, elgondolkodtatnak, s talán kis darabot hagynak magukból a szívünkben.”
Dr. Székely János, a Szombathelyi Egyházmegye püspöke nyitotta meg a kiállítást. „Mintha a cigány emberek szívében szólna egy titokzatos dallam. Egy vonóhúzás. Valami szép. Valami értékes. A mai nap erről is szól. Mikor nézzük ezeket a képeket, megcsodáljuk a sok-sok kincset, amit a romák, a cigány testvéreink szívébe a Teremtő elrejtett. A cigányság nem csak probléma. Sőt, elsősorban nem probléma. Hanem lehetőség. Nagyon sok kincs van a roma embereknek a szívében. Családszeretet. Mennyit tanulhatnánk ebből! Nagy érzelmek. Ünnepelni tudás. Istenhez való közelség. S művészethez, tánchoz, zenéhez, költészethez, képzőművészethez való érzékenység, tehetség.”
Fölidézte a mártírhalált halt spanyol Boldog Ceferinónak (1861-1936), a romák patrónusának, védőszentjének az életét. Mint ismeretes, II. János Pál pápa 1997. május 4-én, a Vatikánban avatta boldoggá Ceferinót.
Székely János püspök úr ekként folytatta: „A cigány ember szívében nagyon sok kincs van. A jelenlétük Magyarországon elsősorban nem probléma, hanem lehetőség. Azt kívánom mindenkinek, hogy csodáljuk meg a képeket, amelyekben szív van, hit van, tehetség, érzékenység. A mai nap segítsen mindannyiunkat abban is, hogy ebben a közös hazában tudjuk egymást tisztelve, segítve építeni a jövőnket. Tanuljunk meg egyre jobban, egymást szeretve, testvérként élni ebben a közös országban, amit a Teremtő nekünk adott.”
Horváth Zoltán, az AGORA Savaria Nonprofit Kft. ügyvezetője ekként köszöntötte az ünnepi tárlatnyitó résztvevőit: „Kint borús az ég, esik az eső, most itt bent mégis úgy érzem, hogy ragyogunk ezeknek a képeknek a segítségével. Nagyon szépen köszönöm Ferkovics Józsefnek és az összes alkotónak, hogy ezt a ragyogást évről évre segíteni tudjuk. Csendes elmélyülést és táplálkozást kívánok ezekből a képekből. Remélem, jövőre is találkozhatunk, és ismét teret adhatunk ennek a kiváló kiállításnak!”
Balogh Tibor, Bihari Imre éneke, zenéje tette még ünnepibbé a megnyitót. A tárlat május 22-ig tekinthető meg 9-16 óráig, illetve a rendezvények ideje alatt.
Szenkovits Péter
Fotó: Bonyhádi Zoltán
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.