Újratervezés – 30,5 milliót kapnak a civilek
A költségvetési tervezet elfogadása előtt februárban összehívták a Civil Fórumot, ahol dr. Nemény András polgármester, Horváth Soma alpolgármester és Putz Attila, a Kulturális és Civil Bizottság elnöke ismertették a költségvetési helyzetet. Elmondták, hogy a kormányzati elvonások miatt nem képes a város annyi forrást biztosítani a feladatellátási vagy közművelődési szerződéssel rendelkező civil szervezeteknek, mint amennyit eredetileg terveztek. Minden szervezettől kértek egy előzetes kalkulációt, mennyi pénzre van szükségük ingatlanfenntartásra, személyi kiadásokra, és ezt biztosítják számukra.
– Ezek alapján februárban 7 millió 130 ezer forintot juttattunk a szervezeteknek. Elmondtuk azt is, hogy kormányzati kompenzáció esetén további pénzügyi támogatást biztosítunk. Miután kiderült, hogy Szombathely nem kap kompenzációt, a civilek segítésében is a saját lábunkra álltunk – mondta el érdeklődésünkre Horváth Soma. – A pénzügyi maradvány elszámolásakor arra az elhatározásra jutottunk, hogy tudjuk biztosítani a civilek számára azt az összeget, ami a feladataik ellátásához szükséges, és amire szerződést kötöttünk velük. Így a májusi polgármesteri döntésnél a költségvetés úgy módosult, hogy további 30 millió 520 ezer forintot biztosítottunk részükre. Úgy érzem, a nehéz anyagi helyzetünk ellenére is mindent megtettünk a civil szervezeteink támogatása érdekében – tette hozzá az alpolgármester.
Kivételt képeztek azon szervezetek, amelyek nagyobb rendezvényre is kapnak forrást a feladatellátási vagy közművelődési megállapodás alapján. Vannak olyan egyesületek, amelyek a járványhelyzet miatt már nem tudták megszervezni a szerződésben vállalt rendezvényt, és azt nem pótolják a nyár folyamán sem. Így ők a rendezvényre szánt összegen kívüli támogatást kapták meg. Velük szerződést módosítanak az idei évre.
Megnéztük, hogyan festenek a számok a módosított költségvetésben. A Zanati Kulturális és Sportegyesület például az idei 550 ezer forintos eredeti előirányzat helyett hárommilliót, a Gyöngyöshermán-Szentkirályi Polgári Kör 750 ezer helyett négymilliót, a Herényi Kulturális és Sport Egyesület kétmillió helyett négymilliót, a Petőfi Telepért Egyesület 180 ezer forint helyett egymilliót, a Joskar-Ola Alapítvány 200 ezer helyett hárommilliót, a Derkovits Városrészért Alapítvány 300 ezer forint helyett 2,2 milliót, míg a KISZ Lakótelepért Egyesület 100 ezer helyett kétmillió forintot kap.
Azok az egyesületek, amelyeknek nincs feladatellátási megállapodásuk az önkormányzattal, a Civil Alapba nyújthattak be pályázatot. A kiírás tavaly ősszel jelent meg. 40 egyesület nyert összesen 7,4 millió forint működési támogatást, 23 szervezet pedig rendezvénytámogatásra pályázott sikeresen, 4,1 millió forint értékben
– A rendezvényeket május 31-ig lehetett megtartani. A pandémiás helyzet miatt azonban az egyesületek kérésére ezt meghosszabbítjuk a jövő heti bizottsági ülésen. Minden szervezet megkapja az erre vonatkozó engedélyt – ismertette Putz Attila. – Terveink szerint idén ősszel is kiírjuk a Civil Alapot a 2022-es rendezvények támogatására, illetve működésre. Bízunk abban, hogy a költségvetési helyzet ezt lehetővé teszi, és legalább olyan mértékben biztosíthatunk forrást szervezeteink számára, mint tavaly – fűzte hozzá a Kulturális és Civil Bizottság elnöke.
kzs
Fotó: Nagy Jácint
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.