Vas vármegye reformkori dokumentumok tükrében
A 48-as KönyvTár sorozatban megjelent, 35 év munkájából válogató, újragondozott tanulmánykötet bemutatóján dr. Melega Miklós levéltár-igazgató mondott köszöntőt: a gyűjteményes kötet 17 tanulmányt tartalmaz, melyek elsősorban a reformkor társadalompolitikai és gazdaságtörténeti vonatkozásait tárják az olvasó elé, valamint arcképcsarnokot is, melyben – érdemes egy pillantást vetni a személynévmutatóra – Vas vármegye nagyjai vonulnak fel. A kiadvány egyik erénye, a levéltáros-történész Tilcsik György munkásságára jellemzően, hogy a helyi sajátosságokat országos kontextusba ágyazva láttatja – mondta el az igazgató.
A kötetet prof. dr. Hermann Róbert mutatta be
A kötetet prof. dr. Hermann Róbert egyetemi tanár, a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum parancsnokának tudományos helyettese mutatta be, elsőként szót ejtve a 2010-es években útjára indult könyvsorozatról. Dr. Tilcsik György tanulmánykötete négy téma köré épül, ezek a magyar elit a reformkori Vas vármegyében, a 48-as átalakulás, Batthyány családi vonatkozásai, valamint Wimmer Gottlieb Ágoston evangélikus lelkész 48-49-es tevékenysége.
A magyar elit bemutatásával foglalkozó tanulmányok egyike a vármegye rendszerének működésébe is betekintést enged Vas vármegye bemutatásán keresztül; egy másik elemzi az örökváltság kérdésének alakulását megyénkben; de az 1843-as megyei közgyűlési botrányról is olvashatunk, mikor is a háziadó átvállalásának kérdése tettlegességig, rongálásig és pofozkodásig fajuló indulatokat gerjesztett az addig adómentességet élvezők némelyikében. Az első témát egy Vidos József-porté is gazdagítja, melyből kiderül, tévedésből lett kormánybiztos egy eltévesztett megszólítás nyomán.
A második, a 48-as átalakulást tematizáló blokk többek között a szombathelyi 16 pontos petíció történetét tárja fel, s – országos jelentőségűként, hangsúlyozta dr. Hermann Róbert – a választói névjegyzékek felhasználási lehetőségeit kutatja, milyen társadalomtörténeti következtetések vonhatók le ezekből a dokumentumokból. A blokk az utolsó rendi országgyűlést követően hazaküldött követek jelentéseinek mesterséges egyezését, illetve azok egységes szövegezését bizonyítja.
A Batthyány családdal kapcsolatos részben a szerző az olvasók elé tárja a gróf és anyja, Skerlecz Borbála közötti pereskedés lezárásának, valamint Batthyány Lajos és felesége, Zichy Antónia házassági okmányát. A Line Design Kiadónál megjelent kötetet egy Wimmer Gottlieb Ágostonnak írt Kossuth-levél, s egy, az evangélikus lelkész által fordított, átdolgozott Kossuth-kiáltvány zárja.
A könyvbemutató végén a szerző, dr. Tilcsik György elmondta, nagy nehézséget a kötet újragondozásában főként a 35 év alatt megjelent tanulmányok eltérő szövegközlési gyakorlata jelentett, s bár megfogadta, hasonló munkába nem fog többet, örömmel bólintott rá Hermann Róbert újabb felkérésére.
TP
Fotó: Nagy Jácint
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.