Varga Bori nyerte a legjobb színésznőnek járó díjat a katowicei nemzetközi bábfesztiválon
Négy év szünet után 2022. szeptember 28-a és október 1-e között 14. alkalommal rendezték meg a „Katowice - Dzieciom”, azaz „Katowice a gyermekekért” elnevezésű Nemzetközi Bábszínházi Fesztivált, írták.
A rendezvény fő célja, hogy a színházi előadásokon és a kísérőrendezvényeken való aktív részvétellel fejlessze a gyermekek és serdülők kritikai érzékét, kialakítsa a művészet tudatos befogadásának képességét. Az idei találkozó központi gondolata a generációk közötti kapcsolatok építése volt.
A találkozón 4 nap alatt 5 ország 12 színházának 14 gyermekelőadását láthatta a közönség. A versenyprogramba bekerült produkciókat szakmai zsűri választotta ki 50 előadás közül. A lengyel színházak mellett Németországból, Szlovéniából Litvániából érkezett egy-egy társulat. Magyarországot a szombathelyi Mesebolt Bábszínház képviselte.
A Mesebolt Michael Ende: Lenka és a tündér című művéből készült szólójátékával kapott meghívást. (Bábszínpadra írta és rendezte: Veres András, tervező: Rumi Zsófi, zene: Kiss Dávid.)
A történet egy örökké érvényes problémát jár körül: a szülő-gyermek konfliktust. Lenka egy tündér segítségével arra a varázslatos képességre tesz szert, hogy bármikor lekicsinyítheti a neki ellentmondó szüleit. Ez az egyébként rengeteg mókás, abszurd helyzetet generáló, szituáció már önmagában jellegzetesen modern problémát vet fel: vajon lehetséges a valóság átalakítása, megváltoztatása, a nekünk megfelelő formára? És bár a forma modern (a kortárs bábszínház technikái segítségével elevenedik meg Lenka és a tündér története), a közönség megszólítása a legősibb közlési formához, a közvetlen mesemondáshoz nyúl vissza. Az egyszemélyes előadásban VARGA BORI meséli, játssza, értelmezi a történetet, folyamatos párbeszédben a közönséggel. Ez alatt nem álinterakció, tapsoltatás, kiabáltatás értendő, hanem a cselekmény időről időre való értelmezése, elemzése, Lenka cselekedeteinek értékelése. Ilyen módon a nézők részesei lehetnek ennek a különös, belső utazásnak, melynek során szembesülünk azzal, hogy a „felnőttséget” is meg kell tanulni, és hogy a család az az egység, amelyben egy gyermek biztonságosan elsajátíthatja a megfelelő viselkedési formákat, és a saját biztonsága érdekében létező szabályokat. Az előadásban szinte percenként történnek csodák. De a legnagyobb „csoda” az, hogy szülő és gyerek megérti a másik motivációját, érzelmeit, szándékait. Michael Ende meséje elsősorban empátiára, a másik megértésére tanít.
Hozzátették, a színésznőnek nem volt könnyű dolga. Az előadást magyarul játszotta lengyel gyerekeknek, köztük sok siketnéma apróságnak. Bár a megértést segítette egy lengyel színésznő ill. egy jeltolmács, akik a produkció több pontján röviden ismertették a soron következő jelenetek történéseit, a nyelvi korlátokat játékával kellett, és sikerült is teljes egészében leküzdenie. A közönséget és a szakmai zsűri tagjait is lenyűgözte a játéka.
Alakításért Varga Bori elnyerte a fesztivál egyik fődíját, a legjobb színésznőnek járó elismerést.
Varga Bori 2018-ban végzett a Kaposvári Egyetem színművész szakán, azóta a Mesebolt Bábszínház társulatának tagja.
A Mesebolt Bábszínház második alkalommal vett részt a Dél-Lengyelországban megrendezett Nemzetközi Bábszínházi Fesztiválon. 2018-ban, az előző 13. találkozón a Batu-tá kalandjai című előadásuk (író-rendező: Kovács Géza, tervező: Majoros Gyula, zene: Kiss Dávid, játssza: Kőmíves Csongor) elnyerte Katowice város polgármesterének különdíját a bábművészet tradícióinak megőrzéséért, a hagyományos bábjáték eszközeivel kortárs problémák megfogalmazásáért.
Fotó: Mesebolt Bábszínház
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.