Újrahasznosítás: kidobott, felesleges tárgyakból csodás dolgok születhetnek
Egy régi, már selejtezésre szánt könyvből akár egy szép asztali rendezőt is lehet készíteni. Waldinger Dóra könyvtáros azt mutatja, hogyan kaphat új funkciót egy könyv, amit már biztosan nem olvasnak újra. A könyvtár az Európai Hulladékcsökkentési Hét minden napján egy-egy ehhez hasonló ötlettel jelentkezik majd, honlapján és közösségi oldalán fázisfotókkal illusztrálja, hogyan készíthető a kidobásra ítélt hulladékból hasznos tárgy – mondjuk facsipeszekből karosszék.
Baráthné Molnár Mónika, a Berzsenyi Dániel Könyvtár igazgatója az SZTV érdeklődésére elmondta, olyan tevékenységeket állítottak fókuszba, amelyek a könyvekre, az olvasásra összpontosítanak. A könyvek tekintetében fel tudják hívni a figyelmet a hulladékcsökkentésre, hogy ha valakinek megunt, elhasznált könyvei vannak, de azokat szeretné valamilyen módon megőrizni, akkor új funkciót is nyerhetnek ezek a dokumentumok.
Lehetőséget ad a könyvtár arra is, hogy beiratkozott olvasóinak legfeljebb három javításra szoruló könyvét kötészeti műhelyében megmenti. Waldinger Dóra könyvtáros hozzátette, a harmadik pedig egy belső kezdeményezés, kísérlet. Tíz vállalkozó kedvű kolléga fogja a napi bevásárlásakor keletkezett nejlon hulladékot behozni, és mindennap megörökítik, hogy mennyi gyűlt össze, és mennyit ki tudtak volna küszöbölni.
A Savaria Múzeum is naponta tölt fel kisfilmeket, fotómontázsokat újrahasznosított tárgyakról, és másokat is arra buzdít, hogy mutassák meg hasonló módon, mit tesznek azért, hogy a környezetükben minél kevesebb hulladék keletkezzen. Czenki Zsuzsanna igazgatóhelyettes így fogalmazott: „Mi nap mint nap alkalmazzuk, tehát nem kampányszerűen - amióta a múzeumpedagógia nagyüzemben megy a Savaria Múzeumban - az újrahasznosítás. Ezen a kampányhéten minden nap olyan videókat töltünk fel, amelyek megmutatják, hogy az otthon talált, talán a kukában landoló hulladékból mi mindent lehet készíteni.”
A múzeum munkatársai maradék textilből táskát, maszkot, mackót varrnak; készül majd madáretető és papirusztekercs is, valamint új életre kel a konzervdoboz. Mindezek mellett játék is várja a látogatókat a múzeum Facebook-oldalán.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.