Több teszt és oltás, légtisztító berendezések: így készülnek Ausztriában a tanévkezdésre
Mint írják, az iskolákban szeptembertől heti két alkalommal tesztelik majd a diákokat. Hétfőn és csütörtökön antigéntesztet, emellett hétfőnként szájöblítéses közösségi PCR-tesztet is végeznek majd az osztályokban. Az antigénteszt eredménye azonnal elkészül, a PCR-teszt pedig pontosabb eredményt ad, ezért alkalmazzák mindkettőt, érvelt szerdai tájékoztatóján Heinz Faßmann oktatási miniszter.
A teszteken ugyanakkor csak azoknak kötelező majd részt venniük, akik nincsenek beoltva – tehát lényegében a „2G-szabály“ lép érvénybe az iskolákban is. A nyári szünet hátralévő részében 30 oltóbusz járja majd az iskolákat, és a kormány a tartományokat is arra kéri, hogy a diákság számára is kínálják fel az oltást - fogalmaznak.
A tanév első két hetében az iskolákban kötelező lesz az arcmaszk viselése, amit a diákok ülőhelyükön levehetnek. Hogy ezt követően is kell-e maszkot hordani, azt a járványhelyzet határozza majd meg.
A rosszul szellőző iskolaépületek és tantermek számára, ahol sok aeroszol képződik, a kormány légtisztító berendezéseket biztosít, amik kiszűrik a vírusrészecskéket a levegőből. Az igényfelmérés jelenleg is tart, az oktatási minisztérium mintegy 10.000 készülék beszerzésével számol - idézik.
Az iskolák járványellenes stratégiájának központi eleme a korai jelzőrendszer. A hatóságok országszerte 116 regionális szennyvíztelepen figyelik a koronavírus jelenlétét. Ahol növekedést tapasztalnak, ott az iskolákban is több tesztet végeznek majd.
A kormányzat tervei szerint az új tanév már végig jelenléti oktatásban zajlik majd, és a megelőző intézkedéseknek köszönhetően nem lesz szükség kiterjedt iskolabezárásokra. Az intézmények önállóan reagálhatnak a járvány alakulására, például a diákok gyakoribb tesztelésével vagy a maszkhasználat bevezetésével a csoportfoglalkozások idejére.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.