Újabb ütőkártyája lett a városnak
Az augusztusi rendkívüli közgyűlés bólintott rá egy ingatlanterület értékesítésére a leendő északi ipari parkban, amire a vépi Galambos Holding Kft. csapott le. A szállítmányozással foglalkozó cég logisztikai központot fog kialakítani mintegy 140.000 négyzetméteren, amiért nettó 651.824.000 forintot fizet Szombathelynek és Söptének.
210 hektárnyi lehetőség
Az adásvétel igazi win-win szituáció, mégis, ha tavaly nem sikerült volna pontot tenni egy tizenkét éve húzódó vita végére, most nem számolhatnánk be egy városi pluszbevétellel, jövőbeli munkahelyekkel és újabb iparűzésiadó-bevételekkel járó beruházásról. Még Ipkovich György polgármestersége alatt vásárolta meg a két önkormányzat azt a honvédségi területet, aminek 3/5-öd része Szombathely, 2/5-öd része Söpte tulajdonába került, már akkor ipari tervekkel. A szombathelyi tulajdonú területnek viszont csak a kisebb része tartozott a megyeszékhely közigazgatási területéhez, a többi söptei fennhatóságú volt. Ez azért okozott problémát Szombathelynek, mert a söptei közigazgatáshoz tartozó részen a söptei önkormányzat alkotta szabályok érvényesek, ráadásul, ha ott ipartelepítés történik, akkor az iparűzési adó Söptéhez folyik be. A faramuci helyzetet jól példázza, ha a korábbi állapot alapján kezdett volna egy cég dolgozni a területen, akkor Söptének át kellett volna adnia a telektulajdonos Szombathelynek az iparűzési adó egy részét. Viszont Szombathelyen magasabb az adó mértéke, ebben az esetben a söptei közterhen is emelni kellett volna.
A járhatatlan lehetőség helyett tavaly az önkormányzatok megállapodtak abban, hogy ezt a területet Söpte átadja közigazgatásilag Szombathelynek, vagyis módosítják a közigazgatási határokat. Ennek köszönhetően az oda települő cégek iparűzési adója Szombathelyhez folyik majd be. A községnek is nagyon kedvező, hogy cserébe a megyeszékhely vállalta, ha ingatlant értékesít ezen a területen, a bevétel 11 százalékát, illetve a vállalkozás későbbi iparűzési adójának 11 százalékát is Söpte kapja meg a megegyezés után 210 hektárossá terebélyesedő északi ipari parkban. (A Schaeffler új üzemegysége is itt kapott helyet, a teljes egészében szombathelyi közigazgatási területen fekvő 30 hektáros részen.) A dealnek köszönhetően a Galambos Holding logisztikai központjának telekértékesítése után Szombathelynek nettó 580 millió forint bevétel jut, Söpte pedig 71 millió 700 ezer forinttal gazdagodik – az arányok kedvéért fontos kiemelni, hogy a település idei éves költségvetése összesen 174,5 millió forint.
Mutyik kizárva
Dr. Horváth Attila, Szombathely költségvetésért felelős alpolgármestere a lapunknak elmondta: „Egy évtizedes problémára sikerült megoldást találnunk a söptei képviselő-testülettel. A község polgármesterének szavait tudom idézni, aki elmondta; most először érezte azt, hogy egyenlő félként bánnak velük, nem pedig diktátumokat kapnak Szombathelytől.” A városvezető szerint mindkét fél jól járt, hiszen a szombathelyi kasszába érkező 580 millió mellett, a megállapodásuknak megfelelően, Söptét nettó 71 millió forint illeti a vételárból, ami a település valaha volt egyik legnagyobb egyösszegű bevétele. Dr. Horváth Attila szerint ezért is különösen szomorú, hogy támadják a község polgármesterét, amiért megegyezett az ellenzéki önkormányzattal.
Az alpolgármester hatalmas lehetőséget lát az északi ipari parkban. „Ez az adásvétel több, mint egy szimpla telekértékesítés. Egy komplex iparfejlesztés első lépéstét tettük meg” – mondta. Ennek keretében a vételárból közművesíteni fognak, és az ipari zóna infrastruktúráját is fejlesztik, ami újabb beruházásokat csábíthat Szombathely és Söpte közé. Az önkormányzat egyébként örömmel látta, hogy a Galambos Trans felelt meg a hirdetménynek. „A logisztikai központnak hála, a gyáripar és a gépészmérnökképzés mellett egy újabb gazdasági ütőkártyája lesz Szombathelynek” – emelte ki.
A városvezető nyilatkozata alapján ezt a lehetőséget a cégek, a lehetséges beruházók is kezdik észrevenni. Mint dr. Horváth Attila elmondta, folyamatosan egyeztetnek az új érdeklődőkkel. „Budapestről azt csiripelik a madarak, hogy a kormányzati szakemberek szerint nincs Közép-Európában hasonló méretű és hasonlóan jó adottságokkal rendelkező ipari terület, mint amit a városhatárban létrehoztunk. Folyamatos kapcsolatban vagyunk a megfelelő kormányzati szervekkel és az érdeklődő vállalatok delegációival, de erről még semmilyen tájékoztatást nem adhatok, hiszen titoktartási kötelezettség köt minket a cégek felé. Egyetlen dologról viszont bátran és minden körülmények között beszélek: soha és semmilyen körülmények között nem hoz olyan döntést a városvezetés, ami ne felelne meg a versenyszabályzatnak. Nem fogunk mutyikat kötni” – húzta alá az alpolgármester.
Cs.A.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.