Tóth Kálmán: „A képviselőség a küldetésem”
– Peremkerületről beszélgetünk. Hogyan jellemezné a körzetet?
– Különböző gyökerű településrészekből – Szentkirály, Gyöngyöshermán, Bogát, Szőlős – áll össze a választókerület, de ma már talán minden itt élő egységesen déli városrészinek tekinti magát. Infrastrukturális szempontból komoly elmaradásaink vannak, de a fejlődés tagadhatatlan.
– Bőven részesült a városrész az útfelújítási programból. Mely fejlesztéseket emelné ki?
– Mindjárt a körzethatáron megújult a Hunyadi úti körforgalom, majd a Szőlős utca, a legfrissebb beruházásunk pedig a Rumi utat érintette. Összességében több mint egy kilométernyi útszakaszt sikerült rendbe tenni, ami az egész város közlekedése szempontjából fontos lépés volt. Jövőre a Rumi út „mozaikos kereszteződés” és szőlősi vasúti megálló közötti 450 méteres szakaszának fejlesztése is tervben van. Betonlapos és aszfaltos járdákat újítottunk meg több helyen. Napokon belül elkészül a gyalogátkelőhely a Szent István király utca és a vasútállomás között. A csapadékelvezető rendszer anomáliáit igyekeztünk lokálisan kezelni: a Rumi úton és a haranglábnál sikerült megoldást találni, ugyanakkor a lakosság segítsége is elengedhetetlen. A városrész 90 százalékán szikkasztórendszer van. Arra kell törekednünk, hogy a víz terüljön szét, ezért mindenkit biztatok, hogy csövezze be a háza előtti hidat. Erre látok is fogadókészséget.
– Egész Szombathely egyik legnagyobb beruházása a szentkirályi híd volt.
– Egy híd összeköt, hiánya pedig elválaszt. Utóbbit jócskán megéreztük, amíg az építkezés ideje alatt – márciustól októberig – nem lehetett áthaladni, megszűnt a településrészek összeköttetése, kerülni kellett a templom, a pékség felé. Ugyanakkor mindenki tudta, hogy ezt a munkát nem lehet elodázni, hiszen az összes hídvizsgálati jegyzőkönyvben az élen szerepelt, mint legrosszabb állapotú átjáró. Büszke vagyok, hogy elkészült, és büszke vagyok a lakókra is, hogy elviselték a kellemetlenségeket.
– Két bölcsőde épült, illetve épül jelenleg is a városban, az egyik Szentkiályon. Hol tart a beruházás?
– A Szedreskert Bölcsőde igazi szerelemgyerekünk. Sok fiatal család él a városrészen, ezért régóta szerettünk volna az óvodánk mellé egy másik gyermekintézményt. Pályáztunk és nyertünk 600 millió forintot uniós forrásból, így elkezdődhetett az építkezés a templom szomszédságában. Itt minden a kicsik igényei szerint készül el. Meggyőződésem, hogy miénk a legszebb híd, és miénk lesz a legszebb bölcsőde is Szombathelyen. Decemberre elkészülhet, a nyitást jövő januárra tervezzük.
– Mi jellemzi a közösségi életet a déli városrészen?
– Az itt lakókat megmozgatja a Gyöngyöshermán–Szentkirályi Polgári Kör. Bázisunk, a Zarkaházi Szily-kastély tavaly részlegesen megújult, sikerült meggátolni a falak vizesedését. Azóta pezseg a kulturális élet, már hat kiállítást nyitottunk meg. A Nótakör népszerűsége akkora, hogy kinőtte a kastélyt, a Don Bosco Művelődési Otthonban tartották a hagyományos tavaszi-nyári koncertjüket, de ünnepségeinknek továbbra is állandó résztvevői. Megújult a Szőlősi Nyugdíjas Klub épülete. A városrész programkínálatában állandó elem lett a szedreskerti juniális és a SzentKirály Napok, ami összehozza a közösséget. Továbbá büszke vagyok rá, hogy a Gyöngyöshermán–Szentkirály SE az egyetlen futballcsapat a városban, amely a saját pályáján játszik. A „fiaink” nyírják a füvet.
– Frakcióvezetőként és bizottsági elnökként hogyan látja a munka hatékonyságát?
– Az Éljen Szombathely! frakcióról országosan is példát lehetne venni. Elmosódtak a pártpreferenciák, mindenki a város érdekében dolgozik, maximális odaadással. Vannak vitáink, de ha valamiben megegyezünk, azt betartjuk. Ki kell emelnem dr. Nemény András polgármestert, aki nemcsak remek ember és csapatjátékos, de a megérzései is általában bejönnek, és jó döntéseket hoz. A városstratégiai bizottság előtt minden fontosabb ügy megfordul. Szakmai és nem politikai alapon folynak viták, hatékony a munka. Az előterjesztéseinket alaposan előkészítjük, alig jött módosítás.
– Nem is volt kérdés, hogy újraindul a képviselői posztért?
– Nem. Húsz éve itt élek, minden fűszálat ismerek. Úgy érzem, a képviselőség a küldetésem, és talán sikerül folytatni, amit annak idején Csinger Péter elkezdett. Vallom, hogy egyedül nem sokra megyek, de ha a környékbeliek segítenek a munkájukkal, ötleteikkel, előre juthatunk. Ebben a ciklusban ezt kimondottan éreztem. Meggyőződésem, hogy a déli városrész egyik legsikeresebb időszakán vagyunk túl, de persze mindig lesz, amit még meg kell oldani. Ha minden így marad, a lendület nem fog megtörni, folytatjuk a munkát.
Krizsán Zsuzsanna
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.