Több vérplazmára lenne szükség a gyógyult betegektől
Az Országos Vérellátó Szolgálat nemrég felhívást tett közzé, hogy minél több, a betegségen már átesett donor jelentkezzen vérplazmát adni. A kampány hatására megsokszorozódott a segíteni szándékozók száma, de folyamatosan várják újabbak jelentkezését. Mostantól a szombathelyieknek sem kell több száz kilométert utazniuk a beavatkozás elvégzéséért, ami az OVSZ szerint tovább növelheti majd a donorok számát.
Sokkal több konvaleszcens plazmára lenne szükség a kórházakban a súlyos állapotú koronavírus-fertőzöttek gyógyításához. Az Országos Vérellátó Szolgálat ezért újra felhívást tett közzé: azt kérik a betegségen átesettektől, hogy jelentkezzenek donornak. A gyógyultak vérében található antitest ugyanis életeket menthet. Ráadásul nem is kell messzire utazni a beavatkozás elvégzéséért, hiszen már Szombathelyen is van olyan gép, amellyel plazmaferezist tudnak végezni. A beavatkozás lényege, hogy a speciális berendezés levesz egy adott mennyiségű vért, abból kivonja a plazmát, a sejtes elemeket pedig visszajuttatja a donorba. A gép ezt a folyamatot ismételgeti mindaddig, amíg a szükséges mennyiségű plazma rendelkezésre nem áll. A plazmagyűjtés nagyjából 40-60 percet vesz igénybe.
Ahhoz, hogy valaki donor lehessen, először fel kell keresse a hozzá legközelebb eső vérellátót, ahol vért vesznek tőle. A vérvételhez pozitív PCR-teszttel mindenképpen igazolni szükséges, hogy az illető már átesett a koronavírus-fertőzésen. A gyógyult beteg akkor lehet donor, ha a vérében még van megfelelő számú antitest. Általánosságban elmondható, hogy ez alapján csupán minden ötödik gyógyult alkalmas donornak. A vérvétel után azokat hívják vissza plazmaferezisre, akik megfelelnek a kritériumoknak.
A vérplazma levételére most már az ország miden vérellátójában rendelkezésre áll a kellő kapacitás – tájékoztatott Dr. Nagy Sándor, az Országos Vérellátó Szolgálat Szakmai főigazgató-helyettese. Vas megyéből eddig összesen 85-en jelentkeztek donornak, közülük 16-an voltak alkalmasak vérplazmát adni. Nekik még Győrbe vagy még messzebb kellett utazniuk ahhoz, hogy segíthessenek. Azoknak viszont, akik most adnának plazmát már csak a szombathelyi vérellátóig kell menniük. Az első ilyen beavatkozást kedden végezték Szombathelyen. A donor egy Keszthelyről érkezett egészségügyi dolgozó volt, aki januárban, könnyebb tünetekkel esett át a fertőzésen. A vérellátó egészségügyi személyzete akkor ismerkedett a két új géppel, aminek segítségével mostantól naponta akár több mint 10 embertől tudnak életmentő vérplazmát gyűjteni városunkban. Ez komoly előrelépés, hiszen a donorok hajlandósága is megnőtt azzal, hogy nem kell esetenként több száz kilométert utazniuk, hogy beteg társaikon segíthessenek.
A plazmát adó donorok – hasonlóan a véradásra jelentkezőkhöz – ellentételezést is kapnak: egy-egy plazmaadás alkalmával 12 ezer forint értékű étkezési utalványt és utazási költségtérítést fizetnek nekik.
Szombathelyről minden nap végén a győri régióközpontba továbbítják az aznap helyben begyűjtött vérplazmákat. Mindenkitől 600 ml-t gyűjtenek be, amit aztán három, egyenként 200 ml-es adagra osztanak. A súlyos covidbetegeknek 2-3 ilyen dózisra van szükségük, így egy donor legalább egy ember felépülésében biztosan segíteni tud. Aki alkalmas, többször is segíthet, hogy hányszor, azt az antitesttermelő képessége határozza meg. A szakmai szabályok szerint háromnaponta lehet plazmát adni, de a vérellátónál a heti egy alkalmat ajánlják.
Folyamatosan változik egyébként a koronavírusfertőzöttek ellátásával kapcsolatos kórházi protokoll. Míg korábban leginkább a súlyos betegek kaptak gyógyító plazmát, most a tapasztalatok alapján úgy látják, hogy a kórházi kezelés megkezdését követően, az első 3-4 napban bizonyos tünetek együttes fennállása esetén javasolt ez a terápia. Prognosztizálni nehéz a vérplazma-igényeket, ezért a vérellátó arra törekszik, hogy minél több donort kutasson fel, és minél több plazmát gyűjtsön be tőlük.
A konvaleszcensplazma-adással kapcsolatban további információk az OVSZ honlapján találhatók, a https://www.ovsz.hu/hu/hirek/tajekoztato-konvaleszcens-plazmadonoroknak cím alatt.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.