Újra lendületben a Foucault-inga az első magyarországi kísérlet szombathelyi helyszínén
A hétköznapi, kora délutáni időpont ellenére népes közönség várta a székesegyházban a Foucault-inga kísérlet immár hagyomány szerinti megismétlését: azt, hogy a kupolatérben ünnepélyes lassú ütemben lengő, a világegyetemet működtető erő – a gravitáció – kozmikus törvényű szabályossága alatt álló inga egyszer csak ledöntse a soron következő pálcikát, demonstrálva, hogy a lengési sík minden szabályossága mellett lassan elfordul, azaz: mégiscsak forog a Föld.
Elsőként Szabó M. Gyula kutatóprofesszor, az MTA doktora szólt a közönséghez, a világ egyik legszebb fizikai kísérletének nevezve a most bemutatottat, főként, hogy ilyan illusztris környezetben, a Sarlós Boldogasszony Székesegyház csodás épületében valósul meg. A lassan, méltóságteljesen lengő ingatest mozgására épülő ünnepélyes és felemelő látvány a természet erőinek esztétikáját tárja elénk, fogalmazott a kutatóprofesszor, és valóban: a tudomány és a költészet, a filozófia és a művészet is jelen volt azokban a pillanatokban, mikor megszólalt az orgona, a tartó szál elégetése után az inga belendült, és a nézősereg lélegzet-visszafojtva várta, majd tetszését fejezte ki, ahogy eldőltek sorra a körvonalra állított pálcikák – mintha először látná bizonyítva a Föld forgásának tényét.
Kovács József tudományos főmunkatárs felidézte, a kísérletet Foucault először 1851-ben, a párizsi Panthéonban végezte el, az első magyarországi abszolválása Kunc Adolf és Gothard Jenő nevéhez fűződik: az ő 1880-as kísérletüket, mely bizonyította, hogy „Szombathely alatt is megfordult a Föld”, 1000 néző előtt mutatták be. Az ingát, mely a mostani kísérletben is szerepel, a budapesti Ganz–MÁVAG öntötte és Gothard esztergálta, valamint higanyban úsztatta, hogy pontosan meghatározhassa, a geometriai középponttól melyik irányban helyezkedik el a test súlypontja.
Az inga szálhossza 30 méter (ezért kell magas épület a kísérlet sikeréhez), lengési ideje pedig 11 másodperc. A felfüggesztés alatt a templom padlatán elhelyezett körön, azon túl, hogy feltüntették rajta a korábbi kísérletek dátumát, pálcikákat helyeztek el, melyek ledőlése bizonyítja, hogy az inga lengési síkja változatlan, a Föld forog el alatta. Az inga teljes körbefordulása ezen a földrajzi szélességen 33 óra lenne, ezért – és azért, mivel a felfüggesztés okozta súrlódás folyamatosan csökkenti az inga sebességét – többször újraindították, sőt újraindítják a következő napokban egészen péntekig, hogy minél többen lehessenek szemtanúi annak, hogy még mindig forog alattunk a Föld.
A program az alábbi időpontokban tekinthető meg személyesen:
Június 19–20. napokon 9–15 óra között iskolai csoportok előzetes bejelentkezés alapján,
június 21-én 9–12 óra között, valamint online is követhető az ELTE Gothard Asztrofizikai Obszervatórium Facebook-oldalán.
Tar Patrícia
Fotók: Nagy Jácint
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.