TFA-FCC HUNGARY: nemzetközi tűzoltóverseny a szombathelyi Fő téren
Többemeletes torony, tűzcsapok, tömlők, 80 kilós bábú - akadálypályává változott a Szentháromság-szobor körüli rendezvénytér: a nézők két versenypályán követhették nyomon a tűzoltók viadalát. Az indulók elsőként a Firefighter Combat Challenge speciális akadálypályát teljesítették légzőkészülékben, majd a második pályán erőnléti feladatok következnek, amelyeket súlyokkal kell – szintén időre – végrehajtaniuk a versenyzőknek. A két versenypályán elért
részidők összeadódnak, és ezek alapján derül ki, melyik versenyző teljesítette legjobban és leggyorsabban a pályákat, ki 2023-ban az ország legerősebb tűzoltója.
A reggeli megnyitón dr. Nemény András, szombathelyi polgármester köszöntötte a résztvevőket - immár második alkalommal, ugyanis tavaly is itt rendezték meg a versenyt. A városvezető kiemelte a profi szervezést és arról beszélt, komoly teljesítmény kell nyújtaniuk azoknak a tűzoltóknak, akik vállalkoznak a megmérettetésre. Tűzoltónak lenni az egyik legnagyobb dicsőség a világon, az egyik legnépszerűbb és legelismertebb hivatás, mondta a polgármester, majd hozzátette, a politikust az utolsónak sorolják. A tűzoltók bátrak, kitartóak, komoly szakmai tudásssal rendelkeznek és erősek - utóbbira szükség van a versenyen és a mentések során is. Büszke vagyok arra, hogy ismét Szombathely ad otthont a kiírásnak, mondta dr. Nemény András és sérülésmentes versenyzést kívánt és arra biztatta a versenyzőket, hogy nézzenek körül az ország legrégebben lakott városában és élvezzéka többi programot is.
Dr. Bognár Balázs tűzoltó dandártábornok, a Vas Váemegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság igazgatója köszöntőbeszédében arról beszélt, hogy a megyében ötödik alkalommal rendezhetnek TFA-FCC HUNGARY-versenyt. Közel 100 tűzoltó - nők és férfiak - ad tanúbizonyságot felkészültségükről, mondta az igazgató, a magyar túzoltó mellett vannak horvát, lengyel, szlovák és osztrák indulók is, nagy érdeklődés övezi a vetélkedést. A versenyszámok átlagfeletti képességeket követelnek, emelte ki dr. Bognár Balázs, de az résztvevők ezekkel rendelkeznek. A szervezők több szakmai bemutatóval és kísérőprogrammal készültek a nézőknek. Az igazgató arra is felhívta a figyelmet, hogy a délutáni díjátadó után kezdődnek a Szent Iván-éji vigasságok, amelyre meginvitálta résztvevő tűzoltókat.
Balogh Eszter tűzoltó főhadnagy, a Vas Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivőjének a versenyről készült összefoglalójából kiderül, hogy végül összesen 91 versenyző állt rajthoz, köztük három nő is, valamint Horvátország, Lengyelország, Szlovákia és Ausztria sportolói. Az indulóknak nem volt könnyű dolguk, a rekkenő hőséggel is meg kellett küzdeniük. A próbatételek alkalmával a versenyzők egyebek mellett tizenkét méter magas állványra futottak fel a vállukon tizenkilenc kilogrammos tömlőt cipelve, majd felhúztak egy ugyanilyen nehéz tekercstömlőt, amelyet egy kalodába helyeztek, és ezt követően futottak le az emelvényről. Ezután négykilós kalapáccsal ütöttek odébb egy gerendadarabot, majd az úgynevezett „C” sugárral célba is kellett lőniük. Mindezek után egy nyolcvan kilogrammos bábut is be kellett húzniuk a célba. Rövid szünet után jött a második versenypálya, ahol már légzőkészülék nélkül teljesíthettek. Itt egy öt kilogrammos kalapáccsal ütöttek ötven-ötven leütést, majd két, egyenként tizenöt kilogrammos súlybőröndöt vittek a kijelölt helyre. A pályát két darab „B” tömlő összetekerésével zárták. A stopper számlálója csak akkor állt meg, ha a tömlőt a kalodába bele tudták helyezni és megnyomták a piros gombot. A két pályán produkált időeredmény összegéből alakult ki a végeredmény. A női indulók néhány versenyszámban könnyítést kaptak, azonban a pályát nekik is időre kellett teljesíteniük.
A rendezvény nagy népszerűségnek örvendett. A családtagok és kollégák szurkolásának hangját csak a kalapácsütések és a levegő után kapkodó tűzoltók zihálása szakította meg. A szervezők gondoskodtak róla, hogy senki se unatkozzon. Szakmai bemutatókkal, családi és gyermekprogramokkal tették színesebbé a rendezvényt. A záróeseményt megelőzően a Katasztrófavédelem Központi Zenekarának térzenéjét hallgathatták, és a Mokka Tribute Band koncertjét élvezhették a látogatók. Az eredményhirdetésen Fülep Zoltán tűzoltó ezredes méltatta a tűzoltók sportteljesítményét.
A férfiak között a 30 év alattiak versenyében Frantisek Ridzon, a TFA Team Slovakia versenyzője bizonyult a legjobbnak, a 30-40 év közötti kategóriát Kiss János, a Somogy vármegyei Bolhás önkéntes tűzoltó egyesületének tagja nyerte, a 40 évnél idősebbeknél pedig a szintén a szlovák csapatot erősítő Adrian Ficik futotta a legjobb időt. A nőknél 30 év alatt a KÖTÉL Egyesület indulója, Török Eszter hódította el az elsőséget, míg a 40 évnél idősebbek között Komáromi-Raisz Borbála, a szentendrei önkéntesek versenyzője nyerte el az első helyet. A magyar győztes címet a hivatásosok kategóriájában Karsai Zoltán tűzoltó törzsőrmester, a mosonmagyaróvári hivatásos tűzoltó-parancsnokság indulója nyerte el. Az abszolút kategória magyar győztese pedig Kiss János bolhási önkéntes tűzoltó lett, így ő vehette át a vándorkupát.
Fotó: Nagy Jácint
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.