
Újabb hulladékudvarokat épít a MOHU
A MOHU a következő években több száz milliárd forintot fektet be a rendszer fejlesztésére, ennek részeként 83 új hulladékudvar építését vállalta.
A MOHU hulladékudvarai ingyenesen használhatók, a hulladékok széles körét lehet leadni, amelyeket szelektálva, külön konténerekben gyűjtenek. A modern, a hulladékok útját követő hulladékudvar-rendszer kialakítása nagyban segíti azt, hogy a hazai hulladékot egyre nagyobb arányban újrahasznosítsuk – jelezték.
A közlemény szerint a MOHU feladata, hogy 2035-re Magyarország teljesítse az Európai Unió által előírt célokat, vagyis az újrahasznosítás aránya elérje a 65 százalékot, a hulladéklerakókba kerülő további hasznosításra alkalmatlan szemét mennyisége pedig 10 százalékra csökkenjen. Jelenleg az újrahasznosítás 30 százalék körül van, a hulladék felét pedig lerakjuk, vagyis eltemetjük. Ez a rendszer nagyon pazarló, hiszen sokkal több érték nyerhető ki a hulladékból.
Az új hulladékudvarok szerepe kiemelkedő az EU-s célszámok elérésében, hiszen biztosítják, hogy a különböző hulladéktípusok szelektíven, elkülönítve kerüljenek a megfelelő hasznosítókhoz. Ez hozzájárul a környezeti terhelés és a karbonlábnyom csökkentéséhez is. A bekerült hulladékokat egy digitális rendszerben adminisztrálják, így azok útja követhető lesz, ami rendkívül fontos és hasznos adat az egész újrahasznosítási iparnak – írták.
Az első új hulladékudvart Esztergomban nyitotta meg a vállalat 2024-ben, ez az egység akár 40 különböző hulladéktípust képes fogadni. Az új hulladékudvarok a korábbiakhoz képest megnövekedett nyitvatartással várják az ügyfeleket.
Az új rendszerben a lakosság bármely hulladékudvart igénybe veheti ingyenesen, érvényes lakcímkártya felmutatásával. A hulladékparkok pontos listája és nyitvatartása a MOHU térképes keresőjén érhető el.
Fotó: MOHU

A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.