Tojásra álmodott személyes üzenetek
Szerinte a legfontosabb, hogy megfelelő tojást válasszunk. Az íráshoz egészséges, ép felületű tojást kell gyűjteni: ne legyenek rajta búbok, foltok, a felülete ne legyen megsértve. Aztán a tojást elő kell készíteni az íráshoz, vagyis meg kell tisztítani kívülről, ha üres a tojás, akkor belülről is. A tisztításhoz nem ajánlott kémiai vegyszereket használni.
– Be kell szerezni a megfelelő eszközöket – teszi hozzá. – Egy jól megválasztott íróka ugyanis élménnyé varázsolja a tojásírást. Az íráshoz szükség lesz méhviaszra, mivel ez sűrűbb, mint a paraffin, így jobban tapad a tojáshoz. Szükségünk lehet jó nedvszívó hatású papírtörlőre is, ami a festésnél felissza a felesleges festőlevet. A viaszt felmelegítjük, majd ebbe beletesszük az írókát, hogy magába szívja és kezdhetjük is az írást. Ha először írunk tojást, akkor ne bonyolítsuk túl, kezdjünk egy egyszerűbb mintával! A legjobb az, amiben egyenes vonalak vannak. Én azt ajánlom, hogy nézzünk utána, hogy az egyes minták mit jelentenek, így személyre szóló üzenetet ajándékozhatunk a családunknak, barátainknak. Ha a tojások felületét megírtuk, akkor kezdődhet a tojások festése.
Zsuzsanna szerint a tojásírás meditáció is. A gyimesi asszonyok számára közösségi élmény volt a tojásírás, az asszonyok összeültek, és együtt írták meg a hímeseket nagypénteken, ki-ki a maga tehetségének megfelelő munkafolyamatot csinálta. A hucul asszonyoknak ugyanez a tevékenység a titokzatossága miatt önálló tevékenység volt, a család asszonyai, lányai ülhettek csak le közösen este tojást írni, amikor már senki sem zavarta őket.
– A festés egy nagyon kényes része a tojásírásnak, sok különböző hatásnak kell összeállni a foltmentes hímesekhez – emeli ki. – Fontos a festékanyag minősége, a használandó víz lágysága, a tojás felületének tisztasága. Ma már lehet kémiai és természetes alapú festékek közül választani. A magyar hagyományok szerint a legtöbb régióban pirosra festették a hímeseket. A természetes színezőanyagok között pedig a hagymahéj a legelterjedtebb. A hagymahéj minden háztartásban elérhető, hiszen nagyon sok ételünk alapanyaga, főzetének készítése szinte elronthatatlan, és csodálatosan fest.
Ecettel keverve narancssárga, timsóval mustársárga, rézgáliccal sárgásbarna, vasgáliccal sötétbarna, majdnem fekete színt érhetünk el. A hagymahéjat fazékba kell tenni, és annyi vízzel felönteni, amennyi ellepi. Lassú tűzön kezdjük főzni körülbelül 30-40 percet, majd ki kell hűteni! A hideg festőlevet leszűrjük és kis pohárkákba töltjük, ebbe mehet a színezőanyag. Egyikből sem szabad sokat tenni, mert ha hosszabb ideig van a tojás a festőlében, megmarja a felső rétegét. Ha csak néhány percig fürdőzik a festőlében, halvány színt, ha egész éjjel benne marad, mélyebb színeket kaphatunk. Festés és száradás után a viaszt el kell/lehet távolítani. Melegítsük fel a tojásokat, akár sütőben, akár egy gyertya lángjánál, ha a viasz megolvad, egyben letörölhető.
Hozzáteszi még, hogy aki el akarja fogyasztani a főtt tojást, az mindenképpen tárolja hűtőben. Ha nem, de főtt tojást festettünk meg, akkor csak az ünnepek ideje alatt tároljuk. A tojásokon ugyanis lehetnek olyan hajszálrepedések, melyek szemmel nem láthatók. Ezeken viszont a levegő bejut, s gyorsan tönkremegy a tojást, kellemetlen szagot árasztva. A kifújt tojásokkal más a helyzet, ezeket akár a következő évre is eltehetjük. A lényeg, hogy sötétebb helyen tároljuk, ne érje napfény, mert az könnyen kiveszi a színét.
Borítókép: archív/Nagy Jácint
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.