
Trump gazdasági vámháborút robbantott ki, és ez recesszióba sodorhatja a teljes világgazdaságot
Felszabadítja Amerikát - vagy inkább romba dönti?
Trump azt állította, az új amerikai vámtételeket úgy állapították meg, hogy az egyes kereskedelmi partnerek által az amerikai termékekre alkalmazott vámokat és behozatalt nehezítő terheket összegezték, majd az így kapott százalékos értéket megfelezték. Hozzátette: lesz egy minimális, 10 százalékos vámtétel, amit annak az „előjognak”" az áraként említett, hogy valaki a világ legnagyobb piacán megjelenhet. Trump szerint az új vámpolitika „felszabadítja” Amerikát, és megvédi az országot az igazságtalan külkereskedelmi gyakorlattól. A lépést egyoldalú viszonossági logika mentén hozta meg, amely szerint az USA csak „félig” viszonozza a más országok által alkalmazott kereskedelmi akadályokat – ideértve nemcsak a tényleges vámokat, hanem például az áfát vagy az árfolyam-politikát is. A hirtelen jött vámok várhatóan súlyos zavarokat okoznak a globális kereskedelemben.
Elemzők szerint:
- Az EU exportja akár 19%-kal is visszaeshet,
- az uniós GDP 0,3–0,5%-kal csökkenhet,
- az amerikai gazdaság is megsínyli: a Goldman Sachs és a JP Morgan szerint 1% körüli visszaesés és növekvő infláció várható.
A lépés kiszámíthatatlansága miatt befektetők és vállalatok is aggódnak. Szakértők szerint az ilyen kereskedelmi akadályok hosszú távon minden fél számára gazdasági kárral járhatnak – különösen úgy, hogy az USA korábban a globális kereskedelem egyik legnagyobb haszonélvezője volt. Trump egyébként két olyan sziget megvámolását is bejelentette, ahol csak pingvinek élnek.
Órásit zuhantak az amerikai tőzsdék
Hatalmas esés alakult ki a világ tőzsdéin, miután Donald Trump bejelentette, hogy a világ szinte összes országával szemben büntetővámokat vezet be: a 2020-as koronavírus-válság óta nem volt ilyen esés az Egyesült Államok tőzsdéin: mindhárom vezető index hatalmas zuhanással végezte a napot Donald Trump elnök vámháborús intézkedése miatt. Trump vámjai 2,5 ezermilliárd dolláros leolvadást okoztak az éjjel a Wall Street-en.
- Az S&P 500 274,38 pont (-4,84%),
- a Nasdaq 1 050,44 (-5,97%),
- a Dow Jones 1 679,39 (-3,98%)
esést mutatott a mai kereskedésben.
Egy-két részvény kivételével mindent adtak a befektetők, azok a papírok muzsikáltak kifejezetten rosszul, amelyek nagyban támaszkodnak külföldi beszállítókra, ilyen például a Nike (-14,4%), a Boeing (-10,5%) vagy az Apple (-9,32%). A hangulatnak nem tett jót, hogy Donald Trump amerikai elnök azt mondta: minden jól alakul, a piacok hamarosan szárnyalni fognak. Erre még nagyobbat estek a tőzsdék.
Az EU előbb tárgyalna, de készülnek a válaszlépések
Az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen csütörtökön élesen bírálta Donald Trump amerikai elnök döntését, amely szerint 20 százalékos vámot vetnek ki az EU-s termékekre. A Politico beszámolója szerint azt ígérte, hogy az Európai Unió kész válaszolni, ha az USA nem hajlandó tárgyalni. Trump szerdán 60 országra – köztük az EU-ra, Kínára, Japánra és Indiára – vetett ki emelt, úgynevezett "viszonossági vámokat", míg a világ többi részére 10 százalékos alapvámot rendelt el. Szakértők szerint ez a legnagyobb amerikai protekcionista lépés a nagy gazdasági világválság (1930-as évek) óta. Von der Leyen szerint Trump lépése súlyos következményekkel jár a fogyasztókra és a vállalkozásokra nézve, amelyek eddig virágoztak a transzatlanti kereskedelem révén. Kiemelte, hogy nincs világos rendszer az amerikai vámstratégiában, és minden partnerország érintett. Az EU már készíti a válaszlépéseket, amelyek része egy 26 milliárd eurós csomag a korábban kivetett acél- és alumíniumvámokra válaszul. Brüsszel emellett új intézkedéseket tervez az EU érdekeinek védelmére arra az esetre, ha a tárgyalások kudarcot vallanának. Von der Leyen figyelmeztetett arra is, hogy a világpiacról kiszorult olcsó kínai export eláraszthatja az európai piacokat, és az EU nem fogja elfogadni a dömpinget. Trump szerint az EU „lehúzza” Amerikát, és a vámok bevezetését nemzetbiztonsági vészhelyzetként hirdette ki. A vámtarifák emelését azzal indokolta, hogy az európai országok „kemény kereskedők” és „kizsákmányolják az USA-t”. Az EU válaszlépéseit még nem indítják el automatikusan, de Maroš Šefčovič, az EU kereskedelmi biztosa pénteken találkozik a 27 tagállam nagyköveteivel, hogy egyeztessen a következő lépésekről. Az ING Bank időközben csökkentette az eurózóna GDP-növekedési előrejelzését: 2025-re már csak 1 százalékos növekedéssel számolnak, szemben a korábbi 1,4%-kal – részben a vámok várható hatásai miatt. Szakértők szerint az EU számára a vámok helyett jobb, ám nehezebb megoldás az amerikai techcégek megadóztatása lehet. Az EU korábban próbált tárgyalni, Maros Sefcovic kereskedelmi biztos az új amerikai adminisztráció beiktatása után elutazott az Egyesült Államokba, de nem fogadták.
Magyarországot is keményen érinteni fogja
Magyarország a vámok bejelentésével nemcsak azért került nehéz helyzetbe, mert várhatóan emiatt kevesebbet tud exportálni, hanem mert az amerikai vámok a külkereskedelmi partnereinkre is kedvezőtlenül hatnak. Ugyanis nem kizárt, hogy Németországban idén vagy akár jövőre is recesszió lesz. Márpedig hazánk két legnagyobb kereskedelmi partnere, exportpiaca Németország és az Egyesült Államok.
„Érintettek vagyunk, hiszen a járműgyártásunk egy részét az amerikai piacon értékesítjük, illetve motorjaink is kerülnek olyan autókba, amelyeket a VW Konszern az USA-ba szállít”, így reagált a Portfóliónak Lőre Péter, az Audi Hungária kommunikációs igazgatója a Trump-vám hatásaira vonatkozó kérdésre. A magyar export 8 százalékát adó győri Audinak a Q3-asok és a motorok miatt fog elsősorban fájni Trump vámja. Az Orbán Viktor barátja által bejelentett intézkedések hazánk számára is rontják a gazdasági kilátásokat, de hogy pontosan mennyire, az egyelőre még nem látható. Elsősorban járműveket és gépeket exportálunk a tengerentúlra, így ismét a járműgyártás szenvedheti el a legnagyobb károkat. Kérdés persze, hogy az egyes gyártók hogyan rendezik át gyártókapacitásaikat, ezért is nehéz egyelőre bármilyen hatást becsülni.
A magyar autóipar lesz a vámháború egyik nagy vesztese Fotó: Világgazdaság
Szijjártó: Ezért is az alkalmatlan brüsszeli vezetők a hibásak
"Az európai gazdaság és így végső soron az európai emberek újra a brüsszeli politikusok alkalmatlanságának levét isszák. A helyzet az amerikai elnök tegnapi vámbejelentései után egyértelmű: az Európai Bizottságnak tárgyalnia kellett volna! Minderre volt (lett volna) két és fél hónapjuk. Tárgyalni kellett volna az amerikai kormányzattal a vámügyi együttműködésről és le kellett volna csökkenteni az autóipari vámokat az európairól az eddigi amerikai szintre, vagyis 10-ről 2,5%-ra. Az Európai Bizottság azonban ezt is elhibázta. Nem tárgyaltak, helyette megint ideológiai kérdést csináltak egy gazdasági ügyből. S mindezt több ezer eurós havi fizetésért…", reagált a Facebookon a büntetővámok hírére Szíjjártó Péter, külgazdasági és külügyminiszter.

A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.