Tóth Bertalan: „Ha van egy közös programunk, valódi esélyünk lehet a kormányváltásra”
– Március 14-én MSZP-kongresszus lesz. Mi várható?
– Egy karakteres baloldali programot szeretnénk elfogadni, amivel egy Orbán utáni Magyarország vízióját tudjuk megmutatni az embereknek. Azért kezdtünk országjárásba, hogy tájékozódjunk az aktuális gondokról, és ezeket beépíthessük a stratégiánkba. Egyértelműen szembejön az egészségügy, az oktatás, a mindennapi megélhetés, a megalázóan alacsony mértékű nyugdíjemelés problémája.
– Több mint négy hónappal az önkormányzati választás után mi a tapasztalat az ellenzéki vezetésű városokban?
– Határozott politizálást látunk. Megkezdődött a korábbi ügyek feltárása, polgárbarátabb kormányzás zajlik, amely az emberek mindennapi problémáival kíván foglalkozni. Nyírbátorban 70 bérlakás épül, Szegeden egymilliárdos szociális alapból támogatják a rászorulókat, Szombathelynek pedig a klímavédelmi programja példaértékű.
– Mennyire látja stabilnak az ellenzéki összefogást azok után, hogy az elmúlt héten két fővárosi kerület MSZP-s polgármestere átlépett a DK-ba?
– Korábban is volt már olyan politikustársunk, aki más utat választott. Ám arra építeni egy személyzeti politikát, hogy az MSZP politikusait csábítják el, nem helyes út, nem erősíti az ellenzéki együttműködést. Természetesen rosszul érintett, hiszen mindketten a barátaim voltak, de tavaly októberben a választók egyértelmű üzenetet küldtek nekünk, tehát nincs helye sértődésnek. Megyünk tovább, nem adjuk fel a baloldali stratégiaalkotást, és hogy közös programja legyen az ellenzéki pártoknak.
– Milyen súllyal kíván szerepelni az MSZP a választási szövetségben?
– Nem helyes, ha méregetjük egymást, mindenkivel egyenrangú félként kell tárgyalni. Ha van egy közös programunk, valódi esélyünk lehet a kormányváltásra. Még rengeteget kell dolgozni. A nagyvárosokban már bekövetkezett a változás, az emberek csalódtak a kormányban. Ugyanakkor a kisebb településekre is be kell lépnie az ellenzéki politikának. A Szombathelyhez hasonló nagyvárosok a hídfőállásaink. Fontos a jó önkormányzati politizálás, mert ha képesek vagyunk irányítani egy helyi közösséget, képessé válunk az ország kormányzására is.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.