km/óra
  2025.01.06., hétfő  •  Boldizsár napja
Választás 2022: hányan indulnak Czeglédy és Hende mellett?

Választás 2022: hányan indulnak Czeglédy és Hende mellett?

Nyolc szervezet vette fel az ajánlóíveket az országgyűlési választásra az 1-es számú választókerületben, ebből hét tudta az induláshoz szükséges 500 aláírást begyűjteni a pénteki határidőig. Az ellenzéki és fideszes induló már hivatalosan is jelölt, mellettük hárman minden valószínűség rajthoz állnak, két reménybeli képviselő körül viszont nagy a kavar, rendőrségi feljelentés is született. 

A kormánypárti (dr. Hende Csaba) és az összellenzéki (dr. Czeglédy Csaba) jelölt mellett többen is indulnak a csatatér-körzetnek (értsd: kiélezett küzdelem várható, a meccs nincs lefutva) számító Vas 01 választókerületben, ahova a választási térkép átrajzolása után Szombathely is tartozik. 


A kissé slendriánnak ható  „többen” megfogalmazás azért indokolt, mert péntek délután négy óráig kellett az országgyűlési választáson indulni szándékozóknak leadniuk az ötszáz ajánlást a helyi választási irodának, a bizottság utána döntött a nyilvántartásba vételről, azaz arról, hogy ki lesz hivatalosan képviselőjelölt. (Ahogy említettük, Hende és Czeglédy már korábban leadta az ajánlások többszörösét és ők indulónak számítanak.) A további aláírásgyűjtőkről pénteken délután kellett határoznia a helyi választási bizottságnak, azonban a nyugat.hu tudósítása szerint az ülésen volt minden: halott emberek ajánlása, feljelentés választási visszaélés miatt, fellebbezés.


A dolog igazán éles mind a kormánypárti, mind az ellenzéki jelölt szempontjából, mivel a legutóbbi felmérések szerint az utóbbi (Czeglédy) két százalékkal vezet Hende Csaba előtt, viszont a több induló könnyen változtathat egyik vagy másik irányban az erőviszonyokon. 


Kezdjük az egyszerűbb résszel: a bizottság (egyelőre nem jogerősen) nyilvántartásba vette, azaz képviselőjelöltté nyilvánította Dr. Vadon Istvánt (Mi Hazánk), Nagy Dávidot (Magyar Kétfarkú Kutyapárt) és Tömböly Tamás (Megoldás Mozgalom). Utóbbi nevére, a Gattyán György-féle digitalizációs hazamentő mozgalom jelöltjére a közösségi médiában rákeresve egy győri férfit találtunk, aki a helyi Kisoszban dolgozik.  A Mi Pártunk jelöltje, Abért Zoltán 142 aláírást gyűjtött, így ő nem indulhat.


Két jelölt esetében komoly vita alakult ki a bizottsági ülésen. A Normális Élet Pártja (az oltásellenességéről is ismert dr. Gődény György-formáció) Horváth Évát állította rajthoz, aki sok aláírást adott le, viszont a bizottságnak majdnem 820-at kellett átnéznie, hogy 500 érvényeset találjon. (Az irodák addig folytatják a tételes ellenőrzést, amíg az érvényes ajánlások száma eléri a jelöltséghez szükséges számot.) A választási irodát vezető dr. Károlyi Ákos jegyző szerint az el nem fogadott ajánlások között olyan személyek is aláírtak, akik nem szerepeltek a névjegyzékben, továbbá előfordult, hogy nem stimmelt a név és a szignó. Hankó Faragó Miklós, az ellenzéki összefogás által delegált választási bizottsági tag azt mondta, információk szerint Horváth Éva érvényes ajánlásait más jelölt részére gyűjtötték, továbbá halott emberek aláírása is szerepelt az íveken. Mivel az indulónak (a szervezet honlapján szerettünk volna utána nézni a jelöltnek, de a jelöltek menüpontnál regisztrálni kellett volna, ami elég különös) végül meglett az 500 ajánlás, nyilvántartásba vették, viszont a bizottság a rendőrségen feljelentést tett ismeretlen tettes ellen, választási visszaélés miatt. A választási koalícióra lépett  (ISZOMM) és Munkáspárt jelöltjét Hegedűs Mátét is nyilvántartásba vette a bizottság - az ő nevét ugyan megtaláltuk a szervezet honlapján, de ott a 3. választókerületben (Körmend-Szentgotthárd környéke) indulóként jegyzik, ehhez képest nyergelt át a 1-esre. Hankó Faragó Miklós szerint olyan adatok merültek fel, hogy a jelölt egyáltalán nem gyűjtött aláírást Szombathelyen, így az ellenzék közös jelöltje dr. Czeglédy Csaba közölte,  feljelentést tesznek a rendőrségen. 


Czeglédy elmondta, hogy Horváth Éva és Hegedűs Máté esetében van még egy probléma: az aláírásgyűjtő íveken annak az aláírásának kell szerepelni, aki begyűjtötte az ajánlásokat. Erre azért van szükség, hogy az illető – nem kell a jelöltnek lennie, lehet aktivista is – kvázi ezzel hitelesíti, hogy a szignókat maga szedte össze. Ők ketten viszont maguk írták alá az ívek nagy részét, ami azt jelenti, hogy saját gyűjtésükről van szó és a felelősséget is nekik vállalniuk azokért. Az érvényes szabályozás szerint hétfő délután négy óráig lehet kifogást emelni a Vas Megyei Területi Választási  Bizottságnál. Czeglédy és Hende jelöltsége tehát biztos, a többieké nem jogerős és a feljelentések miatt lehet lehet még változás. Ide tartozó információ, hogy  pénteken a helyi bizottság elutasította a Normális Élet Párt jelöltjének, Regovicsné Olajos Natáliának a nyilvántartásba vételét Vas megye 3-as választókerületében. A testület nyilvánosan nem indokolta a döntést.


Szombathelyen kisorsolta a bizottság azt is, hogy milyen sorrendben szerepeljenek a jelöltek a szavazólapon – a nem jogerős döntések miatt mind a nyolc induló vagy indulni kívánó személy nevéről döntöttek. Amennyiben a jogerős határozatok alapján valaki kiesik, azt törlik a listáról, a többiek sorrendje viszont marad. Ennek alapján így festett a pénteken meghatározott rend:


1. Horváth Éva (Normális Élet Pártja)
2. Vadon István (Mi Hazánk)
3. Hende Csaba (Fidesz-KDNP)
4. Czeglédy Csaba Egységben Magyarországért)
5. Abért István (A Mi Pártunk)
6. Tömböly Tamás Megoldás Mozgalom)
7. Hegedűs Máté (Munkáspárt - Igen Szolidaritás)
8. Nagy Dávid (Magyar Kétfarkú Kutyapárt)

címkék
Savaria Fórum 33. évfolyam 45. szám - 2024.12.20.
Savaria Fórum 33. évfolyam 45. szám - 2024.12.20.
tematikus oldalak