Trump elhalasztja a kanadai és mexikói termékek megvámolását
A Kanadából importált árukra 25 százalékos vámtarifa vonatkozott volna, az energiatermékek esetében pedig 10 százalékos vámot szabtak volna ki. Mexikó hasonlóan 25 százalékos vámteherrel szembesült volna, míg Kína esetében az új intézkedések 10 százalékos importadót tartalmaztak. A három ország együtt az Egyesült Államok importjának több mint 40 százalékát adta az előző évben, így a vámok bevezetése jelentős hatással lett volna az amerikai gazdaságra és fogyasztói árakra.
A Fehér Ház a vámok bejelentésekor azzal vádolta a mexikói kormányt, hogy összejátszik a drogkartellekkel. Claudia Sheinbaum mexikói elnök visszautasította Trump állításait, és felszólította az Egyesült Államokat, hogy lépjenek fel az illegális fegyverkereskedelem ellen, amely a kartellek felfegyverzéséhez vezet. Trump a Kínára kivetett vámokat azzal indokolta, hogy a kínai hatóságok nem tesznek eleget a fentanil előállításának és kereskedelmének visszaszorítása érdekében.
A vámintézkedések gazdasági következményei azonnal éreztették volna hatásukat: az amerikai fogyasztói árak emelkedése szinte biztosra vehető, miközben a dollár erősödése már a január 31-i bejelentést követően megkezdődött. Mivel az Egyesült Államok nyersolaj-importjának legnagyobb forrásai Kanada és Mexikó, a vámháború a benzinárak növekedéséhez is vezethetett volna.
Trump az elmúlt két hétben már harmadszor halasztja el a vámok bevezetését Mexikóval és Kanadával szemben. Justin Trudeau kanadai miniszterelnök bejelentette, hogy országa megerősíti az Egyesült Államokkal közös határát, és egy fentanillal foglalkozó megbízottat nevez ki, aki a drogkereskedelem és pénzmosás elleni harcra fókuszál. Trump úgy nyilatkozott, hogy a vámtárgyalások Trudeau és Sheinbaum mexikói elnök részvételével pozitív irányba haladnak.
Közben Kína bejelentette, hogy büntetővámokat vet ki bizonyos, az Egyesült Államokból érkező termékekre. A kínai piacszabályozási hivatal ezzel egy időben közölte, hogy trösztellenes vizsgálatot indít a Google ellen, amiért a cég feltételezéseik szerint megszegte az ország monopóliumellenes szabályait.
Fotó: Facebook/Donald J. Trump
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.