Ujhelyi István: formálódik az Európai Egészségügyi Unió
Az Európai Parlament médiatámogatásának köszönhetően az Euroinfo stábja Strasbourgban követhette végig a november 21. és 24. közötti plenáris ülést – magyarul közgyűlést –, ahol egy gyönyörű francia-német történelmi város felfedezése mellett a magyar bal- és jobboldali EP-képviselők, illetve az őket segítő Magyarországi Kapcsolattartó Irodának a munkájába is bepillantást nyerhettek a Szombathelyi Médiaközpont munkatársai.
Ujhelyi István Szeged képviselőjeként már az országgyűlést is megjárta, így nem hagytuk ki a kérdést, milyen a hangulat Strasbourgban a magyar parlamenttel összehasonlítva? „Azt képzeljék el, amikor bizottsági alelnökként (Közlekedési és Idegenforgalmi Bizottság – a szerk.) szakmai egyeztetésem van, akkor annyit lehet tudni az ülésről, hogy az x. emelet x. tárgyalójában van találkozónk, mondjuk 15 óra 15 perckor. Beülök egy csomó ember közé, senkire sincsen ráírva, hogy melyik országból jött és milyen pártot képvisel, leteszem a szakmai dossziémat az asztalra, és elkezdünk arról tárgyalni. Esetleg csak a vége felé derül ki, hogy valakinek mondjuk a Renew Europe vagy a konzervatívok frakciója nevében nem tetszik valami. Sokkal inkább szakmai fókuszú az európai parlamenti munka” – mesélte a képviselő, akit az Európai Egészségügyi Unióról is kérdeztünk.
A program dióhéjban az európai országok – nagyon különböző felkészültségű és minőségű – egészségügyi ellátórendszereit akarja összehangolni. Nagy eredmény, hogy az Ujhelyi István javaslatára meghirdetett kezdeményezést felkarolta az S&D-frakció, majd a többi politikai érdekcsoport támogatásával az Európai Unió hivatalos programjává tudott válni.
„Amikor az EU nagyon sok mindenben megpróbálja megadni minden polgárának azt, ami egy egységes unióban jár, például a közlekedés szabadságát, a munkavállalás szabadságát, a tanulás szabadságát, a vámmentes kereskedelmet vagy éppen a bankszektor szabályozásának egységesítését, akkor hogyan lehetséges az, hogy az európai egészségügyi szolgáltatás minősége nem összehasonlítható a különböző tagországokban? Számomra ez elfogadhatatlan. Szerintem a testi-lelki egészséghez való jog alapvető. Attól még, hogy a gyermekeim Magyarországon születtek, magyarként élnek, és remélem, itt is fognak maradni, nekik is jár ugyanolyan minőségi ellátás, legalább alapellátás, mint más országokban” – mondta el az alapgondolatról a politikus.
Ujhelyi István hozzáfűzte, egy erős lobbi után sikerült kiharcolniuk egy jelentős költségvetés-bővülést, melynek hála több mint ötmilliárd eurónyi forrás jut különböző egészségügyi programokra is – függetlenül attól, hogy az új hétéves költségvetésben hatalmas keret áll rendelkezésre kórházfejlesztésekre, amire szerinte égető szükség van hazánkban.
A teljes adások (ITT és ITT) elérhetőek a Szombathelyi Televízió YouTube-csatornáján.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.