Van még mit tanulni a szelektív gyűjtésről
A Körmendi úti telephelyre tavaly 36 ezren hozták el a háztartásukban, kertjükben felgyűlt hulladékot. Az ide érkező, még hasznosítható anyagokat válogatják, tömörítik és tárolják, majd értékesítik a hulladékhasznosítók felé. A SZOVA Zrt. szelektív szigeteket is üzemeltet a városban, és zsákos gyűjtést is szervez a családi házas övezetekben.
Jusits Bálint hulladékgazdálkodási igazgató elmondta,300 tonna begyűjtött szelektív hulladékuk volt az első félévben, ami a szigetekről származott. Ebbe benne van az üveg, a papír, a PET-palack is, illetve 230 tonnát gyűjtöttek be a lakosságtól zsákos kevert csomagolású hulladék tekintetében.
A háztartási hulladék jelentős része újrahasznosítható. Az üvegből, a faanyagból, a textilből vagy éppen az elektronikai alkatrészekből is új termék készülhet.
A szombathelyi önkormányzat elkötelezett a körforgásos gazdálkodásban. Ennek fontos eleme az újrafelhasználás. A lakossági környezettudatosság erősítésében azonban még van tennivaló. Németh Ákos tanácsnok hozzátette, a legtöbb embert, ha megkérdezik arról, hogy a műanyag hulladékot elásná-e a kertjében, akkor valószínűleg azt mondaná rá, hogy nem. Valójában, ami a kommunális hulladékba bekerül, azt kihozzák a város szélére, építenek belőle egy hatalmas hegyet és elássák.
Amennyiben ennek a hulladéknak a nagy részét már a háztartásokban szelektíven gyűjtenék, kevesebb szennyezőanyag terhelné a környezetet.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.