Újraindult az ellenzéki előválasztás
Mint ahogy arról mi is beszámoltunk, az előválasztás szombaton reggel indult, nem sokkal ezután túlterheltség miatt leállt az informatikai rendszere. Először úgy tűnt, csak sokan akartak szavazni, és néhány óra alatt helyreállítható a hiba, később viszont már terheléses támadásról beszéltek a szervezők, és kiderült, a rendszer talpra állítása és védelmének erősítése a tervezettnél több időt vesz majd igénybe. Végül úgy döntöttek, hogy két nappal meghosszabbítják az előválasztás első fordulóját.
Hétfő reggel 7 órára ígérték, ám 9-kor még mindig nem működött az online előregisztráció, tudósított a Telex. Mint írták, a közterületi szavazósátrakban azonban már lehetett szavazni. „Nagyon nagy az érdeklődés az online szavazás iránt, és folyamatosan bővítjük a kapacitást. Ahogy ez halad előre, úgy válnak ismét elérhetővé szabad időpontok, ezen folyamatosan dolgozunk" - nyilatkozta a portálnak Hajdú Gergő, az informatikai hátteret biztosító aHang munkatársa.
Később a probléma megoldódott, és 10 órától már gond nélkül lehet időpontot foglalni az előregisztrációs felületen.
Bedő Dávid, az Országos Előválasztási Bizottság momentumos tagja korábban a Telexnek elmondta, több terheléses tesztet is lefuttattak a pártok és az aHang szakemberei vasárnap, ezek során megbizonyosodtak, hogy működik majd a rendszer hétfőn, ami egy teljesen új háttérkörnyezetben fut majd, így a jövőben ki tudják védeni a mostanihoz hasonló, komplexebb támadásokat is. A tömeges terhelés okainak, módjának és származási helyének vizsgálatába bevonták Frész Ferencet, a Cyber Services Zrt. szenior kibervédelmi szakértőjét, aki korábban az Európai Unió Tanácsával és a NATO-val is együtt dolgozott.
Bedő „nagyon valószínűtlennek” nevezte, hogy konkrét, kézzelfogható bizonyítékot találjanak arra nézve, hogy a kormány áll a támadás mögött, de a pártok szakemberei biztosak abban, hogy ez történt. A momentumos politikus szerint egyedül a kormánynak állt érdekében, hogy leálljon az előválasztás.
Annyit már sikerült kideríteniük, hogy a támadás Kínából jöhetett.
Fotó: archív/Nagy Jácint
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.