Uniós és önkormányzati támogatásból épít bölcsődét a Szombathelyi Egyházmegye
A Középhegyi úton, a Martineum melletti telken folyik az építkezés. Augusztusban kezdték, jól halad a munka. Betonpanelekből állítják össze az épületet, kívülről 20 centis szigetelést kapnak a falak, a lapostetőre napelemeket szerelnek. A látványterveket Mátis Barna építészmérnök mutatta be. Mint mondta, nagy kihívás volt számukra bölcsődét tervezni, ahol minden a 3 év alatti gyerekek igényeinek kell, hogy megfeleljen: - Nincs éles sarok, nincs magas ülőalkalmatosság, amiről leeshetnek, igaz ez az ablak parapetjére is, ki lehet látni, rá lehet ülni, de nem eshetnek le róla - mondta el az építészmérnök.
500 m2 alapterületen négy csoportszobát alakítanak ki vizesblokkokkal, öltözőkkel, melegítőkonyhával, középen átriumos udvarral. A fedett teraszokon szemerkélő esőben és tűző napsütésben is szabad levegőn lehetnek a gyerekek. Parkosítanak, játszóteret, futóbiciklis pályát is terveznek a tágas udvarra. Az épület előtt parkolókat alakítanak ki, a főbejárat a kevésbé forgalmas bekötőútról nyílik majd, a Martineum felől. A Szombathelyi Egyházmegye óvodát, általános iskolát, gimnáziumot, technikumot és szakkollégiumot is fenntart a városban, a bölcsőde eddig hiányzott a palettáról. A megyéspüspök arról beszélt, a kisgyerekek számára az a legideálisabb, ha sokáig az édesanyjuk mellett lehetnek, de vannak helyzetek, amikor szükség van az intézményi ellátásra.
Székely János megyéspüspök a rendezvényen elmondta, egyre kevesebb a többgenerációs család, ahol a nagyszülők be tudnak segíteni: - Sok olyan helyzet van, hogy mindkét jövedelemre nagy szükség van a családban, és sok édesanya egyedül neveli gyermekeit. Ebben szeretne az egyházmegye segíteni, az édesanyák munkavállalásában is, és a gyerekvállalás megkönnyítésében is egy bölcsőde segítséget tud jelenteni.
Hende Csaba úgy fogalmazott, a kormány családpolitikájának eredményeként 130 ezer gyermek jött világra, akik egyébként nem születtek volna meg. A magyarság lélekszáma azonban még mindig csökken, a bölcsődei intézményrendszer fejlesztése segíthet megállítani ezt a tendenciát. - Akik ennek a bölcsődének az első kis lakói lesznek, még meg sem születtek. Most vannak a szüleik döntési helyzetben, és a döntésüket pozitívan tudja befolyásolni, hogy Szombathelyre rendelkezésre fog állni egy olyan lelkiséget biztosító katolikus bölcsőde is, ami eddig hiányzott a palettáról - tette hozzá az országgyűlési képviselő.
Dr. Nemény András rámutatott, nagy az igény a bölcsődei férőhelyekre, telt ház van az intézményekben. Nemrég nyílt meg a Városligeti Bölcsőde, a Szedreskertben pedig hamarosan újabb építkezés kezdődik.: - Szombathelynek egy minőségi bölcsődei rendszere van, 8 tagintézménnyel, 600 gyerek jár bölcsődébe, 174 dolgozó dolgozik a bölcsődékben - mondta el a polgármester.
A katolikus bölcsőde a tervek szerint 2025. szeptember elsején nyitja meg kapuit.
(SZTV)
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.