Trianoni emlékhelyet alakítanának ki, hogy erősítsék az összetartozás érzését
A trianoni évfordulón évek óta a Szent István parkban, az I. világháborús szobornál gyűlnek össze az emlékezők. A városban nem készült olyan köztéri alkotás, amely az 1920-ban elszenvedett veszteségre hívná fel a figyelmet, pedig a trianoni béke Vas vármegyét különösen sújtotta: területének és lakosságának mintegy 40 százaléka került a határon túlra. A tragédiában szinte minden család érintett, ezért egy emlékhely létrehozása az összetartozás érzését erősítené a kezdeményezők szerint.
Gregersen-Labossa György , a Honderű Asztaltársaság Egyesület alapító tagjának szinte minden felmenője, tehát a nagyszüleitől fölfelé az egykori történelmi Magyarországról származnak, a Felvidékről, Erdélyből, illetve az Őrvidékről is, és ezzel nagyon sok magyar ember így van. Szerinte nagyon fontos az, hogy tudjuk, hol vannak a gyökereink, hova nyúlik vissza egy sors, hiszen a családok, az emberi életek teszik össze egy nemzetnek az életét.
A trianoni emlékmű gondolata nem újkeletű Szombathelyen, többször is szerepelt már a közgyűlés napirendjén. 2017-ben a képviselők úgy határoztak, hogy a Jókai parkban a szökőkút helyére kerüljön egy köztéri alkotás. A tervpályázat akkor elmaradt, de a helyszínt a mostani kezdeményezők is elfogadhatónak tartják.
Breznovits István, a Polgárok a Városért Egyesület alelnöke elmondta, hogy pozitív kisugárzású dologra gondoltak, ami inkább arról szól, hogy az emberek itt pihenhessenek, használják ezt a helyet, teret, elgondolkodnak azon és esetleg információhoz jutnak arról, hogy mi történt a múltban.
A szervezetek hangsúlyozzák: nem emlékművet, hanem emlékhelyet szeretnének, amelyre tervpályázatot írnak ki. A helyszínről és a megvalósítás formájáról pedig a szombathelyiek véleményét is kikérik. Addig is támogató aláírásokat és adományokat gyűjtenek. A Honderű Asztaltársaság, a Polgárok a Városért, a Szülőföld, a Vas Megyéért és a Klapka György Egyesület, valamint a Polgári Egyesület Szombathelyért és Rákóczi Szövetség helyi szervezete a képernyőn az alábbi számlaszámon várja a magánszemélyek és a vállalkozások támogatását.
Nemzeti Összetartozás Emlékhely: 59501211-16536117
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.