Ungvár: példátlan összefogás az első pánik után
A Nyíregyháza méretű Ungvár (110-120 ezer ember) lakosságának 8-10 százaléka magyar, az 1 milliós Kárpátalján (2001-ben volt utoljára népszámlálás) 130-150 ezer magyar él, arra voltunk kíváncsiak, hogyan érinti őket a múlt héten kitört, teljesen szürreális háború.
- Milyen a helyzet Ungvárott, a hírekben az olvasható, hogy nagy számban érkeztek menekültek a városba?
- Viszonylagos nyugodtság van a megyeszékhelyen, éppen ma reggel jelentette be a megyevezető, hogy eddig 50 ezer menekült érkezett Kárpátaljára, közülük sokan menekültszálláson kaptak helyet, de egy részük ismerősöknél, rokonoknál vagy éppen albérletben lakik. Akadnak olyan is, akiknek csak ideiglenesen kell csak szállás, mert mennek tovább, akár a szomszédos, akár a nyugati országok felé. A jelenlétük nem nagyon érezhető Ungváron, annyi látszik csak, hogy rengeteg a más megyéből érkező autó és sok a nézelődő. Egy érdekesség, Ungvárott is tilos az alkoholárusítás, a megyevezető felhívta a figyelmet arra, hogyha napközben máshonnét érkezett embereket részegen látnak az utcán, akkor azokat a férfiakat a rendőség egyenesen a frontra irányítja. Próbálják megregulázni az érkezőket, mert eleinte voltak kisebb rendzavarások, a más megyékből jövők azt gondolták, hogy itt bármit megtehetnek. Az ittenieknek nem tetszett, hogy innét mennek a férfiak az országot védeni, az ideérkezők pedig itt lógatják a lábukat. Azóta a menekülteket nyilvántartásba veszik. ami örvendetes, példátlan összefogást látunk a megyében, ukránok, magyarok életkortól függetlenül segítenek a menekülteket és egymást. Az anyaországból is folyamatosan érkezik a segítség, az Ungvár környékére érkezők nem szenvednek hiányt semmiben.
- Érezni valamit a háborúból, vagy egyelőre távolinak látszik?
- Csütörtök hajnalban, reggel kitört a pánik a háborús hírek miatt, akkor alakult ki nagy roham és zűrzavar: boltokba, bankokba, benzinkutakra szaladtak az emberek – de volt olyan is, aki rögtön a határ felé vette az irányt, próbálták menteni a menthetőt. De a káosz péntekre megszűnt, semmi különleges nem tapasztalható a városban, mindenki teszi a dolgát – annyi a kivétel, hogy az iskolákat és az óvodákat bezárták, kéthetes tavaszi szünetet rendeltek el. A boltok nyitva vannak, a kávézók, éttermek működnek. Kijev majdnem 850 kilométerre van, nekünk mindig távolinak tűnt a főváros, ha ott történt valami. Az emberek nem tartanak attól, hogy hamar ideérnének a csapatok, csütörtökön az volt a rémísztő, hogy Ivano-Frankviszk repülőterét is légitámadás érte, az pedig a szomszéd megyében van, ezért is lett nagy a riadalom, szerintem.
- A hadiállapot mit jelent a gyakorlatban?
- A 18 és 60 közöttiek általános mozgósítása életbe lépett, ők nem hagyhatják el az országot, de ezen kívül más nem érzékelhető. Kijárási tilalom nincs, most lesz az első légvédelmi szirénagyakorlat, ezenkívül a hadiállapot annyit mond az embereknek, hogy kicsit óvatosabbak, bevásároltak és odafigyelnek egymásra.
- Meg lehet fogalmazni, hogy a kárpátaljai magyarság hogyan reagál a helyzetre, jönne Magyarországra vagy maradna a többség?
- Annyit tudunk, hogy hétfőig 65 ezren érkeztek Ukrajnából Magyarországra, hogy ebből mennyi a magyar, nem tudható. Az tény, hogy múlt csütörtökön sok magyar hagyta el a megyét, a fiatalok, a sorköteles korban lévők megijedtek, nem szerettek volna egy értelmetlen háborúban meghalni, viszont nagyon sokan maradtak. Másfelől komoly sorok voltak a határon, míg csütörtökön az itteniek indultak el, péntek-szombatra megérkeztek a belső ukrajnai megyéből jövő menekültek is.
- Hogyan kell elképzelni kárpátaljai magyarság jelenlegi helyzetét?
- Nem külön szigetként kell elgondolni, az tény, hogy Beregszászon jelentős a magyar lakosság száma és vannak magyar többségű falvak is. De teljes egyetértésben vagyunk itt, Kárpátalja soknemzetiségű vidék, magyarok, ukránok, ruszinok, oroszok és románok élnek együtt, igazából összenőttünk. Mindenki mindenkit ismer, mindenkivel jóban van, nem hiszem, hogy el kell különíteni az ittenieket.
- Milyennek látják a konfliktus kimenetelét?
- Személy szerint nem hittem volna, hogy háborúra kerül sor, nagyon meglepett. A hétfői tárgyalások eredménye még nem ismert (az interjú hétfő délutánkészült - a szerk.), most úgy tűnik, elhúzódik a harc, mert az ukrán fegyveres erők harciasan és elszántan állnak ellen. De a helyzet óráról-órára változik így nehéz jóslatokba bocsátkozni, viszont a bizonytalanság, a sok kérdőjel lelkileg megviseli az embereket. Sokan azt mondták, hogy bejönnek az oroszok és egy nap alatt vége lesz az egésznek, ehhez képest már az ötödik napnál tartunk, tényleg nem tudni, hogy mi következik.
A lapról A Kárpáti Igaz Szó a Kárpátalján megjelenő legrégebbi, magyar nyelvű újság, 102 éve létezik, készítői megfogalmazása szerint kicsi, de lelkes szerkesztőség állítja össze a 28 oldalon megjelenő közéleti, kulturális, sport és egyéb témákkal foglalkozó hetilapot. A nyomtatott változatot utolérték az általános médiapiaci trendek, párezer példány kel el belőle – fénykorában 40 ezer előfizetője volt a lapnak. Az online térben viszont megerősödött a Kárpáti Igaz Szó az elmúlt években, a közösségi médiában is jelen van a több mint 100 éves újság. |
Borítókép: Ungvár belvárosa hétfőn Fotó: Simon Rita
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.