Ukrán konfliktus: amerikai katonákat vezényelhetnek hazánkba
Az Egyesült Államok hamarosan katonákat vezényel kelet-európai NATO-tagállamokba – közölte Joe Biden pénteken este a marylandi Andrews légitámaszponton. Az amerikai elnök, anélkül, hogy további részleteket közölt volna, annyit mondott, hogy "nem túl sok" katonáról lenne szó. Egyelőre az sem világos, konkrétan mely NATO-tagállamokba küldenék az amerikai katonákat – írja az MTI.
John Kirby, az amerikai védelmi minisztérium szóvivője hétfőn jelentette be, hogy az Egyesült Államok készenlétbe helyezett 8500 katonát, hogy rendkívül rövid időn belül Európába telepíthesse őket abban az esetben, ha a NATO aktiválja gyorsreagálású erőit az ukrajnai válság miatt.
A NATO kész kelet-európai csapatait növelni – közölte Jens Stoltenberg, a szervezet főtitkára pénteken, hozzátéve, hogy figyelemmel kísérik az orosz csapatok és fegyverek felvonulását Belaruszban is (itt a hétvégétől közös hadgyakorlatot tart az orosz és a fehérorosz hadsereg - a szerk.)
A CNN korábban arról számolt be, hogy Magyarországra, Romániába és Bulgáriába ezer-ezer NATO-katona érkezhet a konfliktus miatt, ezek az országok nyitottak arra, hogy a Balti-tengeri országokhoz és Lengyelországhoz hasonlóan befogadják a szövetség gyorsreagálású erőit.
Szijjártó Péter külügyminiszter pénteki sajtótájékoztatóján újságírói kérdésre megerősítette, hogy Magyarországra is érkezett kérés az amerikai csapatok ideiglenes állomásoztatásáról. A külügyminiszter a számokról nem beszélt, de elmondta, hogy a kérdésben a hadügyminisztérium egyeztet az Egyesült Államokkal.
Az Egyesült Államok, a NATO és az ukrán vezetés a napokban azzal vádolta meg Oroszországot, hogy Ukrajna elleni esetleges invázió céljából vonultatott fel közel százezer katonát a közös határ mentén. Moszkva cáfolja ezt, hangsúlyozva, hogy saját területén lévő csapaterősítésről van szó, és a NATO keleti bővítésének leállításával kapcsolatos biztonsági garanciákat követel.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök péntek este, külföldi újságírókkal tartott sajtóbeszélgetésén a többi között arról beszélt, hogy nem kell "pánikot kelteni" Ukrajna esetleges megtámadása okán. Vlagyimir Putyin orosz és Emmanuel Macron francia államfő pedig – szintén pénteken – telefonon egyeztetve azt hangsúlyozta, hogy enyhíteni kell az Ukrajna körül kialakult feszültséget.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.