10.8
  
8.33
km/óra
  2025.04.26., szombat  •  Ervin napja
UNESCO: az emberiség szellemi kulturális öröksége a csárdás tánc hagyománya

UNESCO: az emberiség szellemi kulturális öröksége a csárdás tánc hagyománya

Két táncművész, Farkas Zoltán és Tóth Ildikó csütörtökön Budapesten átvette azt a dokumentumot, amely igazolja, hogy a csárdás tánc hagyományát az UNESCO felvette az emberiség szellemi kulturális öröksége reprezentatív listájára.

Both Miklós, a Hagyományok Háza főigazgatója a magyar kultúra napjához kapcsolódó ünnepélyes eseményen kiemelte, hogy az elismerés fontos eleme a nemzetközi jelenlét. A 19. században kialakult csárdás eredetileg a parasztság tánca volt, hogy aztán a városi polgárság is megtanulja. Az UNESCO döntéséért elsősorban a táncosoknak, zenészeknek, hagyományőrzőknek jár a köszönet – hangsúlyozta a főigazgató.

Az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete, az UNESCO tavaly decemberben a világszervezetnek a paraguayi fővárosban, Asunciónban tartott ülésszakán vette fel a csárdást az emberiség szellemi kulturális örökségének reprezentatív listájára.
Both Miklós kiemelte: a nemzetté váláshoz a kodályi koncepció jegyében kell egy közös kincs és tudás, amin keresztül a nemzeti közösségek szerveződni tudnak. Kitért arra, hogy az elmúlt évtizedekben erős intézményesedés indult el, és ennek eredményeként erős talapzaton áll az, amit korábban a falusi hagyományok elindítottak.

Rámutatott, a nemzetközi elismerést sokéves munka készítette elő, amelynek keretében az UNESCO Magyar Nemzeti Bizottság Szellemi Kulturális Örökség Szakbizottságának javaslatára a csárdás tánc élő hagyománya 2019-ben felkerült a szellemi kulturális örökség nemzeti jegyzékére. Ezt a dokumentációt a Hagyományok Háza szakemberei dolgozták ki.

Agócs Gergely, a Hagyományok Háza főigazgatói tanácsadója kiemelte: az UNESCO-listára kerüléssel saját magunknak is üzenünk azzal, hogy műveljük kultúránkat és csárdást táncolunk.

„Amíg értékeink megjelennek különféle nemzetközi jegyzékeken, az nem csak a kulturális diplomácia sikere. Azt is megmutatjuk ezzel, hogy amíg ebben a bolond világban a mindent átható delejező képernyőbűvöleten kívüli tevékenység létezik, addig van remény”

– fejtette ki.

Csonka-Takács Eszter, a szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeum Szellemi Kulturális Örökség igazgatóságának vezetője elmondta, hogy immár nyolc szellemi kulturális örökséggel és két jó megőrzési modellel rendelkezik Magyarország az UNESCO Szellemi Kulturális Örökség 2003-as egyezményéhez kapcsolódó nemzetközi listáin.

„Szellemi kulturális örökség a csárdás mellett a magyar solymászat, a matyó népművészet, a kékfestés, a lipicai lótenyésztés és az üvegművesség is. Ezek együtt hirdetik a magyarországi közösségi kultúra sokszínűségét, életerejét”

– jegyezte meg Csonka-Takács Eszter.

Mint fogalmazott, a csárdás az emberiség szellemi kulturális örökségének reprezentatív listáján található 788 örökségelem közé „táncolta be magát”.

Hozzátette: a csárdás tánc az UNESCO egyezménye által megfogalmazott szellemi kulturális örökség lényegét tükrözi, egy dinamikus, folyamatosan fejlődő gyakorlat, amely mélyen összefonódik a közösségek identitásával és kohéziójával.

A csárdás nemzetközi bejegyzési dokumentumát Csonka-Takács Eszter és Soós Gábor, az UNESCO Magyar Nemzeti Bizottság főtitkára közösen adta át, azt a csárdást táncoló magyar közösségek nevében két hagyományőrző táncos, Farkas Zoltán Batyu és Tóth Ildikó Fecske vette át.

„A csárdás mögött mindig emberek vannak, a táncokban az életük, lelkiségük, hovatartozásuk tükröződik. Külön köszönet illeti Martin György néprajzkutatót és csapatát. Az ötvenes évektől végzett kutatómunkájukkal ők tették lehetővé a következő generációk számára, hogy mi ezeket a táncokat megtanulhassuk”

– szögezte le Farkas Zoltán Batyu.

Soós Gábor azt emelte ki, hogy az immár 788 nemzetközi örökségelem közül nyolcvan-száz kapcsolódik a tánchoz, és közülük 20-25 európai.

A 18. századi katonai toborzások során kialakult csárdás tánc különböző verzióit a mai napig táncolják a magyar nyelvterületen – Magyarország nagy részén, Erdélyben, a Felvidéken, a Vajdaságban. Minden egyes tájegység kialakította a sajátosan rá jellemző verziót, a páros változat és a körcsárdás pedig szerves része a magyarlakta területek lakodalmainak, báljainak.

A magyarországi táncházmozgalom hatására a hetvenes évektől felelevenített csárdáshagyomány országszerte különleges helyet foglal el a közösségi alkalmakon és a táncegyüttesek repertoárjában.

A csütörtöki ünnepélyes eseményen a Hagyományok Házában Farkas Zoltán Batyu és Tóth Ildikó Fecske mellett fellépett a tordasi Pilikék Gyermek Neptáncegyüttes, a nagyecsedi Rákóczi Kovács Gusztáv Hagyományőrző Együttes, a Magyar Állami Népi Együttes, zenélt a Magyar Állami Népi Együttes zenekara.

 

(MTI)

Fotó: MTI/Máthé Zoltán

Savaria Fórum 34. évfolyam 10. szám - 2025.04.22.
Savaria Fórum 34. évfolyam 10. szám - 2025.04.22.
legolvasottabbak
Meghalt hétfő reggel Ferenc pápa (frissítve)
A római katolikus egyház első latin-amerikai vezetője 88 éves korában hunyt el. A pápa halálhírét Kevin Farrell bíboros jelentette be a Vatikán televíziós csatornáján. A közlés szerint Ferenc pápát hétfő reggel 7 óra 35 perckor érte a halál.
Erdő Péter: Jézus az utolsó vacsorán a végsőkig elmenő szeretet példáját hagyta ránk
Jézus az utolsó vacsorán a végsőkig elmenő szeretet példáját hagyta ránk - mondta Erdő Péter bíboros, esztergom-budapesti érsek az esztergomi bazilikában nagycsütörtök este.
Felnőtt háziorvosi rendelés Szombathely 2024: az összes rendelési idő egy helyen
A felnőtt háziorvosi rendelés biztosítása Szombathelyen 2024-ben is marad önkormányzati feladat. Néhány helyen változik a rendelési idő, cikkünkben az összes városi felnőtt háziorvosi rendelővel kapcsolatos fontos információt megtalálja.
11 órától Ferenc pápáért szólnak a harangok
Bölcsődék napja: kitüntetések, csapatépítő és karaoke party Vasszécsenyben
Április 21. 2010 óta államilag elismert ünnepnap, 1852-ben ugyanis ezen a napon nyílt meg Magyarország első bölcsődéje. Ez a nap minden évben nevelés-gondozás nélküli munkanap, amikor megemlékeznek azokról, akik letették az első alapköveket és szakmai konferenciát vagy csapatépítő napot tartanak. A Szombathelyi Egyesített Bölcsődei Intézmény idén az Ó-Ebergényi kastélyban tartott csapatépítő napot.
legfrissebbek
Picikét magához tért péntek estére a forint
Erősödött pénteken a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon, és a hetet is erősebben fejezte be a hétfői kezdéshez képest.
Futsal: érvényesült a papírforma Veszprémben
A címvédő, ám a télen alaposan meggyengült Haladás VSE futsalcsapata a felsőházi rájátszás hatodik fordulójának péntek esti mérkőzésésn 6-0-ás vereséget szenvedett az éllovas Vehir.hu Futsal Veszprém együttesétől.
Az első félidőben még tudta tartani a lépést az Alba, de nagyobb lendületben volt a Falco
Jobban kezdte az Alba a mérkőzést, de már az 5. percben megfordította az állást a Falco, majd Keller hozott lendületet a játékukba, és a második félidőre már egy másik Falco jött ki, pillanatok alatt állva hagyták az Albát és a játék végéig megmaradt a Falco lendülete.
Picasso-tálat találtak egy belgiumi használtcikk boltban
Pablo Picasso által készített, bikaviadalt ábrázoló kerámiatálat találtak egy antwerpeni használtcikk boltban – írta pénteken a belga hírügynökség.
Felavatták Horváth György emléktábláját
Ünnepélyesen avatták fel pénteken, Szombathelyen, az egykori Megyei Művelődési és Ifjúsági Központ – MMIK – legendás igazgatójának, Horváth Györgynek (1943-2020) az emléktábláját a néhai intézmény aulájában. Dr. Nemény András, Szombathely polgármestere és Majthényi László, a Vas Vármegyei Közgyűlés elnöke leplezte le az emléktáblát, Veres Gábor szobrászművész alkotását. Igazi közösségteremtő volt a szombathelyi, egykori MMIK igazgatója.