Vas megyében 96 intézmény 1140 pedagógusa csatlakozott a sztrájkhoz
A szombathelyi általános iskolák és gimnáziumok is csatlakoztak a márciusi sztrájkhoz. A szakszervezetek felhívására a Gothard iskolában a vezetők kivételével szinte a teljes tantestület, 41-en vettek részt a megmozdulásban, amit egy februárban kiadott kormányrendelet jelentősen korlátozott.
Varga Tamás, a Gothard Jenő Általános Iskola tanára elmondta, volt aki fél órára, 40 percre, 25 percre sztrájkolt. Az elégséges szolgáltatást azokban az osztályokban, ahol egyébként abbahagyta a munkát, a hátralévő időben biztosította, gyakorlatilag szünetekre, meg lyukas órákra tevődött a munkával nem töltött idő, így 3-4-szeres adminisztratív terhet sikerült tennünk a vezetőség felé.
A március 16-án kezdődött, gördülőnek nevezett megmozdulás első napja a Gothard iskolában azóta is rendezetlen. A szülők ugyanis szolidarítva a pedagógusokkal, nem vitték gyermekeiket iskolába, mindössze egy tanuló volt jelen.
„Ameddig a vezető el nem rendelt erre a napra külön munkát, órákon kívüli munkát, ez nem történt meg, tanítás nélküli munkanap se lett a napból. Így gyakorlatilag lóg a levegőben, hogy mi a jogi státusza. A tényleges sztrájk a következő 2 napon zajlott nálunk, ami egyfajta adminisztratív nyomásgyakorlás volt a rendszerre” - tette hozzá Varga Tamás.
A februárban szigorított szabályok miatt a gyógypedagógiai intézményekben dolgozók nem sztrájkolhattak, a fejlesztő órák megtartása ugyanis kötelező, de máshol is kreatív szervezést igényelt a megmozdulás – mondja a Pedagógusok Szakszervezetének megyei elnöke. Mitre-Károlyi Mária kiemelte, március 16-18-ig, ebben a három napban 96 intézmény vett részt a sztrájkban 1140 fővel, ez egy nagyon jó eredmény. Viszont 21-től már nagyon elfáradtak a kollégák, sokkal kevesebben sztrájkoltak.
A szakszervezetek levélben is megkeresték a szaktárcát, hogy egyeztessenek, de érdemi választ nem kaptak. Béremelésről szóban több ígéret elhangzott, de eddig nem valósult meg. A Kormány bejelentette a 3-szor 10 %-ot , hogy ilyen béremelést kapnak a pedagógusok. Ezzel kapcsolatban ma 2 órakor lett volna a tárgyalás, de az államtitkár válaszolt, hogy ők csak a választások után szeretnének tárgyalni.
Az alacsony bér és a túlterheltség miatt nem vonzó ma a pedagógusi pálya, országosan 20 ezer tanár hiányzik a rendszerből, sokan pedig hamarosan elérik a nyugdíjkorhatárt.
Fotó: archív/Nagy Jácint - Pedagógussztrják a Neumann iskolában
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.