Valójában nem a Föld lélegzik fel, hanem mi, emberek
Miután nagyrészt leálltak, vagy csökkentett üzemmódban termelnek a gyárak, mérséklődött a légi- és autóforgalom, kitisztult a levegő és a vizeink. A műholdfelvételek tanúsága szerint Kína kizöldült, eltűnt a szmog, Indiából pedig ismét látszanak a Himalája csúcsai. Úgy tűnik tehát, hogy a hétköznapi életritmus lassulása jó hatással van a bolygóra. Ám valójában nem a Föld lélegzik fel, hanem mi, emberek - véli Pék Tibor építőmérnök, aki vízügyi szakemberként több mint két évtizede végez klímakutatásokat, könyvet írt és előadásokat tart a témában.
Pék Tibor építőmérnök elmondta, hogy a Föld kéreglemezei nem gyorsulnak föl és nem is lassulnak le, a Hold-Föld távolság is változik, az se fog meggyorsulni, se lelassulni, a tűzhányók sem fognak gyakrabban kitörni, se ritkábban. Márpedig ezek a tényezők a Föld életének igazi meghatározói. Hozzátette, hogy mindenki azzal foglalkozik, hogy a Föld föllélegzik, de nem biztos, hogy a Földnek van szüksége föllélegzésre, sokkal inkább nekünk, embereknek. Ugyanis attól, hogy mi lelassultunk, ettől nem a Föld fog fellélegezni, hanem mi emberek.
A természet visszafoglalja az elhagyatott helyeket: Dél-Afrikában a turizmus elmaradásával az úttesten napoznak az oroszlánok, Ausztrália utcáin kenguruk, a Japán nagyvárosokban szarvasok, Olaszországban vaddisznók sétálnak. A Föld szó szerint elcsendesedett, az ember okozta szeizmikus rezgések mérséklődése műszerekkel is kimutatható. Mivel kevesebbet fogyasztunk, vásárolunk, ökológiai lábnyomunk is látványosan csökken - mondja a meteorológiai társaság helyi vezetője.
Kúti Zsuzsanna kutató-tanár, az MMT Szombathelyi Csoportjának az elnöke szerint lehet látni, hogy nincsenek dugig tömve, telenyomva a szemetesek, mint a korábbi időszakban. Sokkal kevesebbet fogyaszt a lakosság, kevesebbet vásárol, csak a szükséges élelmiszerekre korlátozódik a vásárlás. Nincs a médiahatás, nincs presztízsfogyasztás, így valóban csökkenhet az ökológiai lábnyomunk, lakossági szinten mindenképp.
Pesszimista jóslatok szerint a járványhelyzet csak átmeneti szünetet jelent, és csupán késlelteti a klímaváltozás folyamatát. Amint véget ér, az emberek visszatérnek a „régi” életükhöz: utazni, fogyasztani és termelni fognak, amivel a károsanyag-kibocsátás ismét visszaáll az eredeti – ha nem még magasabb – szintre. Sőt, hozzáértők arra számítanak, hogy a pénzügyi nehézségek miatt a vállalatok kénytelenek lesznek felfüggeszteni zöld beruházásaikat.
Fotó: Nagy Jácint
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.