Újra válságban a szépségipar?
Az emelkedő energiaárak és a gazdasági válság miatt az egész ország nehéz helyzetbe került – közöttük olyan szolgáltatások, melyek igénybevétele eddig sokaknak természetes volt. Ide tartoznak a szépségipar, főként a magas áramfogyasztású fodrászatok és szoláriumok szolgáltatásai. A kozmetikusok, szempillaépítők és műkörmösök pedig az alapanyagok megemelkedett beszerzési ára miatt emelik az árakat – emiatt pedig vendégeket veszíthetnek.
Kőhegyi Róbert harmadik éve dolgozik Szombathely belvárosában fodrászként. A Covid-járvány idején volt visszaesés a szalonban, elsősorban a kijárási korlátozások miatt, de utána visszaállt a vendégkör. A jelenlegi helyzet más – mondja el –, a rezsi és az alapanyagok árának emelkedése egyaránt nehéz helyzetet teremtett.
Arra a kérdésre, hogy a vendégkört a gazdasági válság mennyire viselte meg, érezhető-e, hogy jobban spórolnak, így válaszolt: – Négy részre tudom osztani a vendégkört. Van, akit nem érdekel még a válság, nem foglalkozik vele: vagy azért, mert olyan anyagi és társadalmi helyzetben él, vagy azért, mert kiszorítja a fizetéséből a szolgáltatás árát. Többen elkezdték kitolni a fodrászhoz járás idejét: nem havonta, csak öthetente, kéthavonta járnak. Van, aki otthon festi a haját, csak vágatni jár a szalonba, s végül van olyan vendég, egyelőre nagyon kevés, aki eltűnt.
Vannak új kuncsaftjai is: – Közép-árkategóriás üzletként minőségi munkát végzünk. A drágább fodrászatok vendégei válsághelyzetben ezért szívesen választanak minket: a jó minőséget kevesebbért – mondja el.
Kolléganőjével sokat dolgoznak, és nem emeltek árat: hosszú távon félnapos, délelőtti és délutáni munkaidőt terveznek, ami csökkenti a rezsit. – Bár a logika azt diktálja, emeljük az árainkat, mi inkább többet dolgozunk normál áron, hogy megtartsuk a vendégeinket és az üzletet. A fodrászatban céltudatosan tartalékolnak is az előre nem látható kiadásokra – a vendégeknek pedig szimpatikus, hogy a szolgáltató vele együtt viseli és éli túl a válság következményeit.
Hajni kozmetikus, Dóri fodrászként dolgozik a Derkovitson működő szépségszalonban: a kozmetikai alapanyagok ára 10 százalékkal, a fodrászkellékeké 25 százalékkal nőtt, az üzlet rezsije 150 százalékkal emelkedett: mindkettejüknek árat kellett emelni. A vendégkörük szerencsére még nem szűkült, úgy gondolják, ezen a téren 1-2 hónap múlva fognak megmutatkozni igazán a válság jelei.
Horváth Lilla egy belvárosi szalonban dolgozik kozmetikusként: úgy véli, az ő vendégeinek életében válság idején is prioritást képeznek a kozmetikai kezelések: bár az áremelést ő sem kerülhette el, a kuncsaftok megmaradtak, talán ritkábban jelentkeznek be hozzá kezelésekre. Nyáron látja majd igazán a gazdasági helyzet esetleges következményeit, mert a munkája szezonálisabb, például gyantázásra télen ritkábban járnak a hölgyek, mint nyáron. 30-40 százalékkal nőtt az alapanyagainak ára, de akciók idején próbál nagyobb mennyiséget betárazni, így játszva a lehetőségekkel.
A szépségipar szolgáltatóit tehát elérte a válság, s az, hogy milyen stratégiával akarnak túlélni, nagyban függ attól, a vendégkörük hogyan reagál a változásokra..Egy dologban mindnyájan egyetértettek: a gazdasági nehézségek következményei most kezdenek csak igazán begyűrűzni a társadalom minden rétegének életébe, s lehet, hogy ami eddig többeknek elérhető volt, holnap már luxusnak számít.
A Vas Megyei Kereskedelmi és Iparkamara adatai szerint jelenleg 2890 szépségipari vállalkozás van a megyében, ebből 2574 egyéni vállalkozó. Ebből 155 indult a tavalyi évben, 5 meg is szűnt. Eddig 2023-ban 8 szépségipari vállalkozást indítottak el. |
TP
Fotó: Nagy Jácint
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.