Új szabályok lépnek életbe Ausztriában júliustól
Mint írják, július 1-től nincs többé záróra korlátozás, a szórakozóhelyek újra kinyithatnak, de legfeljebb 75 százalékos kihasználtsággal. A kereskedelemben pedig már nem lesz négyzetméterkorlátozás, vagyis megszűnik a boltok előtti sorban állás.
A jól ismert „3-G szabály“, azaz a vakcinázás, a tesztelés vagy a gyógyulás igazolása továbbra is érvényben marad. Ez a korábbiakhoz hasonlóan a vendéglátóiparban, a testközeli szolgáltatásokban, a szálláshelyeken, a 100 főnél nagyobb létszámú összejöveteleken, a szabadidős és kulturális létesítményekben (kivéve a múzeumokat, könyvtárakat és levéltárakat), a kirándulóbuszok és kirándulóhajók esetében, valamint a nem nyilvános sportlétesítményekben érvényes.
Felhívják arra a figyelmet, hogy a rendelet továbbra is hatályban marad a mobil ápolási és gondozási szolgáltatásokban, az idős- és ápolási otthonokban, valamint a fogyatékkal élők fekvőbeteg-lakóintézeteiben. Ugyanúgy, ahogy a kórházak és gyógyfürdők látogatóira, alkalmazottaira és újonnan érkezőkre, valamint az egészségügyi szolgáltatások nyújtásának egyéb helyszínein is továbbra is hatályos. A legalább 100 fős gyűlések esetében a kerületi közigazgatási hatóságnál történő bejelentési kötelezettség is érvényben marad, az 500 fős vagy annál nagyobb gyűlések esetében pedig marad engedélykötelezettség. A koronavírusokra vonatkozó szabályok értelmében már nincs személyi felső határ.
Ahol a „3-G“ szabályokat kell alkalmazni, ott a maszk követelménye általában nem szükséges. Kivételt képeznek az idősek otthonai, az ápolóotthonok és az egészségügyi intézmények, ahol azonban az FFP2 maszk helyett az egyszerű és kevésbé hatékony száj-orr eltakarására alkalmas maszk (MNS) is viselhető - közölték.
Ahol nincs „3-G“ követelmény, ott július 1-jétől kötelező lesz legalább az úgynevezett „MNS“ maszkot (orr, száj eltakarására alkalmas maszk) viselni zárt térben, például tömegközlekedési eszközökön és azok állomásain, taxikban, vonaton, ügyfélterületen, ügyfélkapcsolattal járó munkahelyeken és partik alkalmával. Az MNS-kötelezettség vonatkozik az idősek és ápolási otthonokra, a fogyatékkal élők fekvőbeteg-lakóhelyeinek, valamint a kórházaknak és a lábadozó otthonoknak a látogatóira és alkalmazottaira is. Az üzemeltetők azonban szigorúbb szabályokat is előírhatnak, például az FFP2 maszk viselésének kötelezettségét.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.