Uniós forrásokra pályázhat Szombathely
Az önkormányzat kész tervekkel szeretne a startvonalhoz állni, ezért már megfogalmazták a legfőbb fejlesztési irányokat. Fontos cél az ipar zöldítése, a polgárok bevonása a döntéshozatalba, az intelligens tömegközlekedés kialakítása és a fenntartható hulladékgazdálkodás, de szerepel a tervek között digitalizációs központ és egészségtudományi park létrehozása, az Éljen Szombathely applikáció bővítése, zöld parkolási rendszer és korszerű forgalomirányítási eszközök telepítése is.
- Fontos kérdés a jelenlegi helyzetben, hogy honnan tudunk plusz forrásokat szerezni. A következő uniós költségvetési ciklusban nagyobb szerepet kapnak a városok által közvetlenül lehívható források, amire az önkormányzatok közvetlenül pályázhatnak. Az előző ciklusban többször nehezményeztük, hogy olyan fejlesztések történtek magas önerővel, amire igazából nem volt szükség. Nem feltétlenül nagy összegekről van szó, de mindenképpen jó célokra fordítanánk - hangsúlyozta dr. Nemény András.
Budapest mellett egyedüli magyar városként Szombathely sikerrel szerepelt a 100 intelligens város kihívás elnevezésű pályázaton, amely segíthet a közvetlen uniós források minél hatékonyabb lehívásában. Mentorvárosoktól lehet jó gyakorlatokat ellesni az élet számos területén. A 30 hónapos megvalósítási időszakban tréningeket, képzéseket, konferenciákat szerveznek majd, ahol a stabil gazdaságról, az élhető és fenntartható városokról kaphatnak személyre szabott, hasznos tippeket a munkacsoportok. Az együttműködésben a Pannon Gazdasági Hálózat Egyesület és a PTE Egészségtudományi Kara vesz részt.
- Kapunk egy mentorvárost, onnan szakértőket, illetve az Európai Bizottság részéről is kerülnek delegáltak a munkacsoportba. Itt Szombathelyen is ki fogunk alakítani egy munkacsoportot - mondta el Bokányi Adrienn, költségvetésért felelős tanácsnok. Július végén derül ki, melyik európai város mentorálja majd Szombathelyt. A program előnye, hogy Szombathely megjelenik az uniós színtéren, és gyümölcsöző stratégiai együttműködéseket alakíthat ki más városokkal.
Fotó: Bonyhádi Zoltán
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.