Vasi Nők a középpontban
Gyermek mellett sikeresen
Nehezen cáfolható tény, hogy a nőket a karrierlépcső minden egyes pontján a mai napig diszkrimináció éri. Az Eurostat 2018-as adatai szerint hazánkban a férfiak 11,2 százalékkal többet keresnek azonos pozícióban, az Egyenlítő Alapítvány legutóbbi közlése szerint pedig mindössze 17 százalék a hölgyek aránya a nagyvállalatok vezetésében. Az okokat és a miérteket számos nézőpontból lehet keresni, azonban az kétségtelen, hogy a gyermekvállalás összeegyeztetése a munkavállalással kihívást jelent. A Vas megye déli és keleti részén, 200 millió forint támogatással életre hívott, 36 hónapos projekt ezt az összehangolást, a sikeres karrier és a családalapítás menedzsmentjét könnyítette meg több ezer nő számára.
A program négy szervezet közös munkáját foglalta magába. A Vas Megyei Kereskedelmi Iparkamara konzorciumvezetőként tudott építeni a kiterjedt kapcsolatrendszerére, a helyi társadalomban és gazdaságban való sokrétű beágyazottságára, a Pannon Novum az innovációt képviselte, az IFKA Kft. a hazai családbarát és női foglalkoztatás egyik legkomolyabb tudás- és gyakorlati központjaként a képzésekben, jó gyakorlatok összegyűjtésében segített, a Változó Világért Alapítványnak, mint munkaerő-piaci szolgáltató, a húszéves tapasztalatát vette be a célcsoporttal való együttműködésbe.
Hogyan lehet segíteni a Vas megyei nők karrierépítését? A pályázat gerincét egy képzési rendszer alkotta, amely öt nagy témakörben került megszervezésre:
-
a munkába való visszatérést segítő,
-
a munka-magánélet összehangolását célzó,
-
a munkáltatókat érzékenyítő,
-
a társadalmi csoportok létrejöttét ösztönző
-
és egy belső, a szervezetépítéshez kapcsolódó képzés formájában.
Az oktatás, fejlesztés mellé segítő szolgáltatások is kapcsolódtak. Például amíg egy édesanya részt vett a munkaerőpiaci újraelhelyezkedést segítő képzésen, addig a kisgyermekére szakképzett gyermekfelügyelő vigyázott.
Család és Karrier Pont
A projekt keretében Celldömölkön született meg a korszerű informatikai infrastruktúrával felszerelt, könnyen megközelíthető, akadálymentesített Család és Karrier Pont. A konzorcium honlapja, a vasinok.hu szerint: „Központunkhoz fordulhatnak azok, akik elakadtak a karrierépítésben vagy nehezen találnak vissza a munkaerőpiacra, de akár gyereknevelési vagy párkapcsolati gondokkal is megkereshetik Család és Karrier Pontunkat. Az ott dolgozó szakemberek maguk is segítenek a problémák megoldásában vagy kapcsolati rendszerükön keresztül eligazítást adnak, hogy hová érdemes fordulni az adott konkrét üggyel.”
Mivel Celldömölk és környéke hátrányos helyzetű térségnek minősül, ezért kifejezetten fontos feladat volt, hogy a lokális lehetőségekhez és kihívásokhoz is alkalmazkodni tudjanak a szakemberek. A bázis mellett ezért rendszeresen kitelepüléseket szerveztek, amiből a kisebb falvak érintése sem maradhatott ki, hiszen fontos alapelve volt a programnak, hogy felvegyék a kapcsolatot a helyben működő közösségekkel (civil, egyházi, önkormányzati szervezetekkel).
A koronavírus sem akadály
A konzorcium számos programsorozatot valósított meg az elmúlt három évben. Beszédes, hogy a hét településen megszervezett 42 tematikus rendezvényükön összesen 1800 résztvevő fordult meg. Annak ellenére is sikerült magasan tartani az érdeklődést, hogy a pandémia közel egy éven keresztül ellehetetlenítette a személyes részvétel lehetőségét. A korábban két alkalommal is a Női Erő finanszírozásával megvalósuló Karrierhét és Állásbörze helyett 2021 februárjában az országos HR Fest-et sikerült elhozni Vas megyébe. Az online programon 455 résztvevő követte a toborzási szakemberek és a kisebb-nagyobb helyi vállalkozók előadásait.
A felszólalók között volt Michelisz Norbert autóversenyző, Batiz András műsorvezető, és olyan sikeres női vezetők is, mint Dr. Kántor Gyöngyi (sárvári Sága Foods Zrt.), vagy Kovács Szilvia (celldömölki Wewalka Kft.), de Kiss Katalin, a vaskeresztesi MAM Hungária Kft. ügyvezető igazgatója is több alkalommal részt vett már a projekt rendezvényein. Mellette olyan programok is megvalósultak, mint a „Sikeres nők” kerekasztal beszélgetések, Vida Ágnes anyapszichológia előadása, vagy a „Csobbanj”-kitelepülések. A képzések is folyamatos érdeklődés mellett zajlottak: 700 fő vett részt egyéni és csoportos fejlesztéseken, köztük 5 D-típusú tanúsítványt adó képzésen, műszakvezetői és munkavállalói tréningeken, illetve az anyukás workshopokon.
A Vas megyei HR-klub az egyik legjobb példa a konzorcium eredményességére, hiszen a tizenhárom alkalmas sorozat nagy lendületet adott, hogy a pályázat keretein kívül is megmaradjon az együttműködés a célcsoport és a projekt 36 céges partnere között.
Kiemelkedő, hogy a program részeként több mint húsz hátrányos helyzetű személy elhelyezkedését is sikerült támogatni.
További információk, hasznos linkek és munkalehetőségek elérhetőek a Vasi Nők weboldalán (vasinok.hu) és közösségi felületein. |
Szponzorált tartalom
.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.