Vas megyében két alapítvány nyert a gyermekgyógyító programban
Mint írják, a program felhívására a pandémiás helyzet miatt 20 %-kal kevesebb, összesen 96 pályázat érkezett, hogy anyagi támogatást kapjanak a krónikusan beteg, fogyatékkal élő vagy a lelki egészség szempontjából veszélyeztetett gyerekek gyógyulását, rehabilitációját elősegítő élmény- és művészetterápiás programokra. Az anyagi támogatás igénye a tavalyi évhez képest arányosan viszont 20 %-kal magasabb volt és a keretösszeg négyszeresére pályáztak a civil szervezetek. Az alapítvány kuratóriuma végül 34 szervezetet választott ki és így közvetetten csaknem 8000 gyermeket támogat, összesen 45,3 millió forint összegben.
A sikerrel pályázó szombathelyi Dr. Bohóc Mosolyszolgálat Alapítvány bohócdoktorai négy évvel ezelőtt kezdtek el dolgozni azért, hogy minél több nyugat-magyarországi kórház gyermekrészlegén tudják segíteni a beteg gyerekek hatékonyabb gyógyítását.
„Szeretnénk minél több helyen elfogadtatni, hogy egy kórház nem csak félelemmel, szorongással teli hely lehet – különösen akkor, ha ott megjelenik egy bohócdoktor. A bohócdoktorok elhivatott előadóművészek, akik egyrészt komoly képzésben részesültek (művészi, artista, egészségügyi, pszichiátriai), másrészt a lelküket adják a gyógyulásért cserébe. Elég komoly improvizációs munkát végeznek a „bevetések” alatt. A doktorbohócnak 2-3 másodperce van eldönteni, az adott kórteremben éppen milyen természetű cselekvésre, milyen akcióra van szükség az ottani hangulattól, a betegség súlyosságától, a gyermek életkorától függően” – mondta Vass Szilárd, praktizáló doktorbohóc, tréner, a Fővárosi Nagycirkusz és a szombathelyi Weöres Sándor Színház vendégművésze.
A pályázatokat orvosszakértők és szakmai zsűri bírálta el. A zsűri tagjai dr. Hauser Péter, a BAZ Megyei Központi Kórház és Egyetemi Oktatókórház Velkey László Gyermekegészségügyi Központjának vezető főorvosa, gyermekonkológus, dr. Hammer Zsuzsanna klinikai szakpszichológus, pszichoterapeuta, az ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Kar egyetemi adjunktusa és Pálmai Katalin, a Heim Pál Gyermekkórház nyugalmazott pszichológusa.
A sikerrel pályázó szervezetek a támogatásból országosan 10 művészetterápiás programot és 24 élményterápiás évközi programot, illetve téli és nyári táborokat valósítanak meg. A civil szervezetek előfinanszírozásként kapják meg a támogatást, amelyet legtöbb esetben a terapeuták bérére fordítanak, ezáltal a foglalkozások a rászorulók számára is könnyebben elérhetők. A tavaszi karantén alatt sok szervezet került nehéz helyzetbe, mivel terápiás programjaikat le kellett állítani. Néhányan a kényszer szülte megoldásokból előnyt kovácsoltak és az egyéni terápiákat online csatornákon tudták folytatni. Vannak olyan szervezetek is, amelyeknél az online tapasztalat tartósan be tudott épülni és jó kiegészítője lehet a későbbiekben is az offline alkalmaknak.
A Vas megyei győztesek:
Dr. Bohóc Mosolyszolgálat Alapítvány, Szombathely
Az alapítvány bohócdoktorai négy évvel ezelőtt kezdtek el dolgozni azért, hogy minél több nyugat-magyarországi kórház gyermekrészlegén tudják segíteni a beteg gyerekek hatékonyabb gyógyítását. A MOL Gyermekgyógyító Program támogatásával jelenleg a szombathelyi Markusovszky Egyetemi Oktatókórházban, a soproni Erzsébet Oktató Kórházban és a Veszprémi Cholnoky Ferenc Kórházban tudnak heti rendszerességgel vizitelni.
Alpokalja a Daganatos Gyermekekért Közhasznú Alapítvány, Szombathely
A Szombathelyi Markusovszky Egyetemi Oktatókórház gyermekonkológiai részlegén gondozott gyermekek – amikor intenzív kezelési szakaszuk már véget ért – az Alpokalja a Daganatos Gyermekekért Alapítvány szervezésében nyaranta ötnapos élménytáborban, a Csodaszarvas táborban vehetnek részt a rábahídvégi Tájparkban. Az alapítvány a 2021. évi nyári táborához harmadik alkalommal nyerte el a MOL Gyermekgyógyító Program támogatását. A gyerekek a tábor során a meseterápia módszerével dolgozzák fel betegségüket és vesznek részt sok élményszerző, a hétköznapi küzdelmekhez számukra erőt nyújtó programban. A tábor zárónapjára a szülők is csatlakoznak, ekkor többek között stresszoldó, közösségformáló hatású szakrális körtáncba is bekapcsolódhatnak.
A támogatott szervezetek teljes listája ITT érhető el.
Fotó: MOL Alapítvány
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.