Torony, a növekvő népességű település
Kovács Györgyöt tizenegy esztendeje, 2010-ben függetlenként választották meg a toronyiak. Azóta is függetlenként vezeti a falut. A testületben heten foglalnak helyet.
– A minap olvastam, hogy ismét erősödik az agglomerációba való kiköltözés több nagyváros esetében. Igaz ez Toronyban is? Nőtt a lakosságszám a településen?
– Igen, érvényesül Toronyban is ez a tendencia. Megválasztásomkor 1800-an éltünk a községben, ma ez a szám már mintegy 2050-re emelkedett. Örömmel tölt el minket, hogy egyre többen választják otthonuknak településünket.
– Milyen intézmények működnek a faluban?
– Elsőként csak felsorolás szinten: orvosi rendelő, Művelődési Ház és Könyvtár, általános iskola, óvoda, tehát azt gondolom, hogy valóban élhető település a miénk. Nyilván adódnak problémáink is. Itt van például az orvosi rendelő esete. Jelenleg azzal a gonddal kell szembenéznünk, hogy a háziorvos a felmondási idejét tölti, ami hat hónap. Addig mindent meg kell tennünk azért, hogy gondoskodjunk a helyettesítéséről. Jó hír, hogy a praxis folytatására van már jelentkező. A Művelődési Ház és Könyvtárban képzett közösségszervező látja el a művelődésszervezői és könyvtárosi feladatokat. Bár a pandémiás időszak visszavetette a működést, a házban hét civil szervezet és két klub is működik. Koncerteknek és szakköröknek ad otthont az intézmény, de kiemelném azt is, hogy többféle táncoktatás (néptánc, salsa, társastánc) is folyik. A járvány előtt intenzív nyelvoktatás is volt.
– A községekben működő iskolákban gyakori panasz, hogy egyre kevesebb a diák, hiszen a szülők közül sokan a városba járatják a gyermekeit. Igaz ez Toronyra is?
– Nem, szerencsére nálunk más a helyzet. Az általános iskolába jelenleg 120 gyermek jár, ami tavalyhoz képest szintén emelkedő tendenciát mutat. A 2021/22-es tanév elejét azzal kezdtük, hogy a negyvenéves tanári és igazgatói szoba bútorzatát a XXI. századhoz méltó bútorzatra cseréljük. Ez a projekt most van folyamatban. Ennek összértéke több mint 3 millió forint. Nagyon büszke vagyok arra, hogy a költségek döntő részét a településen élő vállalkozók adták össze, emellett a falunapi tombolából is ki tudtuk egészíteni a költségeket. Sajnos, nem csak pozitívumokról tudok azonban beszámolni. Az óvodánk bővítésre szorulna. Jelenleg 75 gyermek jár ide, de sajnos minden jelentkezőt nem tudunk felvenni.
– Milyen a civil élet Toronyban? Miként működnek az egyesületek?
– A civil egyesületek és klubok civil kerekasztalt hívtak életre, aminek jelenlegi vezetője művelődési házunk vezetője is, Szabó Zsolt. A vezetése és szervezése alatt a falu civil élete felélénkült. Munkájával segíti az egyesületek működéséhez szükséges anyagi források megteremtését: pályázatokat ír, támogatókat keres fel. Az Aranypatak Asszonykórus idén lesz 25 éves. Októberre szervezzük a jubileumi ünnepséget, amelynek anyagi hátterét a Magyar Falu Program pályázata adta.
Az önkéntes tűzoltó egyesület is nagy támogatást kapott az említett pályázatsorozatból, 3 millió forintot nyert a szerház felújítására és eszközök beszerzésére. Velük jövőre ünnepeljük az egyesület 130 éves jubileumát. Az Aranypatak Alapítvány munkájával segíti az iskolát, de működik még nálunk az Alpokalja Lovasklub is. Aztán az Aja-Gur Ifjúsági Egyesület is aktív: a népi hagyományőrzés mellett egy esztendeje már a médiafelületek működtetésében is segítenek. Az 1953-ban alapított sportkörünk is eredményesnek mondható, jelenleg ugyan a megyei III. osztályban szerepelnek a srácok, de sokan járnak a focimeccsekre. A Toronyőr Kulturális Egyesület idén átalakult klubbá, a nyugdíjas klub pedig havi rendszerességgel szervez programokat, ugyanez mondható el a Baba-mama klubról is.
– Milyen fejlesztések történtek, illetve várhatóak a jövőben?
– Kialakítjuk az új lakópark teljes úthálózatát, elkészült az elkerülő út, kiépítettük a kamerarendszert és kialakítottunk egy közösségi színteret. Még idén rendbe tesszük az Ojtózi és Rohonczi utcákat, felújítjuk a közös önkormányzati hivatal épületének belsejét, illetve a temetők ravatalozóit is. A legégetőbb feladatunk továbbra is az óvoda bővítése, de reményeim szerint erre is sikerül megoldást találnunk.
Krilov István
Fotó: Nagy Jácint
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.