Tóth Veronikán az extrém magaslatok, helyzetek sem fognak ki
Hogyan ismerkedtél meg a falmászással?
– A szombathelyi Oladi Általános Iskolába jártam görkorcsolyázni első osztályos koromban, és minden alkalommal láttam a hatalmas mászófalat. Nagyon kíváncsi voltam, igazából nem tudtam elképzelni, hogy milyen lehet az, hogy a magasban másznak az emberek, éppen ezért apukámnak mondtam, hogy szeretném kipróbálni, beszéltünk Rózsa Marcell edzővel, ami nagyon jó döntésnek bizonyult. Szépen fokozatosan haladtam, egyre több versenyen indultam el, ahol szerencsére sikerélmények is értek. Édesapám egyébként korábban is itt volt az edzéseken, de mostanára olyannyira belecsöppent a falmászás világába, hogy sokszor van, hogy ő az, aki biztosít engem a nehézségi szakágban. Erre főként azért van szükség, mert általában az edzőm is mászik, és így akkor tudok elindulni, amikor szeretnék, annyit tudok pihenni, amennyit szeretnék, nem kell máshoz alkalmazkodni.
2021-ben már a Tokiói Olimpiai játékokon is a programban szerepelt a sportmászás. Követted az eseményeket, illetve motivációt jelentett ez számodra?
– Természetesen néztem a versenyeket, már csak azért is, mert ott tényleg a legjobbak voltak, és élmény volt őket látni. Az olimpia idején éppen Csehországban, Brnoban voltunk a csapattal egy edzőtáborban, így együtt figyeltük a versenyeket, aminek így még különlegesebb hangulata volt. Jana Garnbret szlovén versenyző, aki megnyerte az aranyérmet, nagy példaképem. Egyszer nagyon szeretnék majd én is olimpián versenyezni, de addig még rengeteget kell edzeni, fejlődni.
Folyamatos koncentrációra, odafigyelésre van szükség ahhoz, hogy az adott helyzetben megtaláld a legjobb fogást, legjobb megoldást a mászás során. Ez a mindennapjaidban is tud neked segíteni?
– Igen, azt tapasztalom, hogy főleg az iskolában, a tanulmányaim során tudom ennek hasznát venni. Az órákon, dolgozatoknál oda tudok figyelni, illetve hamar meg tudom jegyezni, amit meg kell tanulni, ez is egy nagyon nagy előny.
Ha jól tudom, akkor nehézségi, illetve boulder szakágban versenyzel, utóbbinál ráadásul nem is Szombathelyen vannak az edzések. Össze tudnád foglalni, hogy mik a legfőbb különbségek a kettő között?
– A boulder esetében valóban nem Szombathelyen vannak az edzések. A tavalyi évben Budapestre jártam fel, most pedig Veszprémben készülök minden szerdán és pénteken. A nehézségi mászás lényege, hogy minél magasabbra jussunk, itt biztosítanak minket a földről, valamint saját magunkat is biztosítjuk, míg a boulder esetében alacsonyabb falon mászunk, nem vagyunk kibiztosítva, hanem egy szivacs van alattunk. Itt az útvonalak különböző színekkel vannak jelölve, és az a cél, hogy minél nagyobb utat tegyünk meg, ez alapján dőlnek el az eredmények.
El tudod dönteni, melyik áll hozzád közelebb? Illetve gondolkodtál azon, hogy a harmadik szakágat is kipróbálod?
– A nehézségi mászást sokkal régebb óta csinálom, előrébb is tartok benne, így azt mondanám, hogy az áll hozzám legközelebb. Boulderben tavaly kezdtem el edzeni valamint versenyezni, és ahogy említettem, nem is Szombathelyen. A harmadik, a gyorsmászás annyira nem áll hozzám közel, így nem igazán tervezem, hogy abban is kipróbálom magam.
Hogyan néz ki egy edzésed akár a nehézségi, akár pedig a boulder szakágban?
– Mindkét esetben alapos bemelegítéssel kezdünk, majd nehézséginél először könnyebb utakat mászok, utána pedig nehezeket. Utóbbinál általában olyanokat szoktam mászni, amelyek nagyon nehezek, és valószínűleg még nem fogom tudni megmászni őket, de pont az a cél, hogy ha hibázom, akkor minél többször megpróbáljam kijavítani, ezáltal jobban rögzülnek azok a mozdulatok, amiket meg kell, hogy tanuljak. Levezetésként a végén is könnyebb fokozatokkal zárok. Bouldernél a bemelegítés után az edzőm szokta kijelölni azokat az utakat, amiket meg kell másznom, de itt is azon van a hangsúly, hogy a mozdulatokat megtanuljam. Ezután erő-állóképességi gyakorlatok is vannak, talán ez a legfárasztóbb rész, majd erősítés, mint például fekvőtámasz, alkartámasz vagy éppen húzódzkodás.
Milyen verseny vár rád legközelebb?
– Május 14-én Budapestre utazunk, ugyanis ekkor kerül megrendezésre az úgynevezett BigWall Magyar Kupa a különböző korosztályoknak, amely egy rendkívül komoly verseny erős résztvevőkkel. Bízom benne, hogy jól sikerül majd, nagyon szeretnék jól szerepelni, szép eredményt elérni.
Malomsoki Cintia
Fotó: Nagy Jácint
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.