Tirolban ragadt dolgozók: az AK szerint többen lehetetlen helyzetbe kerültek, a kamara szerint minden rendben van
Az AK szerint a munkáltatók egyszerűen az utcára tettek több dolgozót is. A helyi Gazdasági Kamara (Wirtschaftskammer) pénteken úgy nyilatkozott, hogy rendelkezik információkkal, majd szombatra változtatott az álláspontján és közölte, mindössze egyetlen esetről tud.
A tiroli helyzetről korábban már beszámoltunk: a tartományban március elején két hétig vártak a szigorúbb intézkedésekkel a koronavírus-járvány miatt, emiatt rengeteg ember kapta el a fertőzést és hurcolta szét egész Európában. A március 13-én elrendelt karantén miatt több szezonmunkást (magyarokat is) még a zárás előtt tesztelés nélkül hazaküldtek, így landolt például egy magyar pár Győr érintésével Kőszegen, ahonnét átstoppoltak Oberpullendorfba tesztet végeztetni, majd átszállították őket a szombathelyi kórházba.
A portálunkhoz eljutott információk alapján amellett, hogy a dolgozók egy részének gyorsan haza kellett menniük, nagyon sok magyar szezonmunkás kinn ragadt a karantén alá vont osztrák településeken. Kedden kaptuk az alábbi levelet egy magyar szezonmunkástól:
Mi is itt ragadtunk a párommal és még sok más magyar dolgozóval. Nem tudunk semmit arról, hogy meddig leszünk fizetve, nem tudjuk mit akarnak még velünk itt csinálni. Tesztet nem végeznek, így nem tudjuk, hogy pozitívak vagyunk vagy nem.. De el akarnak bennünket indítani haza szombaton, tesztelés nélkül, csak ne legyünk itt. Jogilag az AK szerint addig kellene itt maradnunk, amíg nincs feloldva a karantén, és addig fizetniük kell. Ezért szeretnének ők most tőlünk megszabadulni.
Az ORF pénteki beszámolója szerint az AK több forrásból értesült, hogy a tiroli sírégiókban gondban vannak a munkavállalók: az érintett dolgozók hívták fel őket, az egyik nagykövetség értesítette a szervezetet illetve egy egészségügyi vonalon is jelentkeztek szezonmunkások. Az AK szerint több munkavállaló jelezte, hogy kitakarították és kifestették a hotelt, utána pedig visszamenő hatállyal felmondtak nekik. Egy magyar munkavállaló a bécsi nagykövetséghez fordult és munkajogi kérdéseket tett fel ezzel kapcsolatban. A tartomány egészségügyi telefonvonalán jelentkezett dolgozóktól további esetekről is érkezett információ. Innét tudják, hogy Kappl településen egy kirúgott dolgozó egy lakásnak nevezhető lyukban lakik, viszont az ételt megvonták tőle. St. Antonban azzal fenyegetnek dolgozókat, hogy az utcára teszik őket, ha nem írják alá az idő előtti felmondást. Ha megteszik, akkor viszont nem kapnak ellátást. További szezonmunkások arról számoltak be az AK-nak, hogy csak határozott ideig maradhatnak a szállásukon. Utána az utcára kerülnek, viszont a tartományt a karantén miatt nem hagyhatják el.
Az ORF szerint a gazdasági kamara nem tudott felsorolt esetekről. Az ágazat szóvivője Mario Gerber azt mondta az ORF-nek, ha ilyesmi előfordul, akkor mindent megtesznek azért, hogy az érintetteknek a szorult helyzetükben segítséget nyújtsanak. A dolgozók a turizmus legfőbb támaszai, ezért a munkáltatóknak vigyázniuk kell rájuk.
Gerber azt mondta az ORF-nek, hogy a szállodák, hotelek gondoskodnak a dolgozóikról, biztosítják az ellátásukat és a szállásukat. Több hotel St. Anton, Paznauntal, Ötzl környékén a wellnessrészlegét is megnyitotta a karanténba zárt dolgozóknak.
A szóvivő kritizálta az AK eljárását, amiért a szervezet nem működött együtt a kamarával. Gerber szerint közösen kellett volna feltárniuk a visszás eseteket, hogy aztán együtt rávegyék az érintett munkaadókat, hogy javítsanak a dolgozóik körülményein. A kamara minden segítséget megígért az alkalmazottaknak, akár a hazatérésben is tudnának segíteni.
St. Anton am Arlberg polgármestere, Helmut Mall az APA hírügynökségnek óriási szemtelenségnek nevezte az AK-kijelentését. Azt mondta, a településen nem tudnak egyetlen olyan esetről sem, hogy munkavállalók kerültek volna az utcára - és szerinte ez igaz Paznauntal régióra is. A polgármester levélben tiltakozott az AK-nál.
A tiroli tartományi kormány csütörtökön hosszabbította meg Paznauntal, St. Anton, St. Christoph és Sölden teljes lezárást április 13-ig. Ezért a külföldi munkavállalók hazautazása csak meghatározott feltételek mellett lehetséges: előbb az osztrák szakminisztériumnak egymással, majd pedig az érintett országok külügyminisztériumaival kell egyeztetniük. AZ ORF úgy tudja, egyelőre folynak a tárgyalások.
Az osztrák szakszervezeti Szövetségnél is égtek a vonalak pénteken. Philip Wohlgemuth kemény hangú közleményt adott ki.
- Azonnal be kell szüntetni azt, hogy a munkáltató gyakorlatot, amely alapján a dolgozókat rákényszerítik a közös megegyezéssel történő szerződésbontásra, majd az utcára teszik őket. Ezeket az embereket a szégyenletesen kizsákmányolták, majd pedig magukra hagyták őket.
Szombaton tovább gördült az ügy, a kamara szerint az AK kijelentései nem feleltek meg a valóságnak, miután a szervezet beszélt az érintett települések polgármestereivel. Komoly nyilatkozatháború lett a történetből, az ügy eljutott az osztrák parlamentbe, az FPÖ (Szabadságpárt) szociális szóvivője, Dagmar Belakowitsch azt mondta, képviselik az érintett dolgozók ügyét.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.