Tűz, víz, muzsika és játék: hagyományőrző programokkal vár a Kalandvár a XXIII. Savaria Karneválon
Pénteken délelőtt tíz órakor érkeztünk a Kalandvárba, a legjobbkor, hiszen a színpad elé terített színes szőtteseken már ott kuporog a legfiatalabb közönség, arra várva, hogy hallhassa Gulyás László vándormuzsikus A kenyér meséje előadását, ami interaktív, azaz szereplői a közönség soraiból kerülnek ki -- a közös játék pedig mindig örömteli.
A vándormuzsikus, nevéhez hűen, járja az országot, világot, s jártában keltében, megpakolja utazóládáját mindenféle földi jóval, muzsikával, meseszóval. Pénteken nálunk kért bebocsátást, s mindezért cserébe, megrakott ládájából előkerülnek hosszú vándorútja emlékei, jöttében-mentében szerzett történetei.
Hamar került a közönség soraiból bátor, „jóravaló” legényke, a szülőkből, gyermekbekől álló közönség remekül alakította a báránykákat, melyek a selyemréten legeltek, s Gulyás László furulyajátékára, ha táncra nem is, ügyesen tapsra "perdültek". Hibázni nem lehetett, játszani viszont igen, így Fülöp legényke segítségével, ravaszságával, no meg a lakodalmi kenyér morzsájával még az ördögöt is legyőzte a Kalandvár délelőtti közönsége.
A Kalandvár színpada mögött Thalia papnői, azaz a Berzsenyi Dániel Könyvtár munkatársai várták a családokat lombkönyvtárral (a könyvek színes szalagokon függeszkednek a fák ágairól, lapozgatásra csábítva, aki arra jár), olvasószőnyeggel, és egy római és görög istenekkel kapcsolatos furmányos kvízzel (melyet, ha kitöltünk, feltárul a festett zöld ládikó: ebből húzható zsákbamacska a jutalom), a kézműves asztalnál pedig mókás "lufifejek" készültek.
Logikai és optikai játékokkal fogadta a legkisebbeket a Csupa Csoda Vándorjátszótér, ami tulajdonképpen egy különleges, interaktív játékpark egyedi játékokkal, mint a golyófutampálya, az illatfelismerő, a tapintódoboz, az óriás kaleidoszkóp, a madár és a pillangófelismerő, a flipper focik, rakományáthelyező játékok, és még sok-sok optikai és mágneses játék. A Tudor játékcsalád hagyományosan 10 stratégiai táblás játékkal érkezett. A táblás játékok az ókortól végigkísérik az emberek életét:ezeket és ezeknek középkori, valamint újkori testvéreit ismerheti meg az érdeklődő az idei karneválon.
A Tintaló Társulás a JövőbeLövő nevezetű saját fejlesztésű új golyós játékát hozta el a karneválra, amellyel egy lassan forgó kör alakú asztal körül állva, egyszerre hat gyerek tud játszani. A játszóknak golyókat kell belőni a megjelölt nyílásokba, kerülgetve az asztalon folyamatosan járőröző kis robotokat. Simon István tradicionális és ügyességi fajátékaival is találkozhatunk: az egészen kicsik remekül érzik magukat a kosaras körhintában, az egyévesek már tekerős autóversenyezhetnek, pecázhatnak, kipróbálhatják a hintalovat. A nagyobbak kacsát reptethetnek, háromfejű sárkánnyal küzdhetnek meg, gyakorolhatják a célbadobást és a gólyalábazást.
Hiába a nyári meleg, ha kipróbálható a tűzoltás, nem kérdés, hogy fellobban a láng, s a gyerekkezekbe kerül a tömlő: szülői segítséggel a legkisebbek is remekül helyt álltak a szombathelyi hivatásos és önkéntes tűzoltók jóvoltából a fecskendős célbalövést vagy a mentőkötél-felszedést.
A Klapka György Huszár Egyesület Kishuszár Tagozat autentikus sátras tábora idén is népszerű a látogatók körében. A kisebbeket idén is pónifogat vagy faló várja, két simogatható póni pedig a tábor egy elkerített szegletében látogatható. A huszárok alkalomadtán hazafias nótákra is fakadnak! Felvezetésükkel zajlik a vasárnap 15.30-kor kezdődő karneváli gyermek- felvonulás.
A Magor Íjász Hagyományt Őrző Egyesület nádkerítéssel körbevett falu-település imitációjában korhűen berendezett jurta és félsátor, különböző fegyverzetek, eszközök láthatók. Itt megismerhető és kipróbálható az íjászat, és néha, sámándobkísérettel, felcsendül a dal. A 350.számú Szent Márton cserkészcsapattól a cserkészéletről szerezhetünk ismereteket játékos formában.
A Dr. Bohóc Mosolyszolgálat Alapítvány csapata már hetedik éve járja a kórházak gyermekosztályait, hogy megkönnyítse a kis páciensek mindennapjait. Jelenleg Szombathelyen, Veszprémben, Győrben és Sopronban vizitelnek. Idén is találkozhatunk velük a Kalandvárban, sőt, lufiállatot is hajtanak a gyerekeknek.
A Kalandvár további karneváli programjait ITT találja.
Tp
Fotók: Pataki Gergő
.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.