Újabb lapunk ellen indított eljárást bukott el a Fidesz-KDNP
Május 10-én úgynevezett mutációs lapszámokat közölt kiadónk, ez azt jelenti, hogy a nyomtatott újság négy oldalán központi tartalom szerepelt (egy ciklus értékelő polgármesteri interjú és választási információk), a további nyolc oldalon pedig a 12 választókerületben más-más, helyiesített információkkal (képviselői interjúkkal és civil szervezetekről szóló anyagokkal) találkozhattak olvasóink.
Az 1-es Kámon-Herény központú körzetben Horváth Gáborral, a választókerület jelenlegi képviselőjével készítettünk nagy interjút, miközben a további jelöltek lényegesen kevesebb terjedelemben kaptak bemutatkozási lehetőséget. Az újságban szerepelt két hirdetés is Horváth politikai ellenfeleitől, dr. László Győző alpolgármestertől és Marton Zsolt független képviselőjelölttől.
Horváth lapunk kiadóját, az Agora Savaria Nonprofit Kft-t és Marton Zsoltot is bepanaszolta a Területi Választási Bizottságnál (TVB), amelytől azt kérte, állapítsa meg, hogy az Agora megsértette a választási törvény jelöltek és jelölő szervezetek közötti esélyegyenlőségéről szóló alapelvét azzal, hogy dr. László Győző hirdetését az ő anyaga közé tördelve szerepeltette, illetve "csak" öt oldalnyi felületet kapott az interjúban, miközben a mutációs lapszámoknál más, hivatalban lévő képviselők hetet.
(Horváth Gábor beadványa, fogalmazzunk úgy, nem teljes egészében tükrözte a valóságot: mind a 12 képviselő - kormánypárti és ellenzéki egyaránt - 4 oldalon beszélhetett a ciklusról és a körzettől, a többi jelöltet bemutató és központi oldalak után fennmaradó három oldalt - ahol hirdetések voltak ott kettő vagy egy - a szerkesztőség töltötte meg tartalommal - a szerk. )
Horváth Gábor emellett Marton Zsolt hirdetését is kifogásolta, mert az szerinte nem a jelölt saját népszerűsítésére, hanem az ő lejáratására irányult. Utóbbi panasz kapcsán a bizottsági tagok között a vita arról szólt, hogy Marton hirdetésében Horváthhoz képest pozícionálta-e magát, vagy a tartalom inkább személyeskedés volt. Előbbi álláspont kerekedett felül 4-2 arányban, azaz Horváth Gábor kifogását elutasított a TBV. Megjegyzik ezúttal: „választási versengés során a jelölteknek, mint politikai és így közszereplőknek, légyegesen magasabb kell, hogy legyen az elfogadott tűréshatára, mint egy átlag magánszemélynek.”
Horváth Gábor lapunkat támadó kérelmében az szerepelt, hogy a bizottság állapítsa meg, a SaFo megsértette a választási törvény esélyegyenlőségéről és a választások tisztaságáról szóló alapelveit. Ahhoz, hogy az esélyegyenlőség alapelvét megkérdőjelezze lapunkkal összefüggésben, a választási törvény szerint legalább két egymást követő megjelenést kellett volna csatolnia panaszát alátámasztandó, hogy a testület együttesen vizsgálhassa azokat. Horváth Gábor ezt nem tette meg, ezért a TVB a kifogást érdemben utasította el. Az esélyegyenlőség megsértésére vonatkozó részletes kifejtéssel ellentétben, a beadvány nem tartalmazott „kifejtést és jogi okfejtést arra nézve, hogy a Kifogásátevő miért és milyen okból tartja jogsértőnek az érintett lapszámot a választás tisztasága tekintetében”. A bizottság úgy látta, „nem megállapítható, hogy a Savaria Fórum május 10-én megjelent lapszámának 1. számú választókörzetet érintő mutációja sértené a választás tisztaságának alapelvét”.
A bizottság 6-1 arányban utasította el Horváth Gábor panaszait, azaz az esélyegyenlőség és a választás tisztaságának elvét sem sértette meg az önkormányzati újság.
A határozatok ellen a Nemzeti Választási Bizottságnál lehet fellebbezni.
A Fidesz-KDNP a hét elején indított támadást a Savaria Fórum ellen, de eddig az összes eljárást elbukta. A hétfő, dramatikus hangvételű a Savaria Fórumot propagandalapozó sajtótájékoztatóról itt számoltunk be.
Az úgynevezett plakátügyben jogerősen a Kúria kedden azt állapította meg, hogy az AGORA-Savaria Kulturális és Médiaközpont Nonprofit Kft. nem követett el jogsértést a városi identitáskampányhoz kapcsolódó hirdetések kihelyezésével.
Jagodits Zsuzsanna beadványát pedig másodfokon a Nemzeti Választási Bizottság (NVB) szerdán dobta vissza, a Fidesz-KDNP derkovitsi képviselőjelöltje azt szerette volna bebizonyítani, hogy Horváth Soma képviselőjelöltként túl sokat szerepelt két lapszámban is. Az NVB azonban úgy foglalt állást: a Horváth Somával összefüggésben közölt hírek és nyilatkozatok alpolgármesteri és képviselői feladatköréhez kapcsolódtak. Így ezek nem voltak a választásokkal összefüggésbe hozhatók.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.