Tovább folytatódik a földértékesítési program
A közleményben hangsúlyozzák: a koronavírus-járvány, az orosz-ukrán háború és az arra adott elhibázott brüsszeli szankciók rávilágítottak arra, hogy az élelmiszer-ellátás stratégiai kérdés, aminek egyik alapja a termőföld. A magyar agrárium előtt álló kihívások ellenére a gazdák elkötelezett munkájának és szorgalmának köszönhetően mindig biztonságos élelmiszer kerül a magyar családok asztalára. Az Agrárminisztérium ezért minden lehetséges eszközzel támogatja az ágazat szereplőinek tevékenységét, aminek egyik alapvető eszköze a gazdálkodók igényeit figyelembe vevő birtokpolitikai intézkedések kialakítása.
A meghirdetett területekre bárki tehet ajánlatot, aki a jogszabályban foglalt feltételeknek megfelel. Egy hektár területnagyságig a földművesnek nem minősülő személyek is vásárolhatnak földet, egy és tíz hektár közötti területre, illetve tulajdonrészre kizárólag a földműves nyilvántartásban szereplő természetes személyektől érkezhet érvényes vételi ajánlat. A hirdetmények az érintett települések önkormányzatainak honlapján is közzétételre kerülnek. A meghirdetett területekre 30 napig lehet vételi ajánlatot tenni.
A Nemzeti Földügyi Központ a 2023. június 14-én megjelenő hirdetményekben közel 6000 földrészletet kínál eladásra 1600 településen, mely mintegy 7000 hektár területet érint. Ebből csaknem 2000 földrészletet először hirdetnek meg, ezek között 5-10 hektár területnagyságú erdők is találhatók. Továbbá azon földrészletekre is lehet újra ajánlatot tenni, melyeket korábban már meghirdettek, de még nem találtak gazdára. A területek 40 százaléka szántó, rét, legelő művelési ágú, 40 százaléka erdővel érintett, 20 százaléka vegyes művelési ágú.
Az értékesítésre kerülő földek továbbra is az állami földvagyon-portfólió tisztítását szolgálják. Az értékesítési hirdetmények a Nemzeti Földügyi Központ honlapján (https://nfk.gov.hu/), valamint a következő elektronikus oldalról közvetlenül is elérhetők: .https://epr.nfk.gov.hu/
(MTI)
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.