Változások a helyi hulladékgazdálkodásban
A szemétszállításban a lakosság nem érzékel majd változást, a hulladékudvar működésében azonban lesznek újdonságok. Bizonyos hulladéktípusokra kvótákat vezet be a MOHU, építési törmeléket pedig csak az Erdei iskola úti lerakóban vesznek át. Már nemcsak szombathelyi, hanem bármely magyarországi lakcímkártyával le lehet adni a hulladékot.
A lakosság a hulladékgyűjtéssel kapcsolatban semmilyen változást nem fog érzékelni, ugyanúgy a SZOVA végzi a gyűjtést Szombathelyen, mint eddig. A cég számára mindez az adminisztrációs terhek jelentős növekedésével jár – mondta el Kovács Cecília vezérigazgató.
Változások a hulladékudvarban
A létesítményüzemeltetésben azonban több változás is várható, ami a lakosságot is érinti. A kvótát ugyanis itt is érvényesíteni kell.
A Körmendi úti hulladékudvart csak a lakosság használhatja, tehát a létesítmény kizárólag lakossági szelektív hulladékudvarrá válik. Gazdálkodó szervezetek, vállalkozók még díjfizetés ellenében sem vehetik igénybe a szolgáltatást, nekik a zöldhulladék elhelyezésével kapcsolatban például külön szerződést kell kötniük a MOHU-val.
Egyes hulladéktípusokból kevesebbet lehet majd leadni. Gumiabroncsból évente öt darab helyett négyet. Limlomból az eddigi évi háromszor egy tonna mennyiség lecsökken naponta 150 kg-ra, és évente 600 kg-ra. A limlomot csak hasznosítható anyagoktól mentesen lehet leadni, a fát, műanyagot, fémet elkülönítetten azonban korlátlan mennyiségben átveszik. A vegyes lomhulladék, illetve a 150 kg feletti mennyiség leadására az Erdei iskola utcai telephelyen lesz lehetőség a hatósági ár megfizetése ellenében (20.120,- Ft/t + ÁFA).
A zöldhulladék leadható mennyisége az eddigi negyedévi 500 kg-ról napi 350 kg-ra, éves szinten 1750 kg-ra csökken. A levelet, ágnyesedéket, lenyírt füvet kizárólag mérlegelésre előkészített állapotban, zsákolva vagy kötegelve veszik át. A szolgáltató kéri, hogy a hulladékot a zsákokból a konténerekbe ürítsék, a zsákokat pedig külön gyűjtőedényekbe lehet elhelyezni.
Az építési törmelék leadható mennyisége nem változik, évi három alkalommal 1-1 tonnától lehet megszabadulni díjmentesen. A helyszín azonban módosul.
– A SZOVA azt a döntést hozta meg, hogy az építési törmeléket a hulladékudvaron már nem tudjuk fogadni, de ugyanilyen feltételekkel, évente háromszor, alkalmanként egy tonnáig díjmentesen biztosítjuk az átvételt az Erdei iskolai hulladéklerakóban. Ha ezt a mennyiséget meghaladja a behozott építési törmelék, díjfizetés ellenében vesszük át – fogalmazott Horváth Richárd, a SZOVA hulladékgazdálkodási igazgatója.
Ha a beszállított hulladék ömlesztve érkezik, és nem lehet fajtánként mérlegelni, nem veszik át. A változásokról a SZOVA honlapján és Facebook-oldalán részletes tájékoztatás olvasható.
Sorban állás várható
Fontos változás még, hogy a hulladékudvar szolgáltatásait már nemcsak szombathelyi, hanem bármilyen magyarországi lakcímkártyával igénybe lehet venni. Emiatt megnövekedhet a várakozási idő. Ha feltorlódik a sor, a Körmendi úti hulladékudvar munkatársai végigjárják a várakozókat, és ha nem oda való hulladékot hoznak, visszafordítják őket. A munkát biztonsági szolgálat is segíti.
Sokan tartanak attól, hogy a kvóták miatt a szemét az árokparton, erdőszélen köt ki. Az önkormányzat az elmúlt években sokat tett az illegális hulladéklerakás visszaszorítása érdekében, null toleranciát hirdettek, bekamerázták a Parkerdőt, a közterület-felügyelet fokozottan figyeli a szabálysértőket. Nem lenne jó, ha az elért eredményeket semmissé tenné, hogy ismét elharapódzik az illegális szemétlerakás. A SZOVA a lakosság folyamatos tájékoztatásával igyekszik elejét venni ennek.
Egyelőre nem lesz drágulás
A szemétszállítási díjak a jelenlegi információk szerint nem emelkednek, továbbra is érvényes rájuk a rezsicsökkentés. A számla ugyanúgy negyedévente érkezik, mint eddig, a harmadik negyedévtől a MOHU küldi majd a csekket.
A SZOVA megtartja az elmúlt években bevezetett, jól működő, a lakosság által is kedvelt innovatív szolgáltatásait, mint a zsákos szelektív gyűjtés, a zöldhulladék-elszállítás a háztartásokból és a szelektív hulladékgyűjtő szigetek működtetése. Utóbbiak esetében jelenteniük kell majd a MOHU felé, ha a lakosság rendszeresen nem oda való hulladékot helyez el.
Az Energiaügyi Minisztérium közlése szerint októbertől ingyenesen lehet leadni az elhasználódott gumiabroncsot, emellett a használt sütőolaj és a textilhulladék elkülönített gyűjtését is megoldja a MOHU. A gyűjtőedényeket a koncessziós társaság az önkormányzattal kötött szerződés alapján biztosítja.
Megszűnik a Szomhull
Az átalakulás miatt okafogyottá vált a Szomhull Nonprofit Kft. működése. A júniusi közgyűlés arról döntött, hogy a céget 2024. január elsejéig két ütemben a SZOVA-ba olvasztja.
A Szomhullt 2014-ben a kényszerből, a rezsicsökkentéssel összefüggő jogszabályok miatt hozta létre az önkormányzat, a SZOVA ugyanis nem lehetett közszolgáltató. A Szomhull végezte az adminisztrációt, a hulladékszállítás és a lerakók üzemeltetése azonban alvállalkozóként a SZOVA feladata maradt.
2016-ban megalakult az NHKV, amellyel a Szomhull szerződéses viszonyban állt. A cégnél csapódott le a késedelmes fizetés, 2018-ban már csaknem félmilliárdos tartozást halmozott fel a kukaholding a Szomhull felé. A társaság azóta is veszteséges volt, a tavalyi évet 96 milliós deficittel zárta, és saját tőkéjét is elveszítette. A beolvasztás előnye, hogy az önkormányzatnak nem kell tőkét pótolnia, azaz pénzt fektetnie a Szomhull működésébe.
Vége a kupakgyűjtésnek
Az adományozás népszerű módja a műanyag kupakok gyűjtése. Szombathely több pontján állítottak fel kupakgyűjtő szívet, ahová bárki bedobhatja az otthon összejött mennyiséget, de zsákokban is le lehet adni a szervezeteknél. Ez jó az adományozónak, hiszen szeméttől szabadul meg, és kedvez a gyűjtőknek is, mert a kupakokért kapott pénzt jótékony célra, sok esetben beteg gyerekek gyógykezelésének támogatására fordíthatják.
Ugyanakkor a sikerhez lassú út vezet, emiatt sok kritika is éri a módszert. A cégek jellemzően 20-80 forint közötti áron veszik át a kupakokat, száz forint adományért tehát másfél-két kilogramm kupakra van szükség, ami egy jókora szemeteszsáknyi mennyiség. A zsákok nagy helyet igényelnek, miközben a súly csekély, így a szállítás sem igazán éri meg – drágább az üzemanyag és a kamionbérlés –, a legtöbb esetben ezt fuvarozói felajánlással oldják meg.
Július elsejétől változnak az újrahasznosítás szabályai, így a jótékonysági kupakgyűjtésnek is befellegzik. Egy uniós szabályozás miatt ugyanis a kupakot már nem lehet levenni a palackról, azt két kis műanyag füllel rögzítik. A fogyasztók ezt már számos márka esetében tapasztalhatják is. (Más kérdés, hogy ez mennyire praktikus. Sokak szerint így nehezebb inni a flakonból, és a kupakot visszacsavarni sem egyszerű. Ám az is igaz, hogy a volán mögött ülve kevésbé balesetveszélyes, hiszen nem kell a leejtett kupak után kotorászni a kocsiban.) A cégek tehát – amelyek eddig ezzel is foglalkoztak – beszüntetik a kupakok átvételét. Aki pedig adakozni szeretne, más módon kell megoldania.
A szennyező fizet
A hulladékkezelésben bekövetkező változások fontos eleme az új termékdíj, amit július elsejétől vezet be a kormányzat, uniós elvárások alapján. A kiterjesztett felelősség és a „szennyező fizet” elv alapján a gyártók a teljes életcikluson keresztül felelnek az általuk használt csomagolóanyagért. Meg kell fizetniük a hulladékkezelés költségeit a környezetszennyező csomagolás után. A gyártók költségei jelentősen nőnek: az eddigi 25 milliárd forintos csomagolási termékdíj helyett a jövőben szektorszinten 125-150 milliárd forintot fizethetnek a cégek a csomagolóanyagok elszállításáért, kezeléséért, megsemmisítéséért és újrahasznosításáért negyedévente, a termékek mennyisége után kiállított számla alapján. Egy befőttes üvegre vetítve a díj az eddigi 5 forintról 30 forintra emelkedik, de drágább lesz a műanyag és a papír is. Mindez a fogyasztók pénztárcájára is hatással lesz, hiszen a gyártók ezt a többletterhet várhatóan a termékek árába építik be.
kzs
Fotó: Nagy Jácint
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.