Új NATO-hadtesteket állítanának fel a régióban
A döntések között szerepel négy új NATO-hadtest felállítása Bulgáriában, Magyarországon, Romániában és Szlovákiában,a NATO minden területen - szárazföldön, tengeren, levegőben, űrben és kibertérben - való megerősítése, további támogatás nyújtása Ukrajnának, valamint az orosz nyomásnak kitett partnerek támogatásának növelése.
„A balti országokban és Lengyelországban meglévő erőinkkel együtt ez azt jelenti, hogy nyolc többnemzetiségű NATO-hadtestünk lesz a keleti szárny mentén - a Balti-tengertől a Fekete-tengerig” - mondta Stoltenberg, aki arra számít, hogy a vezetők egyetértenek abban: minden területen meg kell erősíteni a NATO pozícióját.
A főtitkár közölte, hogy már most több százezer szövetséges katona áll fokozott készenlétben a szövetség területén, és már 100 ezer amerikai katona van Európában. Közülük 40 000 fő közvetlen NATO-parancsnokság alatt álló erő, főként a szövetség keleti részén, jelentős légi és tengeri erővel támogatva.
„A holnap meghozott döntéseknek messzemenő következményei lesznek” - mondta a főtitkár. Megismételte, hogy az euró-atlanti biztonság megerősítése érdekében a NATO-szövetségeseknek meg kell duplázniuk erőfeszítéseiket, azaz még többet kell fektetniük a védelmi kapacitásaik fejlesztésébe.
Forrás: NATO.int
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.