Vasárnap startol a téli Európai Ifjúsági Olimpiai Fesztivál
2001 után az idén ismét a finnországi Vuokatti ad otthont a téli EYOF-nak, a 14 és 18 év közötti fiatalok multisporteseményének. A viadal már több mint három évtizedes történetében a magyar sportolók huszonegy érmet (10 arany, 4 ezüst, 7 bronz) szereztek. A dobogós helyek gyarapítására az idén is meglehet az esély, hiszen pénteken minden korábbinál népesebb, harminc fős magyar küldöttség utazott északra.
A viadalt eredetileg 2021-ben tartották volna, ám a koronavírus-járvány miatt többször is elhalasztották, végül március 20-tól hat napon keresztül rendezik meg. Kilenc sportágban (alpesi sí, biatlon, sífutás, jégkorong, snowboard, északi összetett, síugrás, rövid pályás gyorskorcsolya és műkorcsolya) mérik össze a tudásukat a fiatalok, az északi összetett és a leány jégkorong ráadásul most először szerepel a menüben.
S ha már jégkorong: a magyar leányválogatott is ott lesz Vuokattiban, ennek köszönhető az is, hogy rekordot döntött a magyar delegáció mérete. A kivételes lehetőség annak köszönhető, hogy az Európai Olimpiai Bizottság a háborús konfliktusra való tekintettel nem engedélyezi az orosz, illetve fehérorosz sportolók részvételét a versenyen. Az oroszok ott lettek volna a leány jégkorongtornán, helyettük kapnak esélyt a mieink. A 2005-2006-os születésűek tornáján hat csapat játszik, a magyarok (a korábban ifjúsági olimpiát megjárt Metzler Reginával és Véghelyi Dórával a fedélzeten) a csehekkel és a svájciakkal kerültek egy csoportba.
Ugyanakkor nem csak újoncok alkotják a Magyarock csapatát: ott lesz snowboardban az olimpikon Kozuback Kamilla, a 2020-as lausanne-i téli ifjúsági olimpián részt vett síelő, Trunk Tamás, valamint korosztályos világbajnoki érmesként léphet majd jégre a short trackes Granasztói Ádám és Somodi Maja is.
A multisportviadal vasárnap a megnyitóval kezdődik, hétfőn pedig már a versenyek is startolnak; az első hivatalos versenynapon a rövid pályás gyorskorcsolyázóknak és a jégkorongozóknak is szurkolhatunk - írja a Nemzeti Sport.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.